Chisti parapielici si Multiple imagini hiperecogene

14-11-2009
dexterpaul
Nu este medic/terapeut
dexterpaul
Buna ziua, ma numesc Paul, si as avea cateva intrebari, deoarece pe internet nu am reusit sa gasesc un raspuns. Mama mea (58 de ani) a avut ureea din sange marita (70), creatinina normala(1.2), albumina prezenta in urina, la o prima analiza. Dupa ce a baut multe ceaiuri, analizele i-au fost refacute, si ureea a iesit normala(38), creatinina la fel, doar ca avea infectie renala (flora microbiana prezenta). In urma uroculturii i s-a prescris "cefotax" (am inteles ca este un antibiotic). Intrebarea care o am este urmatoarea: In urma unui examen ecografic+radiografie la cei doi rinichi, rinichiul drept este sanatos, dar la rinichiul stang apare o piatra, si o cicatrice de la o piatra care s-a eliminat din trecut, dar ceea ce ma sperie este urmatorul diagnostic pe care nu stiu sa-l interpretez:

- Chisti parapielici
- Multiple imagini hiperecogene

Nu stiu ce reprezinta acestea doua de mai sus, daca sunt grave sau nu, pot fi cauzate din cauza infectiei, sau este ceva mai grav, cat de grav, optiuni pentru tratament de urmat. Dupa reducerea(eliminarea) infectiei, doctorii care au grija de mama(pentru care am un foarte mare respect), au spus ca vor face mai multe investigatii cu substanta de contrast, dar asta dupa tratarea infectiei.

Rugamintea mea este, din suflet va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti ce reprezina cele doua probleme de mai sus, si cat de grav este.

Va multumesc frumos anticipat.

Cu respect,
Paul.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.