Chisti giardia

19-12-2012
miv
Nu este medic/terapeut
miv
Mi-au iesit la analizele coproparazitologice prezenta chisti giardia intestinalis.Simptomele erau balonare excesiva, anxietate, insomnie, uneori transpiratii nocturne, stare de oboseala, scaune moi nelegate(fara scadere ponderala).Dealtfel in urma cu 2-3 luni am luat calea internarii unde am facut endoscopie abdominala, o colonoscopie, analize sange, radiografie plamani...totul in regula doar o mica gastrita fara helycobacter si chipurile 'colon iritabil-spastic'.
Revenind la giardia inainte de coproparazitologic am facut si o ecografie generala unde totul a iesit ok mai putin fierea lenesa si putin alungita dar cu canalele libere.Insa acuzam balonari excesive si o stare de oboseala si disconfort abdominal.Doctorul mi-a spus ca suspecteaza o infectie cu giardia avand in vedere simptomele care se potriveau perfect unei giardioze (mai vechi) si ca probabil 'colonul iritabil' e in final o giardioza care a afectat putin si fierea(datorita vechimi infectiei probabil).Mi s-a prescris 5 zile duador, pauza 14 zile, iar 5 zile duador(alimentatie grasa care sa dea ghes la fiere imediat dupa pastile) dupa care o cura cu Helmiflores(10 zile-10 zile pauza-10 zile)+protectie hepatica...ceva cu essentiale...Mi-a inspirat incredere acu ramane sa vedem rezultatele, mai am o zi si termin duadorul, simptomele sunt cam aceleasi, dar sunt increzator :) Din ce am inteles(din gura altor doctori) se scapa mai greu de giardia, iar tratamentele trebuie reluate dupa o perioada de timp(parerea mea doar cele naturiste).Bineinteles ca toata famila a luat si ea cate ceva pentru giardia(copii Zantel sotia un sirop naturist)
Acestea fiind spuse vreau sa stiu daca a mai urmat cineva un tratament asemanator cu rezultate notabile...sa stiu cam la ce sa ma astept si ceva pareri medicale care sa vina cu ceva sfaturi in plus gen:dieta, adjuvante etc...mentionez ca viata mea a cam fost data peste cap de cateva luni din cauza simptomelor de disconfort fizic, abdominal si mental(uneori cu ganduri cenusii de care am scapat)...bineinteles ca am trecut si pe la psihiatrie, mai ales pentru insomnii(de care inca nu am scapat complet)mi s-a prescris Xanax...am luat doar cateva zile...m-au ajutat foarte putin...se intampla inainte sa aflu ca am giardia...
P.S.pentru balonare inca mai iau debridat, care are oarece efect.
Numai bine si astept oarece sfaturi, impresii, patanii asemanatoare...
2 comentarii
0
19-12-2012, ora 19:19
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
cunosc foarte bine toate simtomele de girdia.am avut si cred ca mai am de fapt, in urma cu 2 ani am facut si eu tratam cu duoador, repetat de mai multe ori si sincer ptr mine a fost fara succes pana nu am mai luat nimik, iar in urma cu 2luni am avut si eu cateva zile mai difilce cu diferite simtome(greata, balonari, dureri abdominale, ameteli, scaune moi si dese)am facut multe analize pana am ajuns sa aflu ca de fapt aveam iar giardia si mai nou si limbrici.de data asta mediciul mi-a recomandat zentel, doza dubla 5 zile dupa care o pauza de 9zile si am mai facut ink o tura de 5zile.acum sincer nu stiu daca mi-au trecut ca nu ma aflu in tara sa ma duc sa fac analizele dar pe langa tratam am mai mancat si seminte de dovleac neprajite, miere de albine cu scortisoara si apa fierbinte si am inteles k usturoiul e cel mai bun dar nu-mi prea arde sa miros a usturoi, asa ca ast sa plec acasa sa repet analizele.stiu ca scapi mai greu de girdia.sanatate
0
01-11-2021, ora 14:02
Adinaalex
Nu este medic/terapeut
Adinaalex
Bună ziua! Am întrat pe acest forum tot asa pentru a cerere păreri și informații cu privire la ce ați mai făcut dumneavoastră în legătură cu giardia, avem și noi și tot asa cu simptome urate, am slăbit f mult.. Am fost și la medici am luat tratament și alopat și naturiste și nu am reușit sa scăpăm. Luam mereu câte ceva pentru a ne simți cât de cât bine pentru ca ne da și simptome cu amețeala, oboseala, neatenție, ceata în gândire... Poate îmi răspunde și mie cineva pentru ca ne distruge efectiv, flora, slăbim, imunitatea...tot! Aștept răspunsul dvs. Va mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.