Chist ovarian

03-07-2007
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
In urma unei ecografii acum 4 luni a aparut un chist ovarian de 3 cm pe ovarul drept.Am fost la un consult ginecologic si mi-a fost prescris tratament cu supozitoare de indometacin.Doctorita spunea ca se resoarbe, si ca doar dupa tratament daca nu dispare sa iau anticonceptionale Diane.Acum vreo 4 ani la o endografie mi-a gasit ovare micropolichistice (dar la ultimul control a fost gasit doar acel chist de 3 cm).Atunci am facut tratament cu diane
3 luni.
Intrebarea mea este daca din cauza acestui chist nu pot ramane insarcinata sau daca afecteaza cu ceva ovulatia.De 2 luni incerc sa raman insarcinata si deocamdata nimic.Am citit pe forum ca sunt teste pentru detectarea ovulatiei si ca ar trebui sa existe un contact sexual cu o zi inainte de ovulatie.dar eu de unde sa stiu inainte cand va fi ovulatia?Am un ciclu neregulat de 33-35 zile.Pana de curand am folosit anticonceptionale si atunci era la 29 zile.Sunt in a 33-a zi de la ultima menstruatie si nu mi-a venit inca ciclul, dar am facut 3 teste de sarcina si toate au iesit negative.Am facut chiar si azi unul.Daca era sarcina banuiesc ca iesea pozitiv acum.Sa incerc sa mai fac o ecografie dar prin a 13-14-a zi ( la mijlocul ciclului) si poate asa aflu si perioada de ovulatie si daca mai exista acel chist.Nu as vrea sa fac tratament cu antioconceptionale pentru el, pentru ca eu vreau un copil.Scuze pentru incoerenta, nu stiu ce date pot fi de ajutor pt a va forma o parere.
13 comentarii
0
04-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În cazul dv, nu este vorba de infertilitate.
Un ciclu de 33-35 de zile nu poate fi numit neregulat. Rareori menstruaţia vine chiar la fix, ca după ceas.
Testele de sarcină se fac în cazul unei întârzieri a ciclului de 10 zile, deci în cazul dv dacă menstra nu vine nici în a 45-a zi.
În concluzie, nu văd care e problema şi din ce cauză aveţi impresia că suferiţi de vreo boală.
0
05-07-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Multumesc pentru raspuns.
Astazi mi-a venit ciclul.Intrebarea era daca afecteaza cu ceva acel chist aparitia unei sarcini.
0
22-10-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Astazi dupa 5 luni de cand am intrerupt pastilele si nu am ramas insarcinata, am fost la medic si am facut o consultatie si o eco vaginala.Drept urmare dupa ce ca sunt suparata ca nu am ramas insarcinata acum sunt si mai suparata deoarece doctorita mi-a sous ca am o infectie la colul uterin si ca de aceea nu raman si ca ar putea fi ceva si mai grav (nici nu vreau sa ma gandesc), si va trebui sa fac niste investigatii, cultura din colul uterin, care vor costa 1.8 mil lei, si asta numai pt> inceput.Dupa aceea mi-a mai spus ca mai tb> un test care costa cam 3 mil. si ceva si apoi va trebui sa fac un tratament care ma costa 15 mil. si ceva( un fel de vaccin-tratament, impartit in 3 etape de cate 5 mil> la interval de cate 6 luni). Acum nu ma mai tem numai de faptul ca vreau un copil si nu reusesc ci ma tem si pentru viata mea...Sunt f. suparata.O sa mi se para o vesnicie pana saptamana viitoare cand fac acea analiza.Puteti sa-mi spuneti ceva despre aceasta problema?
0
22-10-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Are rost să faceţi un consult şi investigaţii pentru infertilitate la împlinirea unui an de la întreruperea contraceptivelor, dacă până atunci nu rămâneţi însărcinată.
0
21-08-2009, ora 23:57
bialarisa
Nu este medic/terapeut
bialarisa
Am si eu o intrebare, va rog frumos sa-mi raspunde-ti si mie!!!!! in luna aprilie anul acesta am facut o interventie laparoscopica, am avut ujn chist pe ovarul drept, un chist seros, nu au fost complicatii, dl doctor mi-a spus ca ovarele mele sunt functionale, dar imi doresc un bebe si nu se prinde deloc. dupa ce m-ama operat dupa un timp de repaus am incercat dar in zadar.Acum de o luna am incercat cu testele de ovulatie, am facut in fiecare zi, adica din a 14-a zi a ciclului si pana aproape de venirea urmatorului ciclu dar la fel in zadar, testele imi aratau numai o liniuta adica erau negative e posibil sa nu ovulez sau e posibil sa nu ovulezi o luna de zile, nici eu nu stiu ce sa mai cred.
va rog lamuriti-ma!!!!
multumesc!
0
22-08-2009, ora 01:36
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu se poate trage concluzia infertilitatii in cazul dv. Asa cum am spus si in alte mesaje, "infertilitatea este conditia in care timp de un an.". Nu a trecut un an de cand incercati sa ramaneti gravida ? Atunci nu este infertilitate !

La femeile cu deplina sanatate, 2 cicluri pe an sunt anovulatorii, in medie.
0
22-08-2009, ora 22:57
bialarisa
Nu este medic/terapeut
bialarisa
Va multumesc frumos pentru raspunsul promp pe care mi l-ati dat, adevarul este ca nu incerc de un an de zile sa raman insarcinata, daca voi avea alte intrebari le voi adresa, multumesc inca o data!!!
0
14-10-2009, ora 10:15
cristina2oo9
Nu este medic/terapeut
cristina2oo9
buna ziua, am si eu o intrebare la dvs. cum imi dau seama daca sunt insarcinata fara sa fac un test luat de la farmacie, nu am bani sa cumpar, exista alte teste ce ar putea sa ma ajute sa-mi dau seama daca sunt sau nu insarcinata?
0
12-12-2009, ora 23:31
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
exista pilula care te poate ajuta sa nu ramai insarcinata,
0
23-04-2012, ora 01:44
sasha25
Nu este medic/terapeut
sasha25
buna ziua!am 25 de ani si pana in prezent am 2 operatii de chist ovarian.sunt casatorita de 4 ani si pana akm nu am ramas gravida.imi doresc mult de tot un copil.din cauza operatiilor de chist pe care le-am avut m-au facut infertila???????din cauza lor nu pot avea copii????ce pot sa fac???
0
05-12-2012, ora 08:54
lzrgabriela
Nu este medic/terapeut
lzrgabriela
Buna ziua, am si eu o intrebare, acum o saptamana am fost depistata cu ovar marit 7 cm cu chist de 6 cm
As dori sa stiu daca trebuie operat sau se poate trata
Medicul ginecolog este in concediu si nu mai am rabdare pana vine sa aflu ce este de facut
Multumesc
Mentionez ca am si endometru ingrosat
0
13-05-2013, ora 08:19
Maghy82
Nu este medic/terapeut
Maghy82
buna dimineata am si eu o intrebare am un chist septat de 5cm pe ovarul drept se poate trata fara operatie? si as vrea sa mai stiu daca totusi ajung la operatie dupa aceea mai pot face copii? imi doresc foarte mult si eu si sotul meu multumesc anticipat
0
10-09-2013, ora 12:58
mimimihai
Nu este medic/terapeut
mimimihai
Salut, eu 39ani si m-am operat de chist ovarian seros de 7 cm pe ovarul drept si 8 cm pe stangul acum 4 ani si medicul ma linistit vei ramane insarcinata am luat multiple tratamente. dar acest lucru nu sa intamplat in 4 ani.am mers din nou la acelas medic si nimic chiturile a reaparut si imi recomanda din nou operatia. in aceasta situatie am mers la un alt medic si mi-a recomandat analize de hormoni care sunt perfecte. CA125, AMH (REZERVA OVARIANA )ASTEPT REZULTATUL.si Histerosalpigografie daca nu ultima speranta ramane Fecundare in Vitro.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: