Chist ovarian

08-01-2012
amarillis
Nu este medic/terapeut
amarillis
Buna seara. Am fost la un doctor ginecolog, iar in urma investigatiilor facute mi s-a depistat un chist pe ovarul drept, care are o dimensiune de aproximativ 2 cm, cu o structura omogena.Mi s-a indicat sa iau Utrogestan 100, dar prospectul acestui medicament m-a pus pe ganduri. Din ce am citit acest medicament imi deregleaza ciclul menstrual, provocand abundenta ceea ce deja am si posibile amenoree. Am nevoie de un tratament prin care sa se reabsoarba acest chist si fara efecte secundare. Rezultatul la Papanicolau si la celelalte analize a fost bun, acest chist fiind singura mea problema. Astept un raspuns de la dumneavoastra. Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
08-01-2012, ora 22:32
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Nu aveti indicatie sa luati niciun fel de tratament. Singurul lucru pe care trebuie sa faceti este sa repetati ecografia peste 3 sau 6 luni. La 2 cm poate fi un banal folicul sau corp galben. Chiar daca este un chist functional, acestea dispar si pot reaparea spontan. Singura problema este atunci cand dimensiunile sunt crescute ( mai mult de 4-5 cm) sau cand e simptomatic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.