Chist ovarian pe ovarul stang

05-06-2007
alexalbu85
Nu este medic/terapeut
alexalbu85
Buna ziua. In urma cu aproximativ 3 ani si jumatate am fost diagnosticata cu chist de ovar simplu pe ovarul stang. Am suferit o interventie chirurgicala in urma careia mi a fost extirpat ovarul stang impreuna cu anexa. Mai exact pe biletul de externare scrie anexectomie stanga. Acum 2 saptamani am fost internata in spital de catre acelasi medic cu diagnosticul chist ovarian drept.Endometirioza ovariana. Am refuzat operatia dorind sa incerc mai intai un tratament. La externare am avut o surpriza mare. Pe bilet scria: In antecedente anexectomie stanga cu salpingectomie dreapta si rezectie partiala ovar drept. Nu am foarte multe cunostinte medicale dar asta mi a dat de gandit foarte mult. Asa ca am consultat un alt medic in speranta ca diagnosticul scris acolo este gresit. Dar nu este. Dna doctor mia taiat mai multe organe fara ca macar sa mi spuna sau sa scrie pe biletul de externare de atunci. Nu a dus la analiza anatomopatologica decat partea stanga. Sunt pur si simplu socata...nu stiu cum sa reactionez si ce s fac..in situatia asta...Va rog daca se poate un sfat...sau o recomandare..un medic bun la care sa merg..Multumesc frumos
49 comentarii 12 Înainte ›
0
05-06-2007, ora 00:00
nicoleta c
Nu este medic/terapeut
nicoleta c
buna alexa.si eu am trecut prin asta.eu am o luna de cand mi s a extirpat ovarul drept si sunt ingrijorata sa nu mi se intample la fel si cu celalalt.mie mi s a pus diagnosticul de chist ovarian voluminos si am 20 de ani...medicul care m a operat nu mi a dat prea mule indicatii in legatura cu problema asta si chiar nu stiu ce sa fac, asa ca imediat cum scap de sesiune vreau sa merg la o clinica particulara in bucuresti.alta idee chiar nu am.iti doresc multa sanatate si mai astept si eu sfaturi de la tine.
0
05-06-2007, ora 00:00
alexalbu85
Nu este medic/terapeut
alexalbu85
Mda..ce sa zic? Iti urez succes. Sa inteleg ca nu esti din bucuresti? Pai la mine problema e mai grava..ca sa zic asa..doctora aia mi a taiat organele si nu avea de ce sa faca asta..si mai ales a ascuns totul..in fine...te sfatuiesc sa nu accepti nuci o operatie deocamdata. Incearca un tratament.merita sa incerci ca esti tanara.Dar nu astepta sa termini sesiunea. Roaga l pe medicul tau sa ti dea un tratament. De obicei tratamentul este hormonal. Bineinteles ca se exclude intai posibilitatea de cancer. Dar la tine sunt sigura ca nu este cazul.Nu te lasa asa pe o ureche. Ca nu faci nimic daca astepti sesiunea. Exista riscul ca acest chist sa se sparga si atunci o sa fie mai nasol. Iti urez succes.
0
05-06-2007, ora 00:00
alexalbu85
Nu este medic/terapeut
alexalbu85
Si inca ceva..scuze..acum am sesizat cand am citi mai cu atentie mesajul tau..zici ca esti operata de o luna.? Pai si cum sa facut chistul ala asa de mare intr o luna? este imposibil..crede ma..daca te au operat acum o luna asta inseamna ca exista deja...
0
06-06-2007, ora 00:00
alexalbu85
Nu este medic/terapeut
alexalbu85
Sa mi spui ce ai facut si cum te mai simti...mai ales cu moralul...
0
08-06-2007, ora 00:00
Ramonna
Nu este medic/terapeut
Ramonna
Conform celor ce ai spus ti s-a facut anexectomie stanga(pe intelesul tuturor-ti s-a extirpat ovarul stang), salpingectomie dreapta(ti s-a extirpat trompa uterina dreapta) si partial ovarul drept.Endometrioza reprezinta dezvoltatrea de tesut endometrial(endometru este numele ptr mucoasa uterina-un tesut ce captuseste uterul) in afara uterului, i cazul tau la nivelul ovarelor.
chisturile ovariene pot sa fie functionale sau nefunctionale.cele functionale se pot elimina singure sau prin tratament.Tratamentul poate fi nechirurgical(tratament hormonal) sau chirurgical, in functie de dimensiunile chisturile si de raspunsul lor la tratamentul hormonal.
Endometrioza se poate aborda prin tratament hormonal+antiinflamatoare sau chirurgical.
Nu stiu ce varsta ai, dak ai copii...Si nu stiu ce simptome ai avut si cum a fost abordat cazul tau.Tratamentul hormonal se face inainte de abordarea chirurgicala.Oricum cazul trebuia discutat cu tine..faptul ca nu ai stiut ce o sa ti se intample e cam...dubios
ce se poate face in cazul tau?Cere parerea unui ginecolog...poate ca acest nou chist al tau poate fi tratat hormonal...asta ca sa mai pastrezi ce-a mai ramas din ovar.sfatul meu e ca pe viitor..indiferent ce afectiuni mai ai, cere parerea si unui internist, nu numai a unui chirurg.informeaza-te, cere explicatii si dup-aceia ia o decizie..nu te arunca orbeste.Daca medicul nu itit ofera destule informatii apeleaza la altul.Si nu strica sa iei si o carte de specialitate sa-ti cunosti boala mai bine si care ar fi metodele de tratament.E greu cand nu esti din domeniu medical sa intelegi termeni dar trebuie sa ceri informatii...
0
08-06-2007, ora 00:00
alexalbu85
Nu este medic/terapeut
alexalbu85
Multumesc frumos. Deja am discutat cu alt medic ginecolog care mi a si recomandat tratament. Recunosc ca pe vremea aia (cand am suferit operatia) nu eram foarte bine informata si in plus, totul sa derulat foarte repede.Adica la cateva zile dupa diagnosticare am fost si operata. Eram speriata. Despre endometrioza am discutat cu noul medic si cu medicul de familie. In plus am si acces la internet de unde pot sa iau suficiente informatii.De curand am fost si la doctora care ma operat pentru a cere lamuriri. Si raspunsul a fost ca nu si mai aminteste de ce a facut asta si nici macar nu mai stie sigur daca a facut o. Offf.precizez ca, dupa operatie am mers regulat la control la dansa si am avut diferite probleme de atunci. Am fost chiar internata in spital acum 2 saptamani si tot dansa ma tratat. Ma surprinde ca acum cand am fost sa i cer lamuriri nu si mai aminteste. A uitat deja dupa 2 saptamani ? Pentru ca, acum 2 saptamani stia...pe biletul de externare scrie si antecedentele. Nici nu stiu ce sa mai cred...Copii nu am. Am tot dicutat cu dna doctor acest aspect de fiecare data cand am fost la consult si de foecare data ma incurajat ca se poate si cu un singur ovar. Iar acum...dupa ce am aflat toate astea...nu cred ca mai sunt sanse.Tocmai de aceea nu mai inteleg nimic.Stia ca a scos partea stanga, salpinga dreapta si o parte din ovarul drept dar cu toate astea mie imi zicea ca doar partea stanga este scoasa...in plus mi a dat si sperante ca voi ramane insarcinata...tot timpul imi zicea sa nu ma grabesc..cam la 5 ani dupa operatie sa ma gandesc la copil.Sunt bulversata total
0
09-06-2007, ora 00:00
Ramonna
Nu este medic/terapeut
Ramonna
Ma bucur ca ai discutat deja cu alt medic.iti doresc succes in tratamentul pe care il urmezi.Oricum, faptul ca doctoritza nu-si mai aminteste de ce a procedat in felul ala, nu e o scuza si nici o explicatie pe care o dai unui pacient.Cand decizi sa adopti un anumit tratament ptr pacienti, studiezi atent cazul, si comunici si pacientului.
De exemplu, in oncologie decizia asupra unui tip de tratament, fie el chirurgical sau nechirurgical, se ia de catre o echipa de medici formata din chirurg, radioterapeut, chimioterapeut etc.Asa e la cluj.
Pacat ca tot mai multe persoane au parte de experiente neplacute si ca unii ''doctori'' fac de rusine medicina si sporesc neincrederea in sistemul sanitar...dar asta e...facultatea de medicina nu mai e la moda..aleg sa faca medicina numai cei care cred ca se vor umple de bani din asta, care au parinti in domeniu si vor avea un post asigurat sau care nu au medii destul de mari sa intre la ASE.
Mentalitatea romanilor tre sa se schimbe-si a doctorilor si a pacientilor-dar pana atunci vom mai auzi de cazuri ca ale tale si ca ale multor altora...
Daca mai ai ceva nelamuriri, pune-le pe forum si o sa incerc sa te ajut.
0
14-08-2007, ora 00:00
maryanna
Nu este medic/terapeut
maryanna
Draga Ramona cata dreptate ai, doctorii din ziua de azi(chiar si cei renumiti) te opereaza, te reopereaza a doua zi dar nu iti spune motivul reinterventiei, te paseaza in alta parte si nici nu-ti spune ca a trebuit sa-ti bage 4 unitati de sange si plasma. Daca nu citeam pe foile de observatie de la terapie intensiva nu stiam, pentru ca pe foaia de externare scrie decat ca dupa interventie sa reintervenit a doua zi pentru hematurie macroscopica si hemoragie pe tuburile de dren.Singura explicatie care mi sa oferit "Vi s-au modificat timpii de coagulare, trebuie sa mergeti la un hematolog". Ce credeti, sau modificat singuri?
0
14-08-2007, ora 00:00
nicoleta c
Nu este medic/terapeut
nicoleta c
buna alexa.eu cred ca doctora aceea nu trebuie deloc lasata in pace!!!! si eu dupa operatie am mers la multi medici care mi au spus ca operatia aceea nu trebuia sa aiba loc.iar pe foaia de externare din spital, ce mi au explicat medici scrie cu totul altceva de ce mi a spus doctorul care m a operat.in concluzie, am ramas fara un ovar cand existau atatea variante de evitare.iar cu moralul...nu mai zic.mi s a slabit f mult organismul si de atunci numai bolnava sunt.noroc cu familia mea si cu viitorul meu sot care imi sunt alaturi. stiu prin ce treci si cred ca astfel de oameni nu tb iertati.te pup si ai grija de tine.
0
22-08-2007, ora 00:00
Nu este medic/terapeut
buna. pe biletul meu de externare scrie anexectomie st si ovarectomie dr. din ce am citit pe net anexectomie=extirparea ovarului cu trompa. dar la finele operatiei d-nul doctor mi-a spus ca am tropele si uterul bune si mai pot avea copii. si totusi, eu am sau nu trompa stanga? eu nu am nemultumirile unora dntre voi, doctorul mi-a explicat ce am, cand am ajuns la el nu mai era varianta tratament deoarece chistul era de 10 cm, mi-a explicat teoretic cum va decurge operatia, dupa operatie mi-a explicat ce am avut, ce a trebuit sa faca. si sincer asa mi se pare normal sa decurga lucrurile. mi se pare absurd sa nu isi aminteasca un doctor o pacienta recenta...
0
23-11-2007, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
singurul lucru nou si benefic ptr mine pe acest forum este: moralul. nimeni nu vb de asta in rest, iar mie personal mi se pare atat de important. cum treceti voi peste operatie, cicatrice, tot ceea ce a insemnat experientza asta din pct de vedere psihic?
0
29-12-2007, ora 00:00
doina_pusha
Nu este medic/terapeut
doina_pusha
mai fetelor sinecr nu inteleg de ce vb asa de chist si eu am avut de 10 cm si nu mi sa extirpat ovarul am avut pe partea stang si nici nu a fost spart chistul doar la curata de lichid si acunm sunt bn si eu nu am avut durerii nici macar o zi eu am ajuns ptr apendicita si era acuta si ma operat si de chist pe partea stanga kk sa vz la eco la inceput nu am vrut sa ma operez dar dupa nu am mai avut ce sa fac si ma operat sin acumj sunt bn mersi
0
02-01-2008, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
pai ce sa zic, considerate norocoasa. cele de aici, pe care nu le intelegi, am avut ghinioane. eu m-am dus la spital cu convingerea ca voi pune capat durerilor si tot ce suferisem atatea luni si ca voi pleca sectionata, cu o parte din ovar ramas sa functioneze asa cum ma documentasem ca se poate. asta pana in timpul operatiei cand doctorul a inceput sa zica: "aoleu, aoleu, aoleu...". optimismul si sperantele s-au dus. acum sunt bine sanatoasa ceea ce va doresc la toate, un an mai bun.
0
03-01-2008, ora 00:00
mari81
Nu este medic/terapeut
mari81
Buna alexa.Anul trecut am fost si eu operata la ambele ovare(driling ovarian bilateral).In timpul operatiei mi s-a facut permeabilitare tubara de unde a rezultat salpingita nodoasa stg.Dupa 6 luni am consultat un medic in seged care mi-a recomandat salpingectomie stg deoarece acea trompa "infundata" nu face bine.Revenind in tara am vorbit cu doctorul care m-a operat sa imi dea expicatii de ce nu mi s-a facut acest lucru pur si simplu nu mia raspuns.iti inteleg nelinistea caci am trecut prin asta.Ar trebui sa ma operez din nou dar sincer nu mai am incredere in nimeni.Sufar incontinuare.Problema mea este ca nici nu ramin insarcinata.Orcum iti recomand sa cauti cauza pentru care ai chisturi.La mine sunt chisturi foliculare si au necesitat operatie.De multe ori nu necesita dar cel mai usor e din partea medicilor sa te taie, nu se gandesc la psihicul nimanui.iti doresc succces.
0
05-01-2008, ora 00:00
doina_pusha
Nu este medic/terapeut
doina_pusha
scz ally_16 nu k nu le inteleg doar k eu nu am ajuns acolo si nici nu doresc nimanui sunt norocosa cei drept.imi pare bn k au trecut prin toate eu nu am decat 19 ani si nu mai imi doresc o asemenea operatie mai ales k mi sa zis k e doar un chhist folicular.eu nu mam dus niciodata la doctor adica la ginecolog si chistul a fost destul de vechii asa am auzit
0
08-06-2008, ora 00:00
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
Buna, fetelor! Si eu am fost in aceeasi sit ca si voi, am avut un chist de 11, 8cm pe ovarul stang(m-i s-a scos ovarul) si unul de 8, 6cm pe ovarul drept(rezectie partiala de ovar), in conditiile in care am fost regulat la medic si nu le-a vazut nimeni! Chistul de pe stanga a fost atat de ascuns, incat nici doctorul care m-a operat(acum 1 an) nu l-a vazut decat dupa ce m-a taiat! La nici 6 luni dupa operatie, mi-a aparut alt chist de 4cm si am facut tratament timp de 6 luni cu Duphaston. M-am dus la un control de rutina(echo) la alt doctor si.SURPRIZA!!!...imi spune ca am o sarcina extrauterina pe partea stanga(unde nici nu am ovar)! Asa ca m-am dus din nou la doctorul meu care m-a asigurat ca nu este nici o sarcina! Eu am 29 de ani si nu am copii si sunt disperata sa am unul, toata lumea ma asigura ca o sa am copil chiar si cu un singur ovar dar nu prea vad! Sfatul meu ar fi sa stai de vorba cu doctora si sa-i ceri explicatii! Trebuie sa te incurajezi singura si sa mergi mai departe(s-o dai in judecata pt ca nu te-a informat)pt ca sa nu ajunga si alti oameni in aceeasi situatie! Am o prietena care nici acum nu si-a revenit din cauza ca medicul i-a vorbit foarte urat in timp ce o opera pt ca ea ii spunea ca simte cand o taie! Alexa, iti doresc multa sanatate si nu lasa lucrurile sa ramana asa!
0
18-06-2008, ora 00:00
kinky
Nu este medic/terapeut
kinky
am fost operata de chist ovarian partea dreapta, acum3 luni, mi s-a extirpat ovarul drept si trompa.as vrea sa stiu daca mai pot face copii, doctorul a spus ca peste 6 luni pot avea copii dar mai multe explicatii n-am primit.daca stie cineva care a trecut prin aceleasi situatii, sa mi spuna daca pot ramane insarcinata.
va multumesc
0
19-06-2008, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
nu sunt doctor, doar am trecut prin asta si m-am documentat mult si doctorul meu mi-a explicat totul, si raspunsul la intrebarea ta este da, mai poti avea copii atata timp cat ai un ovar, o trompa si mai ales uterul.
0
19-06-2008, ora 00:00
kinky
Nu este medic/terapeut
kinky
6 luni trebuie sa beau anticonceptionale, dupa aceea fac o pauza sau se poate si fara pauza?
operatia mi a puroiat un pic acuma abea se inchide cum trebuie, am avut o ata care nu s a topit cum trebuie, sa stau mai mult de 6 luni sau nu?
doctorul meu nu mi a explicat prea multe de aceea daca stiti ajutati ma!
ps:ms mult ally_16 pt raspuns
0
19-06-2008, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
kinky, e clar. esti un caz nefericit. trecand peste tot ce a fost din pct de vedere fizic si pshic, trebuie sa recunosc ca doctorul meu a fost super, ca din tot raul macar nu s-au facut alte gafe dupa cum am tot citit ca au patit alte persoane. partea cu operatia nu stiu ce sa spun, la capitolul antic se poate face o pauza o data pe an. acum nu stiu, ti s-au prescris o perioada? un sfat: chiar daca te-a operat un doctor, cauta altul de care sa fii multumita. e foarte important sa ai un doctor bun, care sa puna diagnosticul bun, sa recomande ce trebuie, sa iti explice totul. multe succesuri!
0
19-06-2008, ora 00:00
kinky
Nu este medic/terapeut
kinky
mersi pt incurajare.da mi s-au prescris 6 luni antic.nu am incotro trebuie sa caut alt doctor care sa imi explice tot.tu ai bebe?daca ai a fost inainte de operatie sau dupa?
0
20-06-2008, ora 00:00
mari81
Nu este medic/terapeut
mari81
buna kinky. Iti inteleg nelinistea dar nu dispera. Tratamentul cu contraceptive l-ai primit sa iti puna ovarul in repaos dupa operatie.Uni medici asa procedeaza alti nu. Fiecare cum "crede". Eu nu am intrat sa iti dau lectii de medicina ci sa te incurajez. Eu am ambele ovare in schimb trompa stanga imi este infundata deci defapt nu ma pot baza pe ovarul stg ci doar pe cel drept. Am urmat tot felul de tratamente 2 ani de zile dar nu am reusit sa raman insarcinata.Am fost inclusiv la un centru de fertilizare unde nu mi-au dat sanse de a ramane doar cu inseminare sau fertilizare. Vreau sa adaug faptul ca pe langa trompa infundata eu nici nu aveam ovulatie. Deci sansele scadeau dramatic.Dupa ani de esecuri am renuntat la toate tratamentele date de mai marii medici inclusiv la idea de inseminare.Dupa 3 luni s-a intamplat o minune. Am facut un test de sarcina si surpriza 2 liniute. Momentan imi port comoara in burtica si ii multumesc lui D-zeu de minunea mea.Sunt in luna 6 si vom avea un baietel. Spre surprinderea tuturor am ramas insarcinata dupa ce nimeni nu imi dadea sperante. Medicul a fost foarte surprins si a marturisit ca se intampla si minuni. Deci sunt dovada vie ca se poate ramane insarcinata si cu un ovar functional. Nu dispera caci asta este cel mai mare dusman al nostru. Ai rabdare si credinta si cand va veni momentul iti vei simti comoara in burtica. Iti doresc sa simti acesta bucurie. Sper sa revi curand cu vesti bune, si nu uita nu dispera exista minuni si acela va fi copilasul tau.
0
26-06-2008, ora 00:00
clara_ra
Nu este medic/terapeut
clara_ra
am fost operata de chist ovarian drept si mi-a fost extirpata o jumatate din el. operatia a fost una clasica si am o taietura veticala maricica. nu am copii si vreau sa stiu daca este adevarat ca pot naste doar prin cezariana si doar o singura data din cauza ca exista riscul sa se rupa operatia daca as naste pe cale naturala. va multumesc pentru raspunsurile voastre
0
26-06-2008, ora 00:00
clara_ra
Nu este medic/terapeut
clara_ra
corectez.mi-a fost extirpata jumatate din ovar nu din chist.
0
26-06-2008, ora 00:00
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
clara_ra, eu nu sunt lamurita de ce ai operatia verticala! eu sunt operata la ambele ovare dar taietura e facuta orizontal, asa cum e normal! ai avut si alte complicatii? daca nu, eu am o cunostinta care este operata de trei ori pe aceeasi taietura, si una dintre ele a fost cezariana! deci, depinde de fiecare organism! multa sanatate!
0
26-06-2008, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
kinky nu am bebe. simi797 din cate stiu eu depinde de doctor si de stilul lui cum se efectueaza operatia. si am mai aflat ca atunci cand doctorul (cel putin in cazul meu) decide o taietura transversala este ptr a vedea cat mai bine organele. chist ovarian e de fapt o tumoare care poate genera in cancer la unele persoane. iar organele cel mai bine se vad "natural" si nu prin eco sau alte metode.
0
26-06-2008, ora 00:00
clara_ra
Nu este medic/terapeut
clara_ra
a fost o taietura verticala pentru ca asa a fost.habar nu am...iar la vremea aceea nu stiam daca exista vreo diferenta...nici nu am fost intrebata in acest sens. alte complicatii nu am avut. cunostinta ta a fost de fiecare data anesteziata total? si are doar un singur copil prin cezariana? a mai putut naste natural dupa o prima operatie?
0
27-06-2008, ora 00:00
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
da, ally, ai dreptate! depinde de medic! dar, din cate stiu eu operatia cea mai indicata ar trebui sa fie orizontala, pt ca asa nu exista risc prea mare ca sa se rupa cusatura(tinand cont ca te apleci), asta daca medicul tine cont de ceea ce e mai bine pt tine(cum am avut eu norocul!).
0
27-06-2008, ora 00:00
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
clara, prietena mea a avut o sarcina extrauterina, i s-a scos un ovar, apoi a ramas insarcinata si a facut cezariana, si, spre ghinionul ei, a facut din nou extrauterina si i s-a scos si celalalt ovar!!! la toate operatiile, i-au facut anestezie partiala(rahie)!acum, sa stii ca doar medicul tau ginecolog decide daca poti naste natural sau prin cezariana!eu zic sa stai fara grija, nici una nu este riscanta sau atat de grea precum se spune! iti doresc multa sanatate!
0
27-06-2008, ora 00:00
clara_ra
Nu este medic/terapeut
clara_ra
simi, iti multumesc pentru sfaturi. ce n-as da sa pot naste natural! o sa ma interesez mai amanuntit atunci cand o sa vina momentul. multa sanatate si tie!
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chisturile ovariene - important de știut
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluție la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •