Chist ovarian -durere si greata?

26-11-2015
Ana Elisa
Nu este medic/terapeut
Ana Elisa
Am si eu o mare problema. Cu 2 luni in urma a inceput sa ma doara burta, mai mult ovarul drept, cu o durere care iradiaza spre zona suprapubiana si spre spate. Durerea imi da o stare de greata, este aproape permanenta si seamana cu durerile menstruale. Am facut un sumar de urina, o urocultura, nu am infectie urinara. Am facut o ecografie intravaginala si s-a vazut un chist de 5 cm pe ovarul cu pricina. La control, cu toate ca m-a apasat tare, nu ma doare, d-na doctor mi-a spus ca nu este anexita, si ca durerea e de la chist. Am primit tratament Duphaston 2/ zi 10 zile. Pe parcursul tratamentului am avut aceleasi dureri, dureri de sani si bineinteles nelipsita greata. La menstruatie, m-a durut ingrozitor nu am putut nici macar sa merg la munca in prima zi. Durerea s-a diminuat pe parcursul menstruatiei, am crezut ca am scapat. Dupa menstruatie, durerea a inceput din nou, la fel. Am fost din nou la d-na doctor la control. Chistul s-a micsorat, are cam 2 cm, am primit in continuare tratament cu Duphaston, de data asta 1/zi, timp de 10 zile. Intre timp am facut analiza de secretie, Mycoplasma, Ureaplasma si Chlamydia, secretia a iesit ok, restul sunt negative.Nu am scurgeri sau usturimi la urinare. Mi-a spus ca nu ar mai trebui sa ma doara chistul daca are 2 cm, dar ca este totusi posibil si ca urmeaza sa imi prescrie anticonceptionale. Am 38 de ani, nu am copii, nu am luat anticonceptionale niciodata.

Chistul ovarian doare, si doare rau de tot? Durerea e continua, intensa si imi provoaca greata.Iau Nospa, metoclopramid si ibuprofen sau ketoprofen zilnic. Ma doare zi si noapte, in fiecare zi! PS Am facut si markerul tumoral CA125, care a iesit in limite normale.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.