Chist hidatic hepatic

18-01-2010
tadrian
Nu este medic/terapeut
tadrian
Buna ziua,

Nu stiu daca am postat in sectiunea corecta insa am vazut ca s-a mai postat aici despre acest subiect.
Fiica mea este diagnosticata cu chist hidatic hepatic gigant. Trebuia sa fie operata de 3 zile insa nu stiu de ce medicul amana operatia. Motivul invocat a fost lipsa sangelui insa cred ca nu este motivul real pentru ca la institutul de hematologie ni s-a spus ca s-a trimis suficient sange(mai ales ca am avut si 15 donatori).
Se stabilise sa o opereze pentru astazi insa cred ca se amana din nou pentru ca medicul nu e la spital, invocand probleme personale. Fata este internata la Bagdasar Arseni si este vorba de medicul Grigorean Valentin.
Noi am vrea sa o mutam la alt spital pentru ca nici acasa nu ii da drumu pana isi rezolva problemele si nici nu o opereaza. Nu mai vorbesc de faptul ca pacientii au paturi chiar si pe holul spitalului iar unii mai "ghinionisti" dorm pe bancuta.
Problema este ca nu putem obtine rezultatele sa le vada si alt medic, pentru ca nu ni le dau. Ne puteti recomanda alt spital, alt medic? Cum putem face sa o scoatem de acolo?

Multumesc.
33 comentarii 12 Înainte ›
0
03-02-2010, ora 10:16
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Draga domnule Adrian, pe 4 ianuarie am fost diagnosticata cu chist hidatic hepatic si cu chist hidatic pulmonar iar pe data de 6 ianuarie am si fost operata pentru cel la ficat (marime 7.5 cm, cel de la plaman este mai mic). Iti recomand din tot sufletul sa mergi cu fiica la Institutul Cantacuzino din Bucuresti. Doctorul care m-a operat este Prof Dr Conferentiar Patrascu Traian, un medic fenomenal, cu o echipa extraordinara si carora le pasa de sufletele pe care le au in ingrijire. Daca reusiti sa mergeti la dumnealui atunci sunteti pe maini bune. Medicii de acolo nu se uita la analizele pe care le aduci decat informativ. Ei fac propriile investigatii. Deci nu iti face griji daca nu reusesti sa iei analizele precedente. Cat despre externarea din acel spital in care sunteti, nu pot da sfat, dar logic ar fi ca la cererea parintilor sa fie externata pe baza de semnatura. Nu o pot tine cu forta!
Numai bine, sanatate si noroc cu urmatorul medic.
0
03-02-2010, ora 15:05
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
imi cer scuze, nu la Institutul Cantacuzino ci la Spitalul Cantacuzino!
0
11-02-2010, ora 09:28
tadrian
Nu este medic/terapeut
tadrian
Multumesc pentru mesaj. Din fericire operatia a avut loc si a fost una cu succes.
Cu ajutorul lui Dumnezeu va fi bine, urmeaza o perioada de recuperare ce se anunta a fi una indelungata. Acum fata este acasa si mergem la control periodic. Singurul lucru ce o deranjeaza sunt drenele ce le are si cu care va mai sta un timp pana se regleaza cantitatile drenate.
Sanatate!
0
13-02-2010, ora 16:32
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Sa fie intr-un ceas bun si multa sanatate in continuare!
Ma bucur ca pana la urma s-a rezolvat si sper ca si recuperarea va fi una cu succes. Eu am stat cu drenele circa doua saptamani. De fapt am scapat rapid de una si am ramas numai cu cea pentru reconstructia bucatii de ficat care a fost decupata. Aceea am avut-o aproximativ 10 zile. Urmati si tratamentul cu albendazol? I-au descoperit mai multe chisturi ? Va recomand din suflet sa continuati investigatiile. Eu initial am descoperit numai unul apoi medicii de la Cantacuzino au vrut sa verifice daca mai exista si altele deoarece incepand de la o anumita marime este o probabilitate ridicata si mai fie si altele. Asa au descoperit ca am si pe plaman, de care nu aveam habar caci la ecografie acela nu iesise.
O alta recomadared pe care am primit-o a fosta aceea ca toti membrii familiei sa isi faca testele pentru chist hidatic sa nu aiba si ei probleme, testul Elisa.
Noroc si recuperare rapida.
0
25-03-2010, ora 15:48
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Pot sa va intreb cum v-ati operat? clasic sau laparoscopic? am si eu un chist hidatic hepatic, iar medicul chirurg mi-a spus ca e mai bine sa il operez laparoscopic. Cum e mai bine sa fie operat acest chist, daca v-a explicat medicul dv cum e mai bine, va rog sa ma informati si pe mine, caci dupa Pasti sunt programata la operatie. Va multumesc frumos!
0
25-03-2010, ora 18:39
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Buna seara, eu una am fost operata clasic deoarece primul chist, cel de la ficat, era destul de mare de 7.5 cm. Initial au spus vor incerca la paroscop dar au decis apoi sa fie dechidere clasica pentru a evita diseminarea acestuia. Depinde foarte tare de cat de mare este chistul si de pozitionarea lui. Cel pe care l-am avut eu, odata deschisa, au descoperit ca era foarte dificil pozitionat si au c-am avut de lucru la el. AL doilea chis operat a fost la plamani iar acolo deschiderea a fost tot clasica. Nu s-a pus deloc problema unei operatii la paroscop dar cred ca nici nu era posibil deoarece pentru a avea acces la plaman se departeaza coastele si in acest caz nu cred ca se poate interveni altfel decat prin taietura. Acesta a fost mic de 3 cm si in spital am stat doar 4 zile. Recuperarea este mai lunga si mai dureroasa pentru mine avand in vedere ca am doua operatii. Unde veti fi operata? Este foate important sa mergeti la un medic de incredere. El este cel care va induce acea stare atat de necesara inainte de o interventie.
Mult noroc si sa auzim vesti bune.
0
25-03-2010, ora 22:50
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Buna seara ! va multumesc ca mi-ati raspuns!
Dl doctor s-a gandit ca ar fi mai bine sa ma opereze laparoscopic, intrucat am si o piatra la colecist. Chistul meu are acum 3, 5/ pe 4, 8 dupa 6 luni de tratament cu albendazol, la inceput, cand l-am descoperit, avea 5 cm. I-am spus si eu domnului dr ca mi-e frica sa ma operez laparoscopic, intrucat mi-e frica ca se rupe si asta inseamna recidiva. Eu una nu inteleg de ce v-a mai aparut un chist, daca primul operat nu s-a spart, e o enigma pt mine, medicul meu de familie mi-a spus ca, daca operatie e reusita, nu are cum sa recidiveze, ca nu e bine daca recidiveaza, caci inseamna ca nu a reusit operatia, dar am vazut multe cazuri de recidiva si ma sperie, nu inteleg de ce recidiveaza. Eu stiam ca doar daca se rupe, nu ebine, caci mai pot aparea alte chisturi, dar dv imi spuneti altceva. Stiu ca la plamani nu se face operatie laparoscopic, dar eu acum sunt intr-o ceata totala, nu stiu ce sa aleg, clasic ori laparoscopic. Si ma mai gandesc la ceva, medicul, care e un profesor universitar renumit, mi-a dat bilet de internare intr-o vineri, dar asta inseamna ca nu imi mai face un set de analize la sange inainte, ma duce direct in sala de operatie? Al meu este in segmetul IV al ficatului, nu stiu exact daca asta inseamna ca e bine pozitionat sau rau. Dv cat ati stat in spital la prima operatie? presupun ca refacerea dupa o operatie clasica este f dificila.
0
26-03-2010, ora 08:31
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Draga Emilia,
Eu am avut de la bun inceput doua chisturi, unul la ficat al doilea la plaman. Nu am spus ca s-a spart cel de la ficat sau ca nu a fost operatia reusita. In unele cazuri anumite persoane se pricopsesc cu mai multe chisturi si atunci se cheama ca esti polichistic. Cel putin asa am inteles eu din conversatiile cu doctorii mei. Recidivele pot aparea daca nu urmezi tratametul dupa operatie, tratament care are scopul de a combate eventulalele ramasite si de a preveni reaparitia. In momentul in care este indepartat chistul respectiv si odata urmat tratamentul, acesta ar trebui sa omoare toate reziduurile ramase. Cel putin asa am inteles eu din informatiile colectate si chiar mi ser pare logic acest parcurs.
Sfat despre ce operatie sa alegi nu ti-l pot oferi. faci ceea ce crezi si simti ca este cel mai bine pentri tine. Intradevar clasicul presupune o recuperare mai indelungata. Este o taietura in fond, sectionarea muschilor abdominali... si asa mai departe. Nu sunt medic si nu te pot sfatui in aceasta privinta. Eu una nu am prea avut de ales pentru ca doctorul mi-a spus ca la marimea chistului meu operatia clasica este cea mai sigura pentru mine, pentru a evita viitoare neplaceri.
Cat despre analize acelea se fac in ziua internarii, cand ajungi la spital si iti fac fisa de internare, se face si recoltarea de sange. Asa este procedura standard. dar cred ca trebuie sa te internezi de dimineata si sa fii nemancata, nebauta...
In spital la prima operatie la ficat am stat doua saptamani deoarece am avut nevoie de o reconstructie partiala, o mica bucatica a ficatului care a fost decupata odata cu extragerea chistului. Acum asa cum am zis e posibil sa fie de la caz la caz, in functie de pozitionare, de dificultatea extragerii si altele la care eu una nu am raspunsuri nefiind cadru medical.
Multa sanatate si nu fii agitata. Operatia in sine nu este in categoria celor foarte dificile deci nu ai de ce sa te temi. Acesta boala este extrem de raspandita si au destula experienta cu ea doctorii. Am auzit nenumarate cazuri de cand am devenit constienta de ceea ce am avut iar inainte de asta nici nu aveam idee ca exista.
0
26-03-2010, ora 13:49
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
da, nici eu nu stiam ca exista asa ceva, chiar auzisem pe cineva ca a avut asa ceva cu un an in urma si ma gandeam, , ce-o mai fi si asta?" si habar nu aveam ca am si eu unul:) Acum inteleg, le aveai pe amandoua de la inceput, eu am inteles altceva, am vazut pe site ca multe persoane se plang de recidiva si nu intelg de ce. Acum sunt mai linistita, dar tot nu pot lua o decizie, medicul meu a spus, daca vreau clasic, el imi face si clasic, dar ma recuprez mai greu, insa el mi-ar sugera laparoscopic. ASta e dilema mea, tre sa mai intreb si alti medici, desi, cei care nu sunt chirurgi, nu recomanda operatia laparoscopica pt asa ceva, insa, chirurgii, o recomanda, al meu a spus ceva de genul, , doar necunoscatorii nu pot opera laparoscopic un chist hidatic, dar, daca tu vrei clasic, iti respect alegerea". AM inteles ca taietura va fi in partea dreapta, caci, daca ar fi abdominal, ar trebui sa taie mult desupra buricului. Eu cred ca voi sta mai mult de 2 sapt, caci mi se va scoate si colecistul si am inteles de la cineva care a avut la fel ca mine, ca ar fi stat 3 saptamani. Cand ma gandesc la furtul de pe gat si la durerile de dupa, ma apuca frica, dar, deocamdata sunt calma. La noi e f raspandita, dar f multi incearca sa faca cure cu albdendazol de ani de zile, pt a evita operatia. SI mie mi-a spus medicul infectionist sa mai fac o cura de inca 6 luni, dar nu vreau, caci albendazolul e f toxic si in plus nu s-a miscorat prea mult. Am mai intrebat si alt medic infectionist si la fel mi-a spus, 6 cure sunt de ajuns. Sper sa fie bine si sa reuseasca sa curete tot. Stiu ca operatia nu e grea, daca nu se sparge chistul, dar, daca medicul se pricepe, presupun ca nu are de ce sa se sparga. Dv v-au taiat o bucata din ficat , stiu ca ficatul se reface, dar am inteles ca se injecteaza ceva in chist, ca sa moara ce e inauntru si apoi se extrage lichidul, ramanand ca la sfarsit sa taie si membrana. :La dv aveti idee cum s-a procedat? eu am reusit sa il enervez pe dr cu intrebarile mele, s-a suparat spunandu-mi f subtil, , la medicina si la fotbal se pricep toti", caci eu il tot intrebam cum va proceda..
0
26-03-2010, ora 14:09
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
ce sfat pot sa iti dau?
daca te simti mai linistita intreaba si alti doctori inainte de a lua o hotarare. Asa au tendinta unii doctori sa sugereze ca vorba lunga ii saracia omului, si sa fie foarte zgarciti cu raspunsurile. Ei inteleg cat de importante sunt pentru pacient numai ca nu mai au rabdarea sa stea si sa iti explice, sau prefera sa pastreze pentru ei anumite informatii pentru a nu alarma inutil pacientul. Imagineaza-ti daca ne-ar spune tot ce presupune o operatie! Nu mi-as mai da acceptul nicicum ! Uneori e mai bine sa fim lasati in ceata ca sa spun asa.
Daca cauti pe net ai sa gasesti imagini cu operatii. Asa se procedeaza, se extrage lichidul din interiorul chistului, se anihileaza larvele vii, apoi se extrage si membrana.
La a doua operatie, cea de la plaman, chistul meu s-a spart inainte de a se interveni, dar doctorul meu nu a parut alarmat, operandu-ma la o saptamana de la data la care l-am contactat. Intradevar sunt reinfestata dar aparent indiferent de ce am acum in corp albendazolul ar trebui sa omoare tot ce este viu si un pericol viitor. Acum ma lupt cu complicatiile date de supradozajul cu albendazol, tratament de atac, insa sunt pozitiva si ma gandesc ca nu am incotro si trebuie sa fiu optimista privind viitorul.
0
27-03-2010, ora 09:39
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
aveti dreptate, e mai bine sa nu stiu cum se procedeaza, insa, eu am vazut pe net cum operatii facute laparoscopic pt chist hidatic, insa nu erau facute la noi, de asta stiam cum se procedeaza, am crezutr ca exista si vreo alata metoda. Stiu cum e cu reactiile adverse, eu am avut ameteli f mari, oboseam daca faceam un singur lucru pe zi, ma durea stomacul f tare, si partea cea mai proasta, care se vede la exterior, mi-a cazut parul f f tare, cand m-am dus sa ma tund zilele trecute, s-a speriat coafeza mea, mi-a spus ca mi se vede pielea capului si ca tot parul meu e cat o codita a unui copil mic. Deh, scrie pe prospect ca albendazolul da alopecie, din fericire e reversibila, asa ca, poate in timp, voi mai avea vreodata parul pe care l-am avut. Stiu ca si dupa operatie trebuie sa iau din nou albendazol, dar acum stiu ca tre sa iau si hepatoprotectoare, sa iau si omez, ca sa protejez stomacul si sa beau suc de sfecla rosie, ca sa regenerez ficatul, in rest, nu stiu ce as mai putea face. AM vorbit cu un medic rezident, care mi-a sugerat sa fac tot laparoscopic, asa ca, o sa merg pe mana lor, ca sa zic asa. Cat timp tre sa urmati dupa operatie tratament? mie mi-au spus ca vreo 3 luni voi lua si dupa operatie. Probabil ca de asta ti-au dat si o doza mai mare, doza soc, pt ca s-a spart. Era prea mare sau ati facut efort de s-a spart? ori s-a rupt pur si simplu, ca sunt cam perfide chisturile astea...ma bucur ca sunteti optimista, asa tre sa fiu si eu, gandurile bune ajuta intotdeauna.
0
27-03-2010, ora 09:59
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Eu una nu am avut nici o reactie, nimic care sa indice ca as fi avut vreo problema de sanatate. Munceam foarte mult si efort fizic constant chiar foarte mare, iar obosela pe care o simteam o puneam pe seama programului de lucru. Anul trecut in septembrie am simtit niste dureri dstul de suportabile in partea dreapta in zona coastelor, dureri care au trecut dupa cateva zile, apoi s-au mai repetat in noiembrie si decembrie cand am decis ca trebuie sa merg la un control. Medicul de familie m-a trimis la o ecografie in saptamana craciunului, acolo s-a vazut chistul de la ficat iar pe data de 6 ianuarie eram deja in operatie. Tratamentul l-am inceput inca de atunci si l-am facut pana pe 17 martie continuu, exceptand o saptamana in februarie de pe 23, cand am fost operata la plaman. Cu parul nu am avut probleme pana acum din fericire, iau si Lagosa pentru protejarea ficatului.. Cred ca voi face tratament lung timp, dar nu stiu exat ce perioada pentru ca eu am avut nenorocul sa se sparga cel de la plaman si pana nu ies testele Elisa negative va trebui sa ma tot lupt cu nenorocirea asta de boala.
Nu stie nimeni de ce s-a spart cel de la plaman, poate din cauza efortului de a ma pune pe picioare de la prima operatie ( sa ma ridic din pat, plimbari, exercitii...) poate era membrana prea subtire, poate, poate, poate. oricum, asta a fost sa fie si cand nu ai de ales te conformezi situatiei si actionezi in consecinta.
Tine-ma la curent cu ce se mai intampla, cand ai cu cine vorbi parca e mai suportabila situatia si te mai si tine cu picioarele pe pamant. In orice caz un sfat pe cate ti-l dau este sa nu asculti chair toate grozaviile spuse de cei cu care stai de vorba, mai ales pe ale celor care doar au vazut sau auzit de asemenea experiente. Sunt demoralizatoare toate opiniile neavenite si fiecare persoana tinde sa isi aduca contributia verbala la ceea ce aude si transmite mai departe. Deci de cele mai multe ori ajungi sa fii ingrozita fara temei. Eu una asa am patit si nu a fost tocmai bine pentru sanatatea mea mentala.
0
27-03-2010, ora 23:47
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
eu nu am facut testul elisa, am facut tomografie si dr care mi-a facut tomografie mi-a facut si echografie, iar el a spus ca e hidatic, apoi am facut o alta echografie, in alta parte si la fel mi s-a spus, ca e hidatic. Stiam ca nu e bine deloc sa faci efort, ca se poate sparge, dar la fel de bine stiam si ca esti protejat, adica nu exista riscul sa se mai sparga daca iei albendazol, cel putin asa mi-a spus medicul de familie. Stiu ca fiecare caz e diferit si ma uit si eu un pic la om, iti dai seama cine fabuleaza pe aceasta tema dupa cum vorbeste. Ai grija sa protejezi ficatul, eu luam liv 52, silimarina, sper ca am voie sa spun ce luam. M-am hotarat sa merg pe mana medicului, adica sa ma operez laparoscopic, am vazut azi alte filmulete in care era operat un chist hidatic de 8/10 cm laparoscopic, asa ca, al meu fiind de 3, 5/4, 8, zic eu ca e mai mic si nu e riscul asa de mare, nu mai vreau taietura clasica, plus ca ma gandesc la tine, ai facut taietura clasica ca sa eviti diseminarea si tot s-a imprastiat cel de la plaman, asa ca, zic eu, tine de voia lui Dumnezeu, de norocul fiecaruia, nici eu nu stiu ce sa mai zic, sper ca nu te superi pe mine ca spun asta. Cand e sa ti se intample, nu ai ce face, e mana destinului.
Da, stiu cum e, fiecare vine cu o poveste care te ingrozeste si e de ajuns sa iti, , ingreuneze" gandirea, sa te faca sa gandesti negativ.
Dureri eu aveam de f multa vreme, de cand eram prin facultate, insa medicul meu de familie nu imi dadea sa fac nimic, iar eu eram asa de ignoranta pe atunci, ca sa nu zic altfel, ca nu stiam ca exista si echo la ficat, caci daca as fi stiut, mi-as fi facut, oricum nu stiam ca exista asa o boala urata, cert e ca eu stateam la casa si aveam si caine si mule pisici prin jur, desi nu imi plac pisicile.
0
30-04-2010, ora 06:27
cleopatra2010
Nu este medic/terapeut
cleopatra2010
Buna ziua!As vrea din suflet sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari.Am un chist hidatic hepatic in ficat cu diametrul cam de 5 cm, am urmat tratament cu albendazol si nu sa rezolvat nimic, iar din cauza proastei localizarii mi sa recomandat operatie la paroscop pentru scoaterea lichidului, asta se intampla acum 6 ani.Am refuzat, am fost in fiecare an la control si totul a ramas la fel, chistul meu fiind mort de la inceput, testul Elisa negativ.Problema este ca as vrea sa raman insarcinata si am inteles ca din cauza presiunii s-ar putea sparge, intrand in soc anafilactic, cea ce este fatal.Oare este adevart?Ce sfaturi aveti?Daca as face aceea operatie poate recidiva?Va multumesc.
0
30-04-2010, ora 09:37
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
buna ziua Cleopatra, poate fi adevarat. este foarte posibil atat timp cat acel chist are lichidul ramas acolo, caz in care trebuie extras. Pentru linistea ta sufleteasca si pentru siguranta, poate ar trebui sa accepti interventia la paroscop si sa rezolvi problema odata pentru totdeauna. E un lucru bun ca nu mai ai paraziti activi care pot complica foarte tare situatia. Intreaba doi, trei doctori care sunt variantele si ce sfaturi recomanda, apoi vei avea mai multa informatie si vei decide ce este cel mai bine pentru tine. Eu una as face aceasta interventie. Dar asta e doar ce as face eu. Cred cu tarie ca pentru o sarcina cel mai bine si cel mai corect este sa fii pe cat posibil de sanatoasa si daca esti constienta de anumite riscuri sa fie luate masuri preventive. Asta pentru a evita viitoare posibile tragedii, atat pentru mama cat si pentru bebelus. Mult noroc si sanatate.
Buna si tie Emilia, iti urez multa bafta cu operatia si ai dreptata cand spui ca tine de mana destinului. Nu am idee de ce chistul de la plaman a cedat inainte de a fi operat, mai ales ca am fost pe tratament cu albendazol din cauza celui de la ficat, efortul facut a fost doar datorat miscarii de dupa prima operatie, considerabil in acel moment. Priima taietura a fost destul de mare si fiecare miscare ma solicita foarte mult. Poate asta a fost cauza. Pentru fortificarea ficatului si eu iau silimarina si am mai luat si niste fiole frantuzesti, cu un lichid dulceag cu gust de caise, pe moment nu imi aduc aminte denumirea. Acum iau in continuare Albendazol, cu silimarina, si omezon, pansamnet gastric. O luna iau astea, doua saptamani fac pauza sa revina transaminazele la normal si tot asa. Testul elisa indica faptul ca situatia s-a ameliorat. Nivelul parazitilor din corp s-a redus iar doctotita care ma trateaza este foarte incantata de evolutia mea.
Toate bune si sanatate.
0
02-05-2010, ora 11:40
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Buna, Ancuta-Daniela! m-am operat acum doua saptamani, laparoscopic, dar, spre surprinderea mea, chistul era de aproape 6 cm, cel putin asa mi-a spus medicul de la echograful din spital, eu stiam ca are 3, 5/4, , 8, nu inteleg cum poate fi o diferenta asa de mare. Culmea e ca eu am nascut si am nascut normal si nu s-a rupt, Dumnezeu a facut o minune, se p[utea rupe in orice moment. Imi era teama ca te-ai suparat pe mine, am vazut ca nu ai mai spus nimic, daca te-am suparat, imi cer scuze.
Dr mi-a spus ca era pozitionat f bine, sub ficat, ca nu a curs sange deloc si ca ii pare rau ca nu s- a filmat, caci mi-ar fi dat si mie o copie a filmului. M-am durut f tare cand m-am trezit, dar mi se pare normal, s-a rezolvat cu un calmant. In doau zile mi-a dat drumul acasa. Dr mi-a mai spus sa mai iau o luna, preventiv albendazol, dar eu am luat dupa o saptamana, cand ma gandeam la reactiile adverse, si la faptul ca am slabit f tare, probabil si ca tin regim, am hotarat sa mai aman luarea medicamentului, insa dr m-a certat, mi-a spus sa il iau cat pot de repede. Mi-a spus sa merg la echograf peste 3 luni, insa, m-a demoralizat f tare o doamna care era in spital si care se operase cu multi ani in urma de chist hidatic, clasic, si acum ii aparusera 3, pe care tot clasic i-a indepartat. Of, ma rog la Dumnezeu sa fie bine, ca nu mai vreau sa aud de dr, de operatii si de albendazol, mi-a cazut si parul f f tare, am o codita cat doua degete. Tu cum te simti? ce spune medicul, mai ai nevoie de operatie sau doar de tratament? Sanatate sa dea Dumnezeu la toata lumea!
0
02-05-2010, ora 15:41
cleopatra2010
Nu este medic/terapeut
cleopatra2010
Va multumesc ca mi-ati raspuns.Problema mea este alta.M-am tratat in Colentina, am mare incredere in doctora care m-a tratat, mi-a spus ca este alegerea mea daca vreau sa ma operez la paroscop pentru scoaterea lichidului sau sa traiesc asa toata viata asa, avand grija de mine.Chiar mi-a spus ca pot ramane si insarcinata, numai ca trebuie sa nasc prin cezariana.La 2 ani dupa ce am aflat ca am acest chist am plecat in sua, unde sunt si acum, locuiesc intr-un oras mai mic, am avut speranta ca aici sunt poate alte tratamente sau modalitati de a scapa de acest chist, dar atat aici cat si in imprejurimi nu au avut un caz ca al meu aici fiind boala mai rara.Din cauza asta imi este si frica.Medicul specialist ginecolog incearca sa-mi faca programare la un chirurg si sper ca totul va fi bine.O sa incerc si eu sa gasesc un medic chirurg pentru ca sincer am avut grija mereu de mine, dar de teama ca se va sparge nu am scapat niciodata.Mai ales acum cand ma gandesc ca ar trebui sa devin si eu mamica.Cred ca scoaterea lichidului este cea mai buna solutie.Daca chistul d-voastra de la plaman s-a spart, lichidul fiind mortal, nu inteles cum totul s-a rezolvat?Sper sa nu va suparti de intrebare.sunt putin in ceata.Va doresc din toata inima multa sanatate.
0
02-05-2010, ora 15:47
cleopatra2010
Nu este medic/terapeut
cleopatra2010
Buna Emilia!Cu tine nu am vb pana acum, poate ai timp sa citesti si comentariul meu, felicitari ca ai devenit mamaica si ma bucur ca te-ai operat si sunt sigura ca totul o sa fie bine.Daca te vei duce la control cel putin o data pe an, si poate, daca mai este nevoie sa mai iei albendazol, nu ar trebuie sa-ti mai apara chisturi.Incerc si eu sa-mi rezolv problema, sper sa fie totul ok, sunt fricoasa de fel, dar trebuie sa fiu tare pentru binele meu.Poate mai vb.Sanatate multa
0
02-05-2010, ora 19:41
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Buna Emilia, nu am intrat o perioada pentru ca nu am avut acces la internet. Nu aveam nici un motiv sa fiu suparata sau nelamurita. Nu ti s-au spus dimensiunile corecte poate fiindca era pozitionat mai ascuns, cu o parte vizibila si una mai spre interior. Dureri am avut si eu, imense, si am stat numai pe calmante aproximativ patru zile. Cat despre sarcina chair ai avut noroc. Chistul meu de la plaman era mititel si poate de aceea nu a fost periculos pentru sanatatea mea. Multe concluzii le-am tras singura in ceea ce priveste evolutia si comportamentul corpului meu, deoarece doctorii cu toate ca au fost extraordinari in ceea ce au facut, informatii nu prea mi-au oferit. Stii cum e cu timpul medicilor foarte buni, ., pretios! :))) CAt despre ricidive, cauzele pot fi multiple. Poate doamna respectiva are animalute netratate in casa, sau cel mai probabil nu a facut suficient tratament dupa prima operatie. Daca a avut disemniari atunci, posibil sa fi fost reinfestata si automat i-au aparut si crescut alte chisturi in ani de zile. Din cate am inteles eu ritmul de crestere pentru acestea este de aproximativ un an. Asa poti estima de cat timp esti purtatoarea acestui parazit. De alte operatii am scapat, doamne ajuta, cat despre tratament. fac doze de atac la greu, cate patru pastile pe zi, plus silimarina, cu pauze pentru revigorarea ficatului... Transaminazele mele sunt foarte instabile si trebuie sa am grija constant sa nu dau in alte belele. Parul imi cade in limite rezonabile. Pana acum nu am avut probleme deosebite cu el, cu toate ca eram foarte demoralizata din aceasta cauza. Mama mea a fost operata si ea acum doi ani tot de chist hidatic si in urma tratamentului ei i-a cazut tot parul. Acum are un par extraordinar de frumos, parca mai des...
Draga Cleopatra, cred ca ai luat o decizie buna sa iei legatura si cu un chirurg. Aceasta boala este specifica tarilor mai putin dezvoltate, cu o legislatie fara capatai, specific Romaniei din pacate, unde nimeni nu are control in nici o situatie si unde lipsa de educatie se face simtita pana incele mai adanci unghere. In tarile foarte dezvoltate multe boli au fost eradicate prin controlul autoritatilor si prin impunerea si respectarea regulilor, dar mai ales prin constientizarea si educarea populatiei, si nu in ultimul rand datorita posibilitatilor materiale si a calitatii vietii. Iti dai seama ca atunci cand ai suficienti bani pentru trai, iti permiti sa iti duci animalul de companie la veterinar si il poti vaccina, deparazita. Nu are rost sa mai continui pe aceasta tema, cred ca intelegi foarte bine la ce ma refer. De curiozitate, in ce zona a USA stai? Eu am stat aproximativ doi ani, in Massachussets, Williamstown. Viata de acolo a fost cea mai relaxanta pe care am trait-o in cei 30 de ani ai mei.
Va salut si imi face mare placere sa discut cu voi pe tema asta. Parca e mai simplu de combatut orice problema nou aparuta atunci cand impartasesti cuiva experientele pe care le traiesti. Va doresc sa scapati repede si bine din aceasta experienta de viata si sa dea Domnul sa nu mai avem de a face cu asa ceva.
0
03-05-2010, ora 14:14
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Buna, Ancuta-Daniela! mie mi s-a spus ca depinde de medicul care face echograful, de experienta lui si ai dreptate, era pozitionat sub ficat si era mai greu de masurat. Medicul meu de familie spune ca a crescut, pt ca m-am operat la o luna de la incetarea tratamentului, dar eu nu cred asta. Am auzit si eu ca asta e cauza aparitiei recidivelor, adica, diseminarea chistului si faptul ca stai pe langa animale. Mai rau e ca m-a sunat o prietena din Italia sa-mi spuna ca varului ei i-a aparut un alt chist la 6 luni de la operatie, insa, a fost operat de un medic rezident si, din ce am citit eu, tre sa ai experienta cand operezi un chist hidatic laparoscopic. Tot din cerecetarile asupra chistului hidatic am aflat ca sansele de recidiva sunt f reduse atunci cand se face lavaj cu alcool, cand in loc de solutie salina, se injecteaza in chist alcool, asa mor sigur, cel putin asa am citi, medicul meu mi-a spus ca a folosit alcool, acum, Dumnezeu stie. Nu inteleg de ce spui ca e doza de soc, eu timp de 6 luni de zile am luat tot 4 pastile /zi, am inteles ca asta e doa recomandata. Daca ai transaminazele instabile, tre sa le verifici mereu cand incepi tratamentul, asa imi spunea medicul infectionist, la fiecare cura noua, tre sa facem analizele sa vedem daca suporta organismul, de fapt ficatul. Am auzit si eu ca alopecia data de albendazol e reversibila, din fericire, dar se cam sperie coafeza de cate ori merg pe la ea, zice ca mi se vede pielea capului cand ridica parul sus pt a-l tunde, deh, sanatatea e pe primul loc si mai tarziu ne gandim la frumusete. Incerc sa ma dau cu ulei de ricin inainte de ficare baie.
La tine era normal sa fie durerile mai mai mari, intrucat ai fost taiata clasic, pe mine nu ma durea absolut deloc operatia, caci inciziile erau f mici, ma durea locul unde mi s-a scos chistul si colecistul. Urasc regimul asta draconic, am slabit f tare de la el, dupa ce ti se scoate colecistul, tre sa ai grija o perioada sa mananci ce trebuie.Pe mine cel mai tare m-a durut cand mi-au scos drenele, de fapt m-a usturat teribil, apoi, primele seri, cand am ajuns acasa, aveam probleme cu somnul, obisnuita sa dorm intr-o parte sau pe burta, acum era un chin pt mine sa dorm pe spate, dar asta a durat doar vreo 4 -5 zile. Am avut dureri mari de spate, probabil ca stateam f mult pe spate, nu stiu. Slava Domnului ca sunt bine, m-am rugat chiar inainte sa intru in operatie Sfantului Nectarie si m-a ajutat. Tin minte ca eram extrem de agitata cand vedeam ca toate colegele mele de camera erau chemate la operatie, iar eu nu, asa ca, doar prin rugaciune m-am calmat.
Ciudat e ca chistul tau, desi era mic, s-a rupst, dar se pare ca nu trebuia sa faci efort, asta imi spunea mereu medicul infectionist, , te rog sa nu faci efort, ca se sparge". Nu ai avut dureri cand s-a spart, ca am inteles ca e f f dureros cand se sparge? probabil durerile pe care le-ai simtit dupa au fost cauzate de spargerea chistului de la plaman.
Cleopatra, eu sunt mamica de un an si jumatate si cand l-am descoperit, era f mic, dar am preferat sa-mi alaptez copilul decat sa iau tratament. Dupa care, atunci cand copilul meu avea aproape 9 luni, un pediatru m-a certat f tare, cand m-am dus cu cel mic la control, mi-a spus, , vrei sa-l lasi fara mama, nu mai sta, ia tratament de urgenta, l-ai alaptat destul", abia atunci am intrat in panica si l-am intarcat. Si eu cred ca tre sa vorbesti cu un medic neaparat, cu un infectionist, cu un ginecolog si mai ales cu un chirurg care nu se gandeste doar la bani, ci la binele persoanei. Eu am avut mare noroc cu profesorul Unc, e un om extraordinar, sa-i dea Dumnezeu sanatate, nu ma asteptam sa ma trateze asa de frumos, mai ales ca e ditai profesorul universitar, dar stii cum se spune, caracterul celor, , mari" se vede prin felul cum se comporta cu cei, , mici"; sunt constienta de munca titanica depusa pentru a ajunge profesor universitar, asa ca, tot respectul pentru el.
0
03-05-2010, ora 14:25
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Scuze Cleo, acum am vazut ca ai fost la ginecolog, eu stiu ca chistul odata spart poate da soc anafilactic, adica provoaca moartea, dar nu e o regula, cand ma tratam la medicul infectionist, erau multe cazuri de pacienti cu chisturi sparte si oamenii traiau bine-mersi. Daca medicii de acolo nu prea au experienta, nu stiu ce sa zic, e bine sa faci operatia laparoscopic cu un medic cu experienta, eu asa am citit, imi pare rau ca nu gasesc exact citatul, dar, spuneau ei ca doar cei cu experienta o pot face, caci se pricep. Nu stiu ce sa-ti spun, ce sfat sa iti dau, dar iti mai spun ca mie mi s-a spus ca de la atata tratament cu albendazol, chistul meu ar trebui sa fie steril, sansele sa se disemineze dupa atata albendazol, erau f mici. Parerea mea e ca ar trebui sa-l scoti, dupa care, poti face si un copil, si eu oscilam, speramc a tratamentul il va calcifia, dar, mi-am luat inima-n dinti, ca si eu sunt fricoasa si cu Dumnezeu inainte. Ai dreptate, Ancuta, e bine sa ai cu cine vorbi, iti face bine sa te descarci unor persoane care trec sau au trecut prin asa ceva, caci doar ele te pot intelege. Va salut si eu!
0
03-05-2010, ora 17:26
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Salut, din cate am inteles eu aceste chisturi cresc cu aproximativ 1 centimetru pe an, mai mult sau mai putin. Dupa marimea lor se poate determina de cat timp esti infestata. De aceea varianta cu varul caruia i-a aparut alt chist la 6 luni dupa ce s-a operat, posibil sa fie iarasi doar una din povestile preluate si spuse mai departe fara fundament. Chiar daca aparea iarasi un nou chist era improbabil sa se dezvolte foarte rapid. Bineinteles exista si varianta ca eu sa nu fi inteles corect ce mi s-a explicat despre aparitia acestora, caz in care poate ca prietena ta are dreptate si ceea ce ti-a povestit sa se potriveasca realitatii. In primul rand ca dupa o asemenea operatie clar esti pe tratament pentru o perioada de timp, chiar si preventiv. Deci poate acest var nu a urmat instructiunile si nu a respectat tratamentul. Este extrem de important sa fie urmat tratamentul imediat pentru a ataca si preveni orice recidiva. Eu una am facut tratamet si cu doze mai mici, de doua pastile pe zi, sau trei pastile pe zi, in functie de cum a reactionat organismul meu. In timpul dozei de 4 pastile pe zi, aveam niste usturimi teribile pe portiunea de piele dintre cele doua operatii. NU suportam hainele pe mine si fiecare miscare era un chin. Fizic nu imi era rau, nu imi cadea parul, in schimb acele usturimi erau insuportabile. Indicii testului Elisa arata o ameliorare de la 14, cat aveam acum o luna, la 2.89 acum cateva zile. Acum fac o pauza, sunt pe silimarina si hepaton, pentru a aduce la normal transaminazele, timp de doua saptamani, dupa care iarasi incep cu albendazol si lagosa (silimarina).
Doctorul de familie nu are dreptate cand iti spune ca a crescut in luna aceea, inainte de operatie. Aceste chiste nu cresc atat de repede. Era doar pozitionat mai dificil si nu a putut fi citit corect. Sper din tot sufletul ca nu vei avea probleme din aceasca cauza. Pe mine tot la paroscop au vrut sa ma opereze, cu acest gand m-au bagat in sala de operatie, dar in acelasi timp mi-au spus ca daca pe masa de operatie constata ca nu pot curata total si corect locul ma vor deschide pentru o sigutanta mai mare. Ceea ce s-a si intamplat, deoarece au descoperit ca era pozitionat pe o parte si pe alta a ficatului. Din cate am inteles ar fi decupat si o potiune mica din ficat, lucru pentru care am stat atata in spital, pentru reconstructia acelei portiuni si a nu stiu carui canal pe care l-au sectionat. Am stat cu un tub 10 zile, pentru a nu se astupa canalul respectiv. Cu cel de la plaman am scapat destul de repede.Marti m-au operat, vineri am iesit din spital. Durerile au fost groaznice dar.asta e, trecem peste toate si se uita in timp cate am suportat.
Va salut.
0
03-05-2010, ora 17:50
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Se pare ca mie nu mi-au taiat din ficat, caci nu era in interiorul ficatului, era sub ficat, ca o punga lipita de el. Al meu crestea cam 3 mm la fiecare 3 luni, adica, acum era 43mm, peste 3 luni era 46 mm. Nu inteleg ce imi spui, ai spus ca chistul de la plaman s-a spart, si imi spui ca te-au operat, pt ce te-am mai operat, daca s-a spart, scuza-mi ignoranta, dar nu inteleg. CA sa-i scoata membrana in care era tinut sau cum?Mie nu mi-a spus nimeni sa fac acest test Elisa, dar mi-au spus sa faca preventiv, dupa operatie o singura luna de tratament. ma pune pe ganduri doar faptul ca nu am inceput tratamentul imediat, sper sa nu fie probleme ca am inceput tratamentul al o saptamana de la operatie La mine scrie chistectomie partiala tip Lagrot. La plaman te-au operat laparoscopic? Nu stiu ce sa zic despre varul prieteni mele, ea mi-a spus ca tre sa se opereze, cai ii creste intr-un ritm f mare. Dumnezeu stie daca a preluat stirea corect, sau a inteles gresit, oricum stiu ca el a luat f putin tratament inainte de operatie si nu luat nimic pt protejarea ficatului.
0
03-05-2010, ora 19:13
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
M-au operat la plaman ca sa scoata membrana. Plamanul nu poate fi operat la paroscop deoarece coastele trebuie departate pentru a ajunge la plaman, testul elisa granulosus este cel care demonstreaza ca ai acest parazit in corp, pe nume Echinoccocus Granulosus. Nu vor fi probleme daca ai incept tratamentul la o saptamana de la operatie. Eu cat am stat in spital pentru a doua operatie nu am fost pe nici un taratment, cu toate ca eram reinfestata prins spargerea acelui chist. La prima operatie am fost continuu pe tratament, in timpul spitalizarii dar si dupa spitalizare. Nu stiu exact cum se numeste interventia mea, nu am iesirile din spital la indemana sa ma uit peste ele. Poate ca varul prietenei tale are alt tip de chist, un alt tip de parazit... chiar nu stiu, in orice caz daca calculezi si evolutia chistului tau vei vedea cat poate creste intr-un an de zile. Nu ma pot pronunta nici in legatura cu tratamentul pe care trebuia sa il urmeze, dar mie una mi se pare logic ceea ce mi s-a prescris mie. Eu una analizez si intorc pe toate fetele fiecare miscare care trebuie sa o fac, intreb in toate directiile si corelez toate informatiile de la toti doctorii prin mainile carora am trecut. Iti dai seama, am 6 internari in decurs de 4 luni de zile, 6 doctori, dintre care 3 doctori conferentiari, extrem de bine cotati, pe unul il cunosc de 8 ani de zile deoarece mama mea a fost operata de dansul de 4 ori. Ce mai, am fost ocupata anul asta incepand imediat dupa Anul nou... Am uitat sa precizez ca am facut teste peste teste, mai mai sa dau in anemie de la cat singe au tot luat de la mine, radiografii cred ca am 10 facute, ecografii vreo 6.:))))
0
04-05-2010, ora 04:14
cleopatra2010
Nu este medic/terapeut
cleopatra2010
Draga Ancuta-Daniela si draga Emilia, cand am aflat ca am acest chist am aflat datorita ecografiei si a testului Elisa.Si mie mi s-a spus ca ar creste cam 1 cm pe an.Tratamentul meu a fost albendazol/zentel 3 pastile/zi pe care doctora mi-a spus sa le iau cu lapte, silimarina pentru protejarea ficatului, ranitidina pentru protejarea stomacului si calciu.L-am tinut un an si jumatate, o luna da una nu, in speranta ca se va micsora chistul.Analizele mi-au iesit mereu bune, probleme cu parul nu am avut, dar slabisem si aveam dureri abdominale groaznice, ca erau prea tari.Dupa incetarea tratamentului, m-am ingrasat cam 10 kg.
Chistul meu a fost intodeauna mort, cum a murit nu stiu.In tara am fost cam la 5 medici chirurgi, toti cu pareri diferite, ba chiar mi s-a spus ca daca nu ma operez voi muri in max 6 luni.Sper sa gasesc aici pe cineva, apropo locuiesc in Pennsylvania, ca sa-mi rezolv problema.Din cauza proastei localizari, e lipit de vena porta, in cazul meu se poate scote doar lichidul.Casutao sa-i ramana, dar o sa merg la control regulat, ca sa ma asigur ca totul e bine.Cum am spus a venit vremea sa devin si eu mamica, trebuie sa rezolv problema asta..Asta este cel putin planul meu.Sa vedem ce se va intampla.Toate cele bune si multa sanatate.Si va multumesc pentru impartasirea acestor experiente.
0
04-05-2010, ora 11:56
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Buna Cleopatra, tratamentul pe care l-ai urmat este aproape identic cu cel urmat de mine, aceleasi indicatii, cat mai multe lactate si grija mare la dieta, Am inteles ca lactatele marec eficacitatea tratamentului cu paroximativ 30 la suta. Contin nu stiu ce substante care activeaza si mares proprietatile medicamentelor prescrise. Dureri abdominale nu am avut, doar acele usturimi pe care initial le-am asociat celor doua operatii si faptului ca pielea mea este sensibila in urma taieturilor. Apoi am realizat ca este de la tratamentul prea puternic, cu 4 pastile de albendazol pe zi, drept urmare doctorita le-a redus la 3 pe zi.
Cred ca ai luat o decizie buna sa scoti lichidul si sa te asiguri ca macar jumatate din problema este rezolvata, chair daca membrana ramane acolo fiind pozitionata dificil, macar ramane goala si nu prezinta un pericol pentru tine in viitor. Iti doresc din tot sufletul mult noroc si multa fericire cu bebe si sa aveti parte de tot ce e mai bun pe lume.
Noi am decis ani la rand sa nu devenim parinti pana nu ne realizam material si bine am facut deoarece s-a dovedit ca aceasta problema de sanatate putea avea urmari nefericite. Eu si sotul meu ne-am cunoscut si casatorit acum 8 ani, aproximativ in aceeasi perioada cu aparitia chistului. Afland recent despre toate aceste probleme de sanatate nu am putut decat sa ii multumesc ingerului meu pazitor ca si-a facut treaba cu vigilenta. Inca avem recomandarea sa nu facem acest pas cel putin pana nu termin cu tratamentul, plus inca 6 luni dupa aceea, pentru a scapa de efectele albendazolului si pentru a aduce organismul la parametrii normali de functionare.
Sa auzim de bine.
0
11-08-2010, ora 22:40
OannaC
Nu este medic/terapeut
OannaC
Buna! M-am operat de chist hidatic hepatic in aprilie.Am urmat tratament cu albendazol si inainte si dupa operatie.Ideea e ca mi-au spart chistele la operatie, iar acum imi este tare teama sa nu imi apara alte chiste si, mult mai grav, si pe alte organe.In septembrie ma internez iarasi la Colentina, insa mi s-a spus din start ca voi fi iar sanatoasa dupa luni bune de tratament. Nu mai cred asta la cate am vazut si cate am auzit.Voi vedea acum cum stau cu analiza Elisa, care mi-a iesit de 3 ori mai mare fata de dinainte de operatie...si cu eozinofilele care au iesit de 5 ori mai mari.Imi doresc sa merg pe cale naturista, ptr ca din cate vad, albendazolul are un efect nu foarte mare.Stiu ca este toxic si pot face dupa "luni bune" hepatita toxica.M-as bucura tare mult daca puteti veni cu cateva sugestii, o speranta, ceva...Multumesc!
0
12-08-2010, ora 00:34
ancuta-daniela
Nu este medic/terapeut
ancuta-daniela
Draga Oana, e absolut normal ca analizele sa iti arate ceea ce ai spus ca iti arata, in conditiile in care chistele s-au spart. Si va lua foarte mult timp pentru recuperare. Eu sunt pe tratament de pe 1 martie, cu o evolutie foarte buna. Si la mine chistul de pe plamn s-a spart inainte de operatie. La un moment dat Elisa imi arata un indice de 14, dupa o perioada de tratament ajunsesem la 2.89. Acum nu pot sa iti dau o cifra deoarece sunt plecata din tara, in continuare pe tratament, in legatura permaneta cu Doctorita Cretu de la Colentina ( sunt foarte multumita de Dna Doctor!) Analiza Elisa aici nu arata indici, imi spune doar daca sunt pozitiva sau negativa, deci trebuie sa astept pana ajung inapoi in tara sa verific evolutia bolii. Din cate am citit eu albendazolul nu trateaza parazitul cat timp este in chist, doar stopeaza evolutia chistului, il stagneaza. Dupa operatie insa ataca parazitul si il anihileaza dar rabdarea trebuie sa fie o virtute. Este singutul tratament recomandat, si sincera sa fiu nu am incredera in tratamentele naturiste in anumite boli. In fond este un parazit, o alta vietate care trebuyie atacata agresiv iar tratamentele naturiste ma indoiesc ca au acest efect. oricum bafta, ai grija la cine te informezi, si citeste cat mai mult pe internet despre boala. este inspaimantator ceea ce auzim de la toata lumea care trece prin aceasta experienta sau de la prieteni rude... binevoitoare. Asa cum am mai spus daca ai citit mai sus asta este partea dificila, sa ascultam dar sa nu plecam urechea la toate povestile.
Multa bafta, si sa auzim de bine.
0
12-08-2010, ora 04:05
cleopatra2010
Nu este medic/terapeut
cleopatra2010
Draga Oana, sunt de acord cu tot ce a scris Ancuta-Daniela, nici eu nu cred ca tratamentele naturiste vor rezolva aceasta problema, credema ca si eu as fi vrut acest lucru, m-am documentat in aceasta privinta si pentru aceasta boala din pacate trebuie sa luam aceste medicamente toxice, care sunt ca o otrava, ca sa omoram acest parazit.Si daca tot vrei sa mergi pe calea naturista, parerea mea e ca, tot ce poti face e sa incerci sa mananci cat mai sanatos ca sa ai grija de sanatatea ta.
Eu am fost cam ocupata in ultimul timp, dar totusi am trimis un email doamnei doctore din tara(spitalul Colentina)care m-a tratat si astept un raspuns in ideea ca as vrea sa vin in tara pentru a ma opera.Aici inca nu am gasit pe nimeni, pe 10 septembrie am programare la un alt doctor specialist, sper sa aiba habar de boala mea.
Multa sanatate tuturor, si daca cineva vrea sa vb mai multe, ma gasiti pe facebook, sunt Claudia Leo dIn Scranton, PA, USA.
0
09-07-2013, ora 17:48
Anabella-Elena
Nu este medic/terapeut
Anabella-Elena
Buna ziua! As dori sa vb si eu cu doamna Ancuta-Daniela..as dori sa aflu mai multe despre operatia pe care a suferit-o in urma chistului hidatic hepatic...Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Chistul hidatic