Chist gigant care comunica cu fosa nazala

01-10-2011
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Buna ziua!
Zilele trecute am avut un mic accident si din cauza asta mi-am rupt un dinte din fata care fusese oricum tratat de aproape 10 ani, nu mai avea nerv, era de inteles ca la un moment dat o sa patesc asta (din lipsa de bani nu am putut sa merg mai devreme sa il imbrac sau altceva).. Am mers la medicul stomatolog si mi-a zis ca pentru a-mi pune un dinte nou, trebuie sa vada cum este radacina si m-a trimis sa fac o radiografie. In urma radiografiei mi-a spus ca am un chist la radacina dintelui care trebuie extras pentru a putea sa-mi puna un pivot si mai departe un dinte nou, dupa care m-a trimis la un cabinet de chirurgie BMF. Am fost acolo si mi s-a dat un alt raspuns si anume: chistul pe care mi-l descoperise medicul la care am fost prima data, de fapt comunica cu un alt chist gigant, care este pozitionat mai in spate, iar acest chist gigant comunica cu fosa nazala, iar operatia nu poate fi facuta la nivel de cabinet ci doar in conditii de spitalizare. Eu am aici niste dubii: pe radiografie intr-adevar se vede chistul de la radacina dintelui, medicul care mi-a pus acest diagnostic prima data, mi-a explicat ce si cum... insa nu inteleg cum de medicul chirurg si-a dat seama ca ar comunica un chist mai mare cu fosa nazala...
Pe de alta parte, da, voi merge la Spitalul clinic de Stomatologie din Bucuresti (acolo am fost trimisa) si voi face investigatii. Ce vreau sa intreb este: este ceva grav? operatia aceasta necesita internare? Multumesc anticipat! Numai bine!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul