Chist de sept pelucidum

11-11-2009
laviniagidea
Nu este medic/terapeut
laviniagidea
Buna ziua,
in urma unei tomografii am fost diagnosticata cu chist de sept pelucidum de 18.8 / 26.3 mm fara procese expansive intracerebrale.
As dori, daca se poate, sa-mi spuneti daca a mai fost cineva in situatia asta si cum a rezolvat-o.
Cum se poate trata asa ceva? Este necesara interventia chirurgicala? Sunt din Pitesti.
Multumesc din suflet pentru eventualele raspunsuri!

Lavinia
2 comentarii
0
23-10-2012, ora 19:24
radunita
Nu este medic/terapeut
radunita
La fel am si eu un chist de septum pellucidum.De o buna bucata de vreme, mai exact de cateva luni am dureri mari de cap si ochi.Sa fie oare din cauza acestui chist? Am luat foarte multe antiinflamatoare dar acum acestea nu ma mai ajuta. Am consultat doctorul dar acesta a spus ca nu chistul este cauza durerilor de ochi si de cap. Ce poate fi ? Ori nu mi se spune totul, ori este alta cauza. Tie ce tii s-a mai spus ?
0
19-08-2017, ora 11:10
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
Salutare, ceva noutati despre acest subiect ?
Si eu am un chist de septum pellucidum de 16 mm si de la un timp am senzatii ciudate in zona gurii, in special in zona din fata, limba, cerul gurii, buze si nas, e o senzatie de fierbanteala piperata, sau poate fi doar de la stomac ? ideea e ca resimt aceasta senzatie 90% din timp in zona din fata. Am facut si un detartraj acum cateva luni, posibil si de la acesta ?
Va multumesc si va doresc Multa Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.