Chist coloid de ventricul III

16-07-2008
capricorn
Nu este medic/terapeut
capricorn
In 2005 am fost operata endoscopic de chist coloid de ventricul III. Acum 2 zile am facut un RMN in care mi s-a scris ca sunt leziuni demielinizate? Ce inseamna aceasta? Va rog un raspuns cat mai rapid.
3 comentarii
0
17-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ce varsta aveti? Leziunile demielinizante apar in scleroza multipla;Pentru diagnostic este utila si punctia lombara cu examenul LCR( In SM, se evidentiaza Ig G monoclonale formate in SNC); Ar fi bine sa consultati un medic neurolog;Numai bine
0
17-07-2008, ora 00:00
capricorn
Nu este medic/terapeut
capricorn
Multumesc de raspuns. Am 27 de ani. Rezultatul RMN spune exact asa: leziuni demielinizate supratentoriale-etiologie inflamatorie sau infectioasa in functie de tabloul clinic si de laborator.
Stare post chist coloid ventricol III operat. Fara priza de contrast patologica. venticol III normal conformat. Fara hidrocefalie tetraventriculara.Mentionez ca nu ma simt rau, nu am nici un fel de simptom ciudat, doar ametesc din cand in cand, ameteala pe care o pun pe seama tensiunii arteriale mici. Care ar trebui sa fie simptoamele in caz de leziuni demielinizate? Ce se intampla in acest caz? Va multumesc anticipat
0
18-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cel mai bine este sa consulti un medic neurolog, eventual un medic care trateaza SM; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.