Chist Ovarian 7 cm

03-08-2008
underworld_na_hanyate
Nu este medic/terapeut
underworld_na_hanyate
Buna ziua
Am si eu cateva intrebari.. daca mi-ar putea raspunde un doctor as fi foarte recunoscatoare. Momentan sunt destul de disperata si chiar as avea nevoie de niste sugestii :((
Acum 2 luni m am dus la un control ginecologic deoarece nu mi mai venise menstruatia si doamna doctora m a consultat, nu mi a zis nimic si mi a dat niste hormoni. La aproximativ 2 saptamani dupa, m am dus din nou la doctor pentru o ecografie si aici mi s au descoperit urmatoarele: Ovar stang transformat intr-o imagine chistica strict transonica de 67/43 mm, ovar drept mult marit = 41/27 mm cu numeroase imagini chistice (peste 10 pe sectiune). M-am dus la alt ginecolog si mi s a dat tratament (intre timp, cred ca prima zi dupa ecografie mi a venit si menstruatia): Amoxicilina, No-spa, Flamexin 10 zile si Utrogestan. O perioada m am simtit bine, acum insa, de cateva zile, a inceput sa ma doara mai rau. Este posibil sa-mi apese cumva pe niste nervi ai piciorului pt ca uneori abia pot sa merg normal din cauza presiunii?
Doctorul m a sfatuit sa nu fac efort ca sa nu se sparga. Ce se poate intampla in caz ca se sparge?Se elimina de la sine sau este ceva asemanator peritonitei? Este posibil sa ma doara mai rau din cauza ca a mai crescut? Am voie sa am relatii intime (mi-ar afecta cu ceva chistul)?
Peste 2 saptamani sunt din nou programata pentru o transvaginala si un control dar nu ma simt prea bine si as vrea sa stiu daca este necesar sa ma reprogramez (cat mai repede). Exista si tratament naturist pentru diminuarea lui?
Va multumesc
Astept un raspuns cat mai repede
1 comentarii
0
04-08-2008, ora 00:00
nella23
Nu este medic/terapeut
nella23
Buna draga mea
am si eu sa-ti spun ceva
nu sunt doctor
dar am si eu o colega ce are asemanator problemei tale, are un chist ce de cateva luni ia tot pe tratamente.Mai exista o cale sa iti treaca chistul doar prin operatie, daca la medicamente nu face fata..
Cam atata am avut sa-ti spun.
Si stai linistita ca se va rezolva totul, sa nu te ingrijorezi..multa sanatate su curaj..:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.