Chiauneala Senzatie ca nu sunt treaz complet

14-12-2012
madarfacar
Nu este medic/terapeut
madarfacar
Buna ziua,

In urma cu 6 luni eram in masina cu prietena mea si la un moment dat i-am spus ca nu ma simt bine...nu ma durea nimic, nu imi era rau...aveam o stare ciudata de discomfort. La un semafor, am ramas asa pe ganduri, intrand ca intr-o transa...nu stiu cum sa explic...ca intr-o stare de sedare profunda. Dandu-mi seama ca sunt 'sedat' asa, am incercat sa-mi revin, si vazand ca nu prea pot, cred ca am facut un atac de panica. In sensul ca am simtit cum imi creste pulsul, mi se intuneca privirea si nu mai pot sa respir. Am oprit masina, am coborat, am stat putin si mi-am revenit.

A doua zi a inceput calvarul. Aducandu-mi aminte de cele petrecute, si vazand ca starea de 'betie, transa' e inca prezenta, am inceput sa ma sperii si sa-mi fac griji. Simteam o teama permanenta si intensa, care nu trecea oricat de rational as fi fost si oricat as fi incercat sa ma autosugestionez sa ma linistesc.
- a urmat o perioada crancena: orice as fi facut, nu imi trecea frica, care nu avea nici un motiv. Starea de chiauneala era prezenta, intensa, ducand pana la depersonalizare si obsesii. (cu mult antrenament si chin au trecut). De asemenea a fost si inca mai e prezenta o presiune in cap, care se transfoma in durere cateodata. Simt cum ceva imi strange creierul, cum imi amorteste.
Nestiind ce am, am inceput sa bat la usa doctorilor. Incepand cu medicul de familie, continuand cu psihiatru, psiholog, neurolog, endocrinolog, ORL, oftalmolog etc. Toti mi-au zis ca e anxietate. Bun.

Eu nu cred deloc ca are legatura cu partea psihica, intrucat nu am suferit nici o trauma, nici o deceptie, nu am fost batut, nu am suferit dupa vreo pierdere in mod grav, nimic nimic, aveam o atitudine pozitiva mereu.

Am facut toate analizele posibile: sange, calciu, magneziu, tiroida, RMN, examen neurologic.
TSH-ul a iesit putin marit, dar neingrijorator. In plus, TSH-ul marit ar insemna hipotiroidie, ceea ce nu da asemenea simptome. Hipertiroidia ar putea da, dar nu e cazul.

Atacuri de panica am avut decat la inceput. Primul din masina si inca vreo 2 sau 3.
Simptomele acestea psihice au disparut in mare parte. Am o viata sociala activa, ma descurc cat de cat.

INSA, chiauneala aceasta si presiunea din cap nu au disparut si nu dispare niciodata total. Cu cat este mai intensa cu atat devin mai tensionat, mai anxios.

De mentionat: daca beau alcool, devin foarte relaxat, ma simt bine, insa chiauneala si presiunea din cap sunt tot acolo...Orice as face sunt acolo.
Cu ceva timp inainte de a mi se intampla acel 'atac de panica', ii tot spuneam maicamii ca am senzatia ca nu sunt treaz complet...ca sunt asa ametit-mahmur-chiaun. Am crezut ca e din cauza oboselii. Defapt era aceasta chiauneala care o am si acum. De asemenea foarte des vedere incetosata si mi se inroseau ochii foarte tare pe mijloc. Nu am dat prea mare importanta.


Ce cauza FIZICA ar putea avea aceasta senzatie care imi provoaca atatea neplaceri? Practic imi cam distruge viata. E ca si cum as avea capul tulbure mereu. NU vreau raspunsuri de genul 'du-te la psihiatru/psiholog' pentru ca stiu povestea. Oricum ma duc la psiholog. Aici vreau doar sa aflu de posibile cauze fizice ale acestei manifestari.


- cauze fizice pe care le-am eliminat:
1. tumoare, chist, sau ceva in plus in cap - RMN-ul e perfect normal
2. probleme cu ochii - tensiune intraoculara
3. hipertensiune intracraniana
4. afectiuni ale tiroidei
5. probleme ale urechii interne.

P.S.: aceasta stare se accentueaza daca ma concentrez, si daca sunt la volan.
Este cel mai putin prezenta dimineata cand ma trezesc si sunt odihnit dar nu dispare complet.
De asemenea, am un usor tremurat al degetelor care este prezent de mult timp (ani), in ultimele luni au aparut si spasme ale unei pleoape, ale limbii, sau in diferite parti ale corpului. Cu cat e mai intensa aceasta presiune din cap cu atat spasmele sunt mai dese.
De cativa ani, aproape in fiecare noapte ma trezesc cu o mana amortita, uneori chiar paralizeaza. Se intampla la ambele maini. Am considerat ca e normal, dat fiind faptul ca fumez, si dorm cu capul pe mana. Daca ma aplec si tin picioarele drepte, de exemplu ma aplec sa iau ceva din portbagajul masinii si stau suficient timp asa incep sa mi se bataie picioarele..sa tremure cu totul. Daca tin pe cineva pe picioare sau stau pe vine imi amortesc foarte repede.

Multumesc!
10 comentarii
0
14-12-2012, ora 20:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
Nu ai scris varsta dar sigur esti tanar.
iti voi scrie din propria experienta care...nimeni Nu a "descoperit-o"..
fiind pe la n medici.
asa ca,
citind mult si multe carti (in perioada scurta).
m-am "vindecat" singura:
- am glicemia ffffffff mica..astfel ca mereu, cand am aceleasi stari ca ale tale cu:
"Daca ma aplec si tin picioarele drepte, de exemplu ma aplec sa iau ceva din portbagajul masinii si stau suficient timp asa incep sa mi se bataie picioarele..sa tremure cu totul."
beau apa, suc dulce, o bomboana.astea nu-mi lipsesc din poseta oriunde as merge;
- am tensiunea arteriala fffffffff mica..si CE fac? atunci?...beau apa..multa apa...sa NU razi.e f imp ASTA..chiar cand esti la volan.asa CUM ai inceput "povestirea" ta;
- am fierea (colecistul) ffffff lenes..asa ca, de multe ori ma scol (cand mananc seara :sarmale, carnati, etc.mancare grea)
si vad incetosat!
cum zici:
"chiauneala care o am si acum. De asemenea foarte des vedere incetosata si mi se inroseau ochii foarte tare pe mijloc"
CE fac?.un colebil pe loc, sau bilichol, un ceai de menta...o bomboana mentolata...si IMEDIAT privirea-mi devine limpede si nu-s chiauna de cap;
- am fost mereu constipata, iesind "afara" o data la 3-4-5 zile..acum consum ceaiuri de la plafar si-s ok;
- am avut SI paraziti intestinali.SI astia-ti dau.unele din aceste simptome descrise...am urmat un tratament in doza unica, la indicatia dr de familie.
Cu o analiza fecale (33 lei) vezi daca ai paraziti intestinali si chiar Helycobacter.si primesti rezultatul in aceeasi zi.
ASADAR,
citind tot ce ti-am scris poti sa te regasesti sau nu,
sa-ti mai faci sau nu acele analize DACA nu le-ai facut
si daca unele se SI confirma, iata.STII ce si cum sa faci.
propunere:
- mananca putin SI des;
- bea multa apa.
- i-a apa cu tine...oriunde.si cand te simti ASA...bea apa.
O seara buna-ti doresc!
0
14-12-2012, ora 20:50
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
cele bune!
0
14-12-2012, ora 22:13
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Da, poate fi o cauza psihologica, dar NU ANXIETATE. ati fost diagnosticat gresit probabil.
1
14-12-2012, ora 23:30
madarfacar
Nu este medic/terapeut
madarfacar
Multumesc pentru raspunsuri.

revin cu completari:
* am 22 de ani
*tensiunea mea este de aviator: 12 cu 7 mai mereu
*am helicobacter pylori la stomac...
* la treaba cu parazitii m-am gandit si eu deoarece am senzatia ca am ceva in organism...parca as fi sedat...si am citit ca fecalele parazitilor intestinali sunt foarte toxici...de asemenea am fost la un bioenergoterapeut si mi-a spus ca organismul meu e foarte intoxicat...
* lipsa de apa nu se pune problema intrucat beau minim 2 L zilnic...fie vara fie iarna...asa am fost dintotdeauna

* cu o zi inainte de incident am avut un examen la care a trebuit sa astept 9 ore sa intru. Fara mancare, doar cafele si cola. Insa senzatia de chiauneala aparuse cu ceva timp inainte dar nu-i dadusem eu atentie.
* desi este ciudat, foarte ciudat, cu cat sunt mai relaxat cu atat aceasta tensiune-chiauneala creste :| Daca ma pun in pat si incerc sa fac un exercitiu de relaxare, pai intru intr-o transa din care mi-e frica ca nu mai ies si ma sperii.


Ma gandeam la spondiloza cervicala. Am citit multe cazuri pe net in care pacientii acuzau aceeasi stare de usoara betie...cap tulbure. Veti zice ca spondiloza cervicala provoaca vertij, insa nu e o regula. In plus multi acuzau atacuri de panica, anxietate sau depresie.

+ Domnule Andrei Nica, daca nu este anxietate, ce este? Din pct. de vedere psihologic...
0
17-12-2012, ora 22:58
madarfacar
Nu este medic/terapeut
madarfacar
Poate spondiloza cervicala sa cauzeze aceasta presiune din cap? Si implicit presiunea sa creeze anxietate?
0
19-12-2012, ora 18:41
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Anxietatea implică o serie de preocupări pentru lucrurile care nu există, dar care ar putea sa apara in anumite conditii. Dacă vorbim despre senzaţii fizice percepute nu se numeşte anxietate, ci teamă sau îngrijorare, iar daca senzaţiile sunt puternice şi persistnte, fără a se putea stabili un diagnostic medical, atunci ar putea fi vorba despre o tulburare psihosomatica.
0
19-12-2012, ora 22:50
madarfacar
Nu este medic/terapeut
madarfacar
Dar daca senzatiile erau si inainte de a aparea preocuparea, ce este?
Pentru ca si inainte de primul atac simteam aceasta senzatie de chiauneala sau "trezire incompleta" dar nu i-am dat atentie...
0
20-12-2012, ora 10:59
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Online nu-mi permit să pun un diagnostic, ar putea fi o problemă neurologică, probleme circulatorii, deficit de vitamine sau pur şi simplu o calitate proastă a somnului.
0
23-12-2012, ora 10:24
madarfacar
Nu este medic/terapeut
madarfacar
Am facut o radiografie de coloana cervicala si rezultatul a fost urmatorul:

Usoara pensare posterioara a spatiilor o. (nu inteleg scrisul) intervertebrale C2-C3, C3-C4
"Discuri" scolioza cervico-toracala o.(iar nu inteleg scrisul) concava...

ce sunt aceste pensari?

medicul care a interpretat radiografia mi-a spus sa fac un RMN la coloana pentru ca aceste pensari pot creea senzatia de chiauneala...
0
20-02-2024, ora 22:12
Emanuelemy
Identitate neconfirmată
Emanuelemy
Salut madarfacar. Ai reusit sa aflii de unde vine problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: