Chestie alba pe limba (poza)

09-05-2011
Morar_Andrei
Nu este medic/terapeut
Morar_Andrei
Buna ziua, de ceva timp ma preocupa ingrijirea gurii, deoarece simt ca imi miroase gura. Am facut prima data un tratament cu apa oxigenata, care zice ca omoara bacteriile, dar parca tot nu a trecut si am descoperit ca am limba incarcata. Imi puteti spune de ce boala sufar? Cum pot sa scap de ea? Am sa pun o poza sa va dati seama despre ce este vorba. Multumesc !
http://gyazo.com/b556ad74eacd519152e86c7d050b9307.png
13 comentarii
0
09-05-2011, ora 22:25
Andreea321
Nu este medic/terapeut
Andreea321
Ceva in genul am si eu. Poate fi candida sau alt ceva. Du-te la ORL-ist urgent!

Sanatate! :-)
0
09-05-2011, ora 22:37
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
mai Andrei, ce-ai facut cu apa oxigenata in gura???cine ti-a dat asemenea tratament?????
0
10-05-2011, ora 13:30
Morar_Andrei
Nu este medic/terapeut
Morar_Andrei
@vasi : am pus documentul intr-un notepad, il poti lua de aici : http://www.2shared.com/document/3QbMpKMd/BB_online.html
In legatura cu problema mea, rog un medic sa raspunda pentru ca nu mai stiu ce sa ma fac. :(
0
10-05-2011, ora 14:45
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Andrei, eu am inteles ca ai limba incarcata, dar ce-ai facut cu apa oxigenata???mai bine mergi la un orelist sa te consulte.
0
10-05-2011, ora 14:54
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
scuze, am trimis din greseala, revin, poti avea o candidoza bucala, poti avea ceva digestiv, sau se mai intampla daca ai luat antibiotice...sunt destule afectiuni unde este prezent acest simptom.mergi pentru inceput la medicul de familie, care te va indruma ce pasi trebuiesc facuti.nimeni nu poate pune un diagnostic pe forum.multa sanatate.
0
10-05-2011, ora 15:31
Morar_Andrei
Nu este medic/terapeut
Morar_Andrei
Ok, multumesc pentru raspuns. Tratamentul cu apa oxigenata chiar a functionat, mi-a disparut si chestia aia alba de pe limba si nu mai aveam respiratia urat mirostoare, dar dupa ceva timp a revenit. Am sa imi fac o programare la medic, dar mi-e teama sa nu rada de mine...
0
10-05-2011, ora 17:06
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
mergi cu incredere, stai linistit, asemenea lucruri nu pot starni rasul.multa bafta si.numai folosi apa oxig., mai bine cumpara glicerina boraxata si fa badijonaj bucal.
0
18-07-2013, ora 23:50
anonimC
Nu este medic/terapeut
anonimC
Salut ai reusit sa scapi de acea chestie alba de pe limba va rog un raspuns pentru ca si eu am ceva in genu...
0
29-04-2014, ora 15:44
radudiana92
Nu este medic/terapeut
radudiana92
Buna!!

Mi-au iesit si mie pe limba bubite exact ca in poza si de cateva zile am limba alba. Daca ati aflat cumva ce este, va rog sa-mi spuneti pentru ca sunt foarte speriata. Ms.
0
25-05-2014, ora 19:13
irina iordache
Nu este medic/terapeut
irina iordache
Si eu am aceeasi problema. Mi- a spus cineva ca daca dau cu glicerina boraxata si clatiri cu apa si bicarbobat se va trece, insa nu a trecut. E posibil sa fie streptococ si sa se treaca cu antibiotic. Si mie imi este foarte frica..
0
28-05-2014, ora 11:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum mai exista mii de postari unde se explica ca Problemele de pe limba au stransa legatura cu Tractul digestiv si alimentatia incorecta
nu e suficient doar tratamentul local
0
22-10-2014, ora 22:31
rety_denisa91@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
rety_denisa91@yahoo.com
Buna seara!va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, mi-au aparut pe limba niste bubite si cate o data nici nu imi mai simnt limba ce trebuie sa fac am fost la farmacie si farmacista mia zis ca sunt afte ajutatima ca mam saturat nu mai simnt nici gustul mancari.Va multumesc!
0
23-10-2014, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele "bubite" sunt papile gustative normale
simptomele si durerile care le ai..sun semnele unor probleme gastro-esofagiene si necesita investigatiila gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •