Cheilita angulara + prurit anal = candida?

28-12-2011
Skol
Nu este medic/terapeut
Skol
Buna ziua

De cateva luni am colturile buzelor crapate si dureroase mai ales dimineata cand buzele sunt uscate si se formeaza si coji deosebit de inestetice. Practic au fost dimineti cand nu puteam deschide gura fara sa crape din nou. Am mai avut asa dar de aproximativ 2 luni nu se mai vindeca si au crapat ambele colturi ranile avand un aspect albicios la interior.
La asta se adauga de circa 2 saptamani si o mancarime deosebit de suparatoare in zona anala mai exact deasupra anusului inspre testicole care parca se accentueaza cand fac bai fierbinti.
Tot in ultima perioada am inceput sa am ceva mai des arsuri la stomac chiar daca nu mai mananc chiar atat de piperat/iute cum mancam odata.

Poate fi o candidoza? Am avut o prietena acum 2 ani care a facut candidoza si tin minte ca doctorul mi-a prescris si mie o pastila daca nu ma insel diflucan doza unica pe care am luat-o atunci chiar daca nu aveam nici un fel de simptom.

Cear putea fi si ce tratament imi recomandati?

Multumesc
1 comentarii
0
01-01-2012, ora 22:52
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Poate fi o proliferare a candidei in tubul digestiv, dar pana nu iti faci un control la medic nu poti fi sigur. In general, in acest caz, se observa pe limba candidoza, care devine de culoare mai alba (limba, ma refer). Nu am mai auzit sa atace si buzele, s-ar putea sa fie alta problema cu acestea. Poti sa incerci sa aplici crema Nidoflor pe toata zona anala ce prezinta prurit, de vreo 2 ori pe zi, in strat subtire, dupa ce ai spalat-o si ai uscat-o foarte bine in prealabil. Daca intr-adevar candidoza este problema rezultatele se vor observa in cateva zile/o saptamana. Daca nici dupa 2-3 saptamani de tratament cu Nidoflor nu se intampla nimic, du-te neaparat la medicul de familie si spune-i despre problema ta!

De asemenea, scoate complet din alimentatie dulciurile, zaharul, sucurile si alimentele iritante (gen condimente)! Probabil pe fondul unui sistem imunitar slabit ai facut candidoza. Incearca sa te hranesti sanatos/echilibrat.

Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.