Chiar nemaiintalnit? Rog pareri cat mai multe!

26-01-2013
doyle
Nu este medic/terapeut
doyle
Buna ziua,
Am sa incerc sa fiu cat mai concis ca sa nu dureze o eternitate cititul subiectului. Ideea e ca de vreo 6-7 ani am niste dureri bruste de cateva secunde gen junghi sau ca si cum ceva e gata sa iasa pe acolo in abdomenul inferior partea dreapta zona apendiculara. Sun perioade cand cateva luni nu am nimic si sunt perioade cand simt junghiurile acestea si de cateva ori pe zi. Repet, sunt de foarte scurta durata dar abar brusc si atat de intens incat efectiv trebuie sa imi aduc genunchiul la piept (poate e reflex deja). Nu imi recomandati va rog consult deoarece am fost la n medici si spitale si nu am primit nimic concludent, ba rinichi, ba colon, etc. Am fost chiar internat anul trecut 2 zile sub observatie dupa o repriza de junghiuri din acestea care a durat mai multe ore. Va rog din suflet sa imi spuneti ce ar putea fii sau ce ar fii de facut deoarce efectiv ma dispera. De mutle ori sunt in publi si ma schimonosesc in fel si chip cand ma apuca chair si pt acele cateva secunde. Cand dispar nu lasa in urma nici o jena sau ceva. Cum apar asa si dispar. Va multumesc anticipat!
8 comentarii
0
28-01-2013, ora 16:22
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Esti constipat?
Ecografie pelvina si/sau colonoscopie ai facut cumva pana acum?
Ce analize ai facut pana acum?
0
28-01-2013, ora 16:36
doyle
Nu este medic/terapeut
doyle
nu sunt constipat. am scaune normale... am facut tot ce se poate face cum am scris si mai sus mai putin colonoscopie care nu mi-a recomandat-o gastroenterologul...defapt gastroenterologii ca am fost la 5 sau 6 pana acum in tot acest timp. analize am facut la fel, copro, helicobacter, ecografii, vizite la chirurgi, radiografii, urologie...am scir sis mai sus...am facut N analize si doctori. nu sunt genul care nu merge sau intreaba pe forum dar pur si simplu am sperat ca se va gasi cineva care a mai intalnit sau a mai auzit ceva asemanator...
0
28-01-2013, ora 16:49
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Pai trebuie sa se delimiteze pentru inceput exact locul care iradiaza durerea ca sa stii ce e de facut. Zona apendiculara inseamna mult, desi nu pare. Poate fi de la colon, de la apendice, de la vezica, prostata, hernie, rect sau chiar testicul. Si poti foarte usor confunda ce anume da senzatia aceea neplacuta. Daca ai investigat toate aceste posibilitati, intr-adevar, pot fi momente in care alimentele sa treaca greu din intestinul subtire in colon sau sa ai ceva pe tractul urinar. Sigur ai eliminat posibilitatea unei infectii urinare, daca zici ca ai fost constiincios asa cum si pare.
Daca vezi ca se intetesc episoadele si simti ca e de la colon, fa-ti o colonoscopie, macar sa stii sigur ca nu e ceva la acest nivel. Poate ai apendicele "cazut", nu inflamat si de asta nu se vede nimic anormal la analize. Poti face si analiza numita calprotectina daca n-ai facut.E orientativa.
Ce varsta ai?
0
28-01-2013, ora 18:15
doyle
Nu este medic/terapeut
doyle
am 25 de ani. ce inseamna apendic cazut? de atat vreme nush ce sa spun de apendic...in mod normal trebuia sa fie scos demult daca el era problema nu?...si oare de ce am perioade cand nu am nimic...singurul lucru care l-am observat este ca parca in sezonul rece sunt mai dese problemele...parca...nush sigur
0
28-01-2013, ora 18:17
doyle
Nu este medic/terapeut
doyle
durerea nu raduiaza nu nimic...este punctuala cat un varf de deget sub forma de junghi violent scurt sau senzatie ca se umfla brusc ceva la fel de scurt...si este localizata cam la 1, 2 cm de osul bazinului partea dreapta
0
28-01-2013, ora 19:27
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
E probabil sa ai in zona cecului, ileonului, o zona mai ingustata si sa resimti cand trece ceva mai iritativ. Asta explica senzatia ca se umfla ceva si apoi trece. Poti face colonoscopie sa se vada exact daca e asa, sau un RMN cu substanta de contrast sa se vada intreaga zona pelvina.
Dar tot un gastroenterolog iti spune daca asta e solutia, , , ,
Sa ai vesti bune!
0
29-01-2013, ora 09:24
doyle
Nu este medic/terapeut
doyle
Multumesc pt sfaturi... Singura perioada in care nu am avut probleme si am luat si in greutate destul de bine a fost cat am facut tratament pentru helycobacter perioada in care nu am fumat si nici nu am consumat alcool. Aproximativ 6 luni. Dupa care au revenit treptat dupa o perioada...
0
29-01-2013, ora 16:59
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Evita fumatul si alcoolul cat poti daca s-a simtit diferenta. Ca doar exista si bere fara alcool si rece nu e chiar scarboasa.
Nu are legatura directa HP si colon, doar in masura in care bolul alimentar nu se diera la fel.
Fa o cura de colon help -pulbere si daca vrei te ajuta sa si te ingrasi sau sa slabesti si iti ajuta mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •