Cerculete colorate... la fiecare 2-3 luni de obicei cand ma trezesc incep sa vad mai rau

15-12-2008
adilimbau88
Nu este medic/terapeut
adilimbau88
Buna ziua, va scriu din nou, de data aceasta sunt la un pas de disperare. Am o situatie mai veche (aproape de 2 ani ) perioada in care treptat dar sigur vederea mea este slabita, mai exact la fiecare 2-3 luni de obicei cand ma trezesc incep sa vad mai rau, incep sa vad obiectele luminoase cu raze si de 6-7 luni incep sa vad in jurul lor o coroana colorata, asemanatoare unui curcubeu.Am fost la 3 oftalmologi, fara a mi se gasi o problema (tensiune intraoculara valori normale mai exact 10 sau 15 daca nu ma insel), s-a gasit o mica abatere la campul vizual in urma cu 6-7 luni (inainte sa vad cerculetele colorate, in perioada in care totusi vedeam putin mai bine) si in urma rezultatului de la testul pentru vederea perimetrica mi s-a spus ca s-ar putea sa fie vorba de o suspiciune de glaucom care apare de obicei cu tensiune intraoculara dar este posibil sa apara si fara. M-am prezentat in urma cu 1 saptamana la centrul de glaucom din Timisoara si dupa cateva teste care din nou au iesit normale doamna dr. ar fi dorit sa ma convinga ca tot ce vad eu este de fapt in imaginatia mea si ca eu de fapt nu as suferi de nici o boala, lucru care mi s-a parut extrem de neplacut. Mi-a prescris vitamine, si cam atat. Trebuie de asemenea sa mentionez ca de cel putin 2 ani am tensiunea arteriala mare sau cel putin peste normal, lucru caruia nu i-am dat mare atentie la inceput. In urma unei vizite la dr mi s-a prescris acuma tratament pentru tensiune, pentru a o regla de la 140 cu 90 cat am avut. Am ajuns in momentul de fata sa am 120 cu 70 dar am impresia ca acest lucru se intampla doar daca iau medicamentele 2.5mg ramitril ac, cate 1 pe zi. Dl. dr. internist mi-a spus ca ar putea fi vorba de o problema la nivelul rinichilor dar se indoieste ca acest lucru ar cauza problemele mele de vedere.De asemenea cand intru in magazine si ma uit la produse pe rafturi, nu ma pot concentra la ceva anume, parca sunt ametit, parca am fost invartit in cerc si apoi am fost pus in fata raftului. De asemenea trebuie sa mentionez ca pana in momentul de fata, orice avansare a bolii, a fost ireversibila. Toate aceste etape aparute la 3-4 luni ( in ultimul timp am impresia ca apar chiar la 1-2 luni ) sunt permanente. Sunt efectiv disperat nu stiu ce as putea sa fac pentru a stopa macar avansarea bolii mele la nivelul ochilor. Va rog sa imi spuneti sau sa imi dati in sfat, pentru ca este din ce in ce mai neplacut si ma vad pus in imposibilitatea de a efectua anumite sarcini din cauza problemelor.
6 comentarii
0
24-12-2008, ora 16:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Spuneti-mi va rog daca ati facut vreodata un tratament cu un antidepresiv, in special triciclic precum clomipramina (Anafranil)? Daca luati un TCA el este cauza pentru care aveti acele halouri; inlocuiti TCA cu NASSA's sau SSRE.

Din cate ati spus dumneavostra cu siguranta suferiti de o tulburare vasculara retiniana sau corio-retiniena si probabil asta este si cauza acelor halouri si implicit a vederii sa ii spunem panoramice.

Nu pot decat sa va recomand un tratament naturist cu DIFABIOL. Luati 3 cps de 3 ori pe zi timp de minim 1 luna de zile dupa care faceti pauza 20 de zile si reluati.

Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori fericite!
0
06-01-2009, ora 10:34
adilimbau88
Nu este medic/terapeut
adilimbau88
Nu urmez niciun tratament in afara de Ramipril pentru tensiune. 2.5 mg pe zi. Am mai luat Mirtilene Puro, am inteles ca ar fi vitamine, prescrise de unul dintre oftalmologii la care am fost.
0
06-01-2009, ora 11:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ramipril are extraordinar de multe reactii adverse, inainte sa il luati aveati aceste halouri?

"Reacţii adverse: Tensiune sanguină: în special la începutul tratamentului pot să apară simptome ca: ameţeli uşoare, cîteodată însoţite de tulburări de concentrare ca şi de reactivitate diminuată, senzaţie de fatigabilitate, slăbiciune, ameţeală ca rezultat al vasodilataţiei (dilatarea vaselor sanguine mai mici) sau ca rezultat al scăderii tensiunii sanguine chiar la nivelul dorit. Alte simptome incluzând ritm cardiac rapid (tahicardie), palpitaţii, probleme circulatorii (de ex. cu slăbiciune sau leşin) în ortostatism (reglare ortosatică perturbată), greaţă, transpiraţii, zgomote în urechi (tinitus), tulburări auditive, tulburări vizuale, dureri de cap, anxietate, somnolenţă, toropeală pot să survină ca urmare a reducerii excesive a tensiunii arteriale. De asemenea poate să apară chiar pierderea de scurtă durată a cunoştinţei (sincopă). În cazuri rare pot să apară aritmii cardiace care pot fi de asemenea provocate de excesiva reducere a tensiunii sanguine. O cădere nedorită, pronunţată a tensiunii sanguine poate să apară în special după doza iniţială şi după fiecare primă creştere de doză de Tritace, dar şi după prima doză sau după majorarea dozei unui medicament care provoacă eliminare de lichide (diuretic) administrat adiţional. O cădere pronunţată a tensiunii sanguine, uneori apropiindu-se de şoc circulator, poate să fie întâlnită mai ales la pacienţii cu: hipertensiune severă, mai ales malignă; insuficienţă cardiacă, mai ales severă sau trataţi cu alte substanţe cu potenţial de scădere a tensiunii sanguine; terapie diuretică antecedentă; deficit de sare sau lichide (ca rezultat al unui raport insuficient sau ca rezultat al stărilor diareice, de vomă sau de transpiraţii excesive în cazul în care înlocuirea sării şi a lichidelor este inadecvată); reducerea fluxului sanguin (stenoză relevantă hemodinamic) la nivelul arterei renale. Tulburările de perfuzie datorate îngustării (stenoză) vaselor sanguine pot fi exacerbate în timpul tratamentului cu Tritace. În special la pacienţii cu boli coronariene sau cu reducere a fluxului sanguin (relevant hemodinamic) poate să apară îngustarea vaselor sanguine care irigă creierul, perfuzia insuficientă a muşchiului cardiac sau a creierului (ischemie miocardică sau cerebrală), mai ales ca rezultat al unei scăderi excesive a presiunii sanguine. Acest lucru se poate complica cu angina pectorală sau infarct miocardic şi cu pierderea pasageră a funcţiei cerebrale (atac ischemic tranzitor) sau cu accident cerebral vascular. De îndată ce s-au recâştigat o presiune sanguină şi o balanţă de lichide adecvate, tratamentul cu Tritace poate fi în general continuat. Funcţia renală şi balanţa de sodiu: în timpul tratamentului cu Tritace poate să apară o deteriorare a funcţiei renale, în anumite împrejurări progresînd pînă la o insuficienţă renală acută ce poate ameninţa viaţa. Acest lucru se aplică în mod deosebit la pacienţii cu afecţiuni ale vaselor renale (boală renovasculară; de ex. stenoză de arteră renală relevantă hemodinamic), la pacienţii cu transplant renal sau în conexiune cu o cădere excesivă a presiunii sanguine, în special la pacienţii cu insuficienţă cardiacă concomitentă. Ca un simptom al funcţiei renale deteriorate pot să apară creşteri ale creatininei şi ureei serice (substanţe eliminate de rinichi) în special dacă sunt administrate concomitent medicamente ce determină eliminare de lichide (diuretice). Excreţia preexistentă pronunţată a proteinelor (proteinuria) poate să crească sub tratamentul cu Tritace. Totuşi excreţia renală de proteine poate fi redusă, în special la pacienţii cu afecţiuni renale datorate diabetului (nefropatie diabetică). Reducerea formării angiotensinei II şi a secreţiei de aldosteron pot să aibă ca efect sau pot să contribuie la scăderea sodiului seric şi la creşterea concentratiei de potasiu seric, ultima fiind întâlnită în special la pacienţii cu funcţie renală deteriorată (de ex. datorită nefropatiei diabetice) sau atunci când sunt administrate concomitent diuretice ce reţin potasiu. Iniţial poate apărea o creştere a eliminării urinare care poate fi considerată ca fiind legată de îmbunătăţirea performanţelor cardiace. Reacţii la nivelul pielii, vaselor sanguine, anafilactice şi anafilactoide: edemele angioneurotice apar rar în timpul tratamentului cu Tritace, datorându-se inhibiţiei (dorite) a ACE şi necesită întreruperea imediată a terapiei; alţi inhibitori a ACE sunt de asemenea excluşi în astfel da cazuri. Edemele angioneurotice se pot manifesta cu tumefieri la nivelul extremităţilor, al feţei (pleoape, buze), limbii, gâtului sau laringelui (de notat de ex. dificultăţi de deglutiţie sau respiraţie). Edemul angioneurotic al limbii, gîtului sau laringelui poate să devină ameninţător de viaţă şi să necesite măsuri de urgenţă. Edemele moderate neangioneurotice la nivelul gleznei sunt de asemenea posibile. În plus, pot să apară următoarele reacţii cutanate şi mucoase: înroşirea pielii cu senzaţie de căldură, conjunctivită, urticarie, prurit, alte erupţii cutanate sau mucoase (exantem sau enantem lichenoid sau maculopapular, eritem multiform), uneori căderea pronunţată a părului (alopecie) şi precipitarea sau intensificarea fenomenului Raynaud (acutizări ale perturbărilor circulatorii caracterizate prin albirea degetelor de la picioare sau mâini). Cu alţi inhibitori ACE au fost observate şi alte tipuri de reacţii cutanate şi mucoase (exantem şi enantem psoriaziform şi pemfigoid), sensibilitatea pielii la lumină şi afectarea unghiilor (onycholysis). În eventualitatea apariţiei pruritului cu urticarie, pacientul trebuie să informeze imediat doctorul. Verosimilitatea şi severitatea reacţiilor anafilactice şi anafilactoide (cîteodată periclitind viaţa, reacţii alergice rapide sau reacţii asemănătoare alergiilor) pot fi crescute sub influenţa inhibitorilor ACE. Aceasta trebuie luat în consideraţie când se efectuează desensibilizarea. Tractul respirator: frecvent apărea o tuse uscată (non-productivă) iritativă posibil datorită inhibiţiei ACE. Aceasta este de obicei mai gravă noaptea şi când pacientul este culcat şi apare mai frecvent la femei şi nefumători. În unele cazuri schimbarea la alt inhibitor ACE are succes. Oricum, tusea poate să-i facă pe pacienţi să renunţe la orice inhibitor ACE. De asemenea tot datorită inhibiţiei ACE pot apărea rinită (catar nazal), sinuzită, bronşită şi în special la pacienţii cu tuse iritativă, spasm bronşic. În eventualitatea apariţiei sau dezvoltării dispneei, pacientul trebuie să informeze imediat medicul. Tractul digestiv: pot să apară reacţii la nivelul tractului digestiv: de ex. uscăciunea gurii, iritarea sau inflamarea mucoasei orale, tulburări digestive, constipaţie, diaree, greaţă, vomă, dureri de stomac (asemănătoare gastritei), disconfort abdominal în partea superioară (uneori cu nivele crescute de enzime pancreatice), pancreatită, creşteri ale enzimelor hepatice şi/sau ale bilirubinei serice, icter datorat excreţiei defectuoase a pigmentului biliar (icter colestatic), alte forme de disfuncţie hepatică şi în anumite cazuri, chiar hepatită. Tabloul sanguin: în tabloul sanguin pot să apară următoarele modificări: reducerea moderată pînă la severă a numărului de celule roşii şi a hemoglobinei - în cazuri izolate datorate şi unei anemii hemolitice, scăderea numărului de celule albe şi a numărului de plachete sanguine, uneori implicând numai anumite celule albe (neutropenie). Agranulocitoza, depresia măduvei osoase (formare deficitară a celulelor sanguine) şi pancitopenia (reducerea excesivă a numărului celulelor sanguine) au fost observate cu alţi inhibitori ACE. Astfel de modificări ale tabloului sanguin, care pot uneori ameninţa viaţa apar mai ales la pacienţi cu funcţie renală deficitară, la pacienţii cu boli tisulare asociate (boli vasculare de colagen ca lupus eritematos sau sclerodermie) sau la pacienţi trataţi cu alte medicamente care pot să producă modificări în tabloul sanguin (vezi şi "Interacţiuni" şi "Precauţii"). Alte reacţii adverse ce mai pot să apară: tulburări de echilibru, cefalee, nervozitate, tremor, insomnii, tulburări ale somnului, confuzie, pierderea apetitului, stare depresivă, anxietate, senzaţii anormale (parestezii), schimbări ale gustului (gust metalic), reducerea gustului şi uneori chiar pierderea gustului, crampe musculare şi - în general posibil în situaţii de presiune sanguină scăzută şi ca o consecinţă a reacţiilor adverse - impotenţă şi reducerea apetitului sexual (libido scăzut). Inflamarea vaselor sanguine (vasculită), dureri musculare şi articulare (mialgii şi artralgii), febră sau eozinofilie (creşterea numărului anumitor celule albe), pot fi întîlnite. La alţi inhibitori ACE s-au observat titruri sporite de anticorpi antinucleari. Atunci când se semnalează orice reacţie adversă, consultaţi medicul. Scăderea tensiunii sanguine poate să determine scăderea capacităţii de concentrare şi de reacţie a pacientului, şi de aici, scăderea capacităţii de a conduce automobilul sau a folosi diverse aparate. Acest lucru se aplică în mare măsură la începutul tratamentului sau după consumul de alcool." www.pcfarm.ro
0
07-01-2009, ora 18:34
adilimbau88
Nu este medic/terapeut
adilimbau88
Am avut aceste simptome si inainte de tratament. In acea perioada aveam tensiunea ridicata 130 cu 90. Am avut impresia ca s-a agravat starea mea dupa ce am luat acele pastile in loc sa se imbunatateasca, in sensul ca eram obosit si vedeam si mai rau dar tensiunea era reglata. Totusi nu acele medicamente au fost cauza, le-am luat doar 1 luna si cateva zile. Dar se pare ca ele au favorizat problemele de vedere. Mi s-a spus sa merg la un psihiatru, totusi tind sa cred ca nu am luat-o razna. Nu sunt depresiv, poate stresat de probleme pentru ca am licenta, lucru si firma dar totusi starea mea este de 2 ani si se agraveaza. Mi s-a spus ca ar fi posibil sa am nevoie de ochelari dar am fost sceptic mai ales ca nu cred ca o boala a ochilor este normal sa se agraveze la fiecare 2-3 luni sau chiar mai des in ultimul timp. Maine voi merge la un dr. internist pentru a vedea cauza tensiunii ridicate, voi face un RMN la nivelul rinichilor am inteles, mai ales ca in ultimele zile am avut palpitatii la inima care durau 1-2 secunde si in care nu puteam sa respir. De asemenea simt inima ca imi bate foarte puternic in ciuda faptului ca iau doza de ramipril de 2.5 mg. In momentul de fata nu stiu care dintre cele 2 stari este mai neplacuta, dar tind sa cred ca este o legatura intre ele si ca problemele de vedere au inceput de la tensiunea ridicata pe care am avut-o si in urma cu 2 ani, insa atunci nu i-am acordat atentie
0
07-01-2009, ora 18:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va cred...consultati un internist capabil si totul va fi bine, veti vedea!

Mult succes cu licenta si firma!

Numai Bine!
0
08-02-2009, ora 14:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ce va propun eu: sa faceti tomografie retiniana Heidelberg, curba tonomaterica, pahimetrie, gonioscopie, repetati campul vizual;de asemenea un consult neurologic cu Eco Doppler si angioRMN, control la medicul internist si monitorizarea Holter a TA si ritmului cardiac in vederea unui control terapeutic eficient; As mai propune ca test terapeutic, administrarea uni colir cu un betablocant, de exemplu, Fortinol 2%, 1 picatura in amandoi ochii, dimineata, la o ora fixa( sa spunem ora 8, 00), timp de 3 luni si sa vedem daca se amelioreaza simptomatologia dumneavoastra; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.