Cerazette

14-01-2012
maya4
Nu este medic/terapeut
maya4
Mentionez ca am un chist ovarian diametru fiind maxim 6, 04 am luat timp de 6 luni diane -35 nu m.am ingrasat, nu am avut nici o problema cu contraceptia, dar nici chistul nu a scazut, iar dupa ultimul control medicul mi.a spus sa trec pe Cerazette, este a3a zi insa nu stiu cat de eficient este ca contraceptiv, plus ca dupa acele 3 pilule partenerul mi.a zis ca s.au dilatat muschii vaginali (nu stiu cum sa ma explrim) senzatia la el nu mai este atat de intensa.
Cauza sa fie Cerazette? cum as putea rezolva problema?
4 comentarii
0
14-01-2012, ora 12:16
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Recomandarea este sa mergi la un alt ginecolog si sa repeti ecografia. Daca ai un chist de 6 cm sau mai mult si daca nu a cedat la tratament cu ACO 6 luni ar trebui luata in discutie o chistectomie laparoscopica, pentru ca daca continua sa creasca, iti distruge ovarul respectiv.
0
14-01-2012, ora 18:22
maya4
Nu este medic/terapeut
maya4
Este al 2-lea medic la care merg, am luat 3 luni de Yasmine nici o schimbare apoi acelasi medic a decis sa trec pe Diane -35, le-am luat timp de 4 luni si din nou nici o schimbare.Acum am fost la un alt medic mi s.a facut o ecografie transvaginala rezultatul fiind de 6, 04cm, am facut acea analiza CA125 iat rezultatul a fost 13, 4 U/ml si mi s.a spus ca in urmatoarele 3 luni sa inlocuiesc Diane cu Cerazette, In timp ce luam Diane dupa actul sexual durerile erau groznice efectiv simteam cum ma apasa chistul, iar acum cu Cerazette au disparut. Ma ingrijoreaza acea pentrare "in gol", sa fie efectul Cerazette-ului ?
0
16-01-2012, ora 17:24
maya4
Nu este medic/terapeut
maya4
Credeti ca este posibil sa raman insarcinata atata timp cat iau Cerazette ? Tinand cont de faptul ca in urma tratamentului cu Diane nu am avut aceasta surpriza 'neplacuta'.
0
16-01-2012, ora 22:23
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Daca le luati corect riscul este foarte mic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: