Celulita infectioasa?

30-10-2014
Monicaa39
Nu este medic/terapeut
Monicaa39
Buna seara!

In August 2014, copilul, de 6 ani si jumatate, a avut herpangina, prelungita cu o pneumonie interstitiala usoara, pe care le-am tratat cu antibiotic, aerosol dexa si apoi flixotide si sirop.
Spre sfarsitul afectiunilor, am observat abdomenul copilului proeminent (am crezut initial ca este de la dexa), apoi zona soldurilor, funduletul, marite si ele, apoi gambele. Umflarea gambelor a debutat cu o pata de marimea unei palme de roseata. Apoi roseata a disparut si a ramas doar cu umflatura. In tot acest timp, copilul a acuzat dureri la palpare in zona stg a abdomenului (la eco a iesit ficatul usor marit), la subrat si gambe.
I-am facut analize de sange in doua randuri. Au iesit ok, nu ne-a atras atentia absolut nimic.
Apoi Dl doctor ne-a spus ca este alergie la laptele de vaca. Este adevarat ca pana la 2 ani i-am dat lapte hipoalergenic deoarece nu-l suporta pe cel normal de vaca, dar de atunci si pana in prezent nu a avut nicio problema.
Ne-a dat tratament de imunizare si antialergenic: isoprinosine, nasonex (o luna) si montelukast (3 luni).

Acum, la 2 luni si jumatate, imi privesc copilul si vad foarte clar ca nu este ok. A ramas cu corpul 'marit' si cumva 'pufos', iar pe fundulet prezinta celulita. De asemenea, fata mi se pare marita.
Va rog sa ma ajutati cu o parere / directie.
Cunosc fiecare cm din corpul copilului si stiu ca nu este ok.

Am rascolit net ul si am dat de celulita infectioasa. Poate fi asa ceva?

Multumiri.
Monica
2 comentarii
0
30-10-2014, ora 18:22
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Este exclusa celulita infectioasa, aceasta fiind o infectie localizata, cu evolutie acuta si manifestari ca: durere locala, eritem, tumefactie.
Ceea ce descrieti D-voastra poate a fi retentie hidro-salina sau cresterea panicului adipos subcutanat. Ce greutate are copilul? Care a fost sporul lui ponderal in ultimele 12 luni? In afara preparatelor corizonice amintite (Nasonex, Flixotide, Dexametazona inhalator), i s-au administrat oral sau injectabil corticosteroizi?
0
31-10-2014, ora 09:36
Monicaa39
Nu este medic/terapeut
Monicaa39
Copilul are 1.35 m si 30 kg (avea 28 kg inainte de aceste lucruri).Greutatea nu si-a modificat-o in ultimele 12 luni (sa spunem max 1 kg), dar a crescut foarte mult (inaltimea: de la 1.31 la 1.35 m). In fara de nasonex, Dexa, Flixotide, i-am dat 3 zile (in primele zile de penumonie interstitiala) nurofen si apoi azitromicina 5 zile (dupa consult medic).Acestea au fost.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Celulita infectioasa

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: