Celebrex bun-rau?

10-04-2008
anaida
Nu este medic/terapeut
anaida
Celebrex este un medicament sa-i spun "in voga", am observat ca se prescrie aproape fara nici o reticenta in orice durere.
Cautand informatii despre acest medicament, am aflat (ramanand un pic stupefiata) ca are efecte adverse deosebit de grave.
Intrebari: se prescrie acest medicament pentru ca:
1. exista target impus de importatori?!;
2. doctorii nu s-au documentat in mod serios in privinta acestui medicament?!;
3. actul medical a devenit un fel de "banda rulanta" cu solutii extrem de facile?!
Multumesc anticipat.
11 comentarii
1
06-05-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Celebrex este intr-adevar in voga, si este intens promovat de firma, dar, in acelasi timp este un antiinflamator bun, dintr-o clasa mai noua, a coxibilor, care, datorita mecanismului de actiune au avantajul de a proteja stomacul de leziuniloe produse de antiinflamatoriile uzuale. Cat priveste efectele adverse, firma trece in pliant si cazurile care apar cu o frecventa de 1 la un milion, pentru a se proteja impotriva proceselor care sunt la fel de in voga, in special in Statele unite.
In cazul coxibilor, exista chiar precautii excesive, intrucat un prim membru al acestei clase a fost retras de pe piata in urma raportarii de efecte secundare. celelalte molecule au studii semnificative care infirma riscurile, insa, cu toate acestea, se administreaza cu precautii persoanelor suferind de insuficienta cardiaca avansata.
Ca in cazul oricarui antiinflamator, tratamentul e bine sa se limiteze la 7-10 zile.
Pentru mai multe detalii, puteti intra pe site-ul american www.medscape.com
1
16-05-2010, ora 16:38
mady.mady
Nu este medic/terapeut
mady.mady
Stimata D-na Dr. Ana Maria Slanina (si asistent universitar pe deasupra!))

Din pacate feedbackul meu la raspunsul dvs vine cu o intarziere de 2 ani din simplul motiv ca abia azi am citit postul dvs. Citind, nu m-am putut abtine sa nu va "reamintesc" (ma indoiesc ca totusi stiati, ceea ce nu prea va face cinste):
1. celebrexul, oricat ar fi el de "in voga" are doar 3 indicatii: Spondilita, Boala Artrozica si Poliartrita Reumatoida.
2. vis a vis de "avantajul" celebrexului de a proteja stomacul trebuie sa va atrag atentia ca, in privinta Celebrexului (celecoxib ), atat FDA cat si EMEA au atras atentia in mod special asupra unui inalt risc de evenimente GASTROINTESTINALE cu potential FATAL (vezi: http://pfizer.com/files/products/uspi_celebrex.pdf)
3. privitor la reactiile adverse pe care firma este obligata sa le treaca in RCP "si in cazurile care apar cu o frecventa de 1 la un milion" va atrag atentia ca Celebrexul (celecoxibul) prezinta un inalt risc de evenimente cardiovasculare, evenimente trombotice, un inalt risc de infarct miocardic, precum si un risc crescut de reactii adverse GRAVE la nivel tegumentar (toate acestea apar chiar pe site-ul firmei producatoare in chenar negru, in prim plan!!!
4. cat despre faptul ca este un "antiinflamator bun" nu ma pot abtine sa va intreb: este un antiinflamator bun comparativ cu...ce alt antiinflamator? Pe pliantul lor (pe care tot dvs l-ati amintit) sunt trecute studii comparative cu placebo (celecoxibul s-a dovedit mai eficient decat placebo) si studii comparative cu naproxenul si diclofenacul, studii in care s-a dovedit a fi comparabil. Dar Nu mai bun!!!! Deci, revin cu intrebarea: este un antiinflamator mai bun comparativ cu ce?! Cu PLACEBO?!!!!!
1
22-11-2012, ora 14:14
muraru cristina
Nu este medic/terapeut
muraru cristina
cunosc pe cineva care a facut o alergie foarte urata de la celebrex.i s-a inrosit toata fata foarte tare de la 3 pastile.Cred ca trebuie facute niste analize inainte de administrare.Si e si scump, dai bani aiurea.
1
22-11-2012, ora 22:05
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Luati ceaiuri de plante astea nu au nici efect advers, medicamentul = otrava administrata in doze foarte mici cu efectele adverse de rigoare, momentan nu au selectivitate nu stiu sa mearga doar acolo unde e nevoie de ele in viitor se va putea.
1
24-03-2014, ora 15:05
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Acum constat cu uimire ca de 2 luni sufar de simptome de care nu mai scap indiferent cu ce imi dau medicii...
Am citit acum prospectul Celebrexului pe care l-am luat fix in perioada in care eu am inceput sa am simptome far anici un motiv.
Acum vad ca am inregistrat exact toate reactiile adverse trecute la reactii adverse care se intampal al mai putin de 100 de pacienti si la peste 100 pacienti.

Cu alte cuvinte e foarte grav!!!
Si nici un medic nu s-a gandit sa ma intrebe ce tratament am mai luat in perioada in care au inceput simptomele.
Daca spuneam ca iau Celebrex oare s-ar fi gandit macar o clipa vre-un medic ca poate sunt reactiile adverse?
Cunosc oare medicii reactiile adverse ale tuturor medicamenteleor? Eu cred ca nu? Si atunci...????

Problema mea este ca durerile de discopatie cedeaza la celebrex...dar eu am reactii adverse

Cu ce inlocuiesc Celebrexul???? caci de luat tot trebuie sa il iau?

:(
1
10-06-2014, ora 12:12
Stephan_26
Nu este medic/terapeut
Stephan_26
Cu tot respectul pentru medicii care raspund intrebarilor utilizatorilor forumului ro-medic va atrag atentia vis-a-vis de aceste comprimate numite CELEBREX. Mi-au fost recomandate in urma unor dureri puternice de cap mi-a fost recomandat acest antiinflamator cu zambetul pe buze de catre un medic al MEDLIFE fara sa mi se comunice eventualele reactii adverse ce pot surveni in urma unui tratament cu CELEBREX (2 comprimate pe zi timp de 10 zile). Acum vine surpriza: dupa 7 zile de tratament am fost transportat la Spitalul de Urgenta Floreasca in urma unor simptome asemanatoare infarctului miocardic (transpiratii reci, durere in piept, frisoane puternice, scaderea brusca a tensiunii arteriale, senzatie de sufocare, etc.). Am fost la un pas de a muri, totul multumita unei indolente de asa-zis medic care nu da 2 bani pe sanatatea si siguranta pacientilor. In concluzie feriti-va de acest medicament minune deoarece prezinta un risc major de deces. Multa sanatate!
0
01-04-2020, ora 17:47
Maria Birca
Nu este medic/terapeut
Maria Birca
Cineva din familie a luat Celebrex, la indicatia farmacistei, pentru o durere de umar.Durerea nu a trecut, in schimb au aparut aritmii urate.Abia dupa aceste simptome am citit prospectul si am vazut ca intr-adevar apar des aceste reactii adverse.Cu siguranta nu este un medicament pe care sa il mai folosim si nu il recomandam!
0
20-12-2020, ora 12:21
Tzaka7
Nu este medic/terapeut
Tzaka7
Doar ce mi a fost scrisa o reteta pentru durere de ceafa cronica care imi provoaca ameteli
Celebrex 200
Clorzoxazona 250
Ibuprofen 800
Pentoxi retard 400
Lyrica 75
Undeva la 7 pastile pe zi timp de 20 zile.
Ce parere aveti? Totusi ma doare ceafa nu ma calcat masina sa ma indop cu pastile la 23 ani
0
08-02-2021, ora 16:36
Raluca2020
Nu este medic/terapeut
Raluca2020
Una din problemele mari e Lyrica, am luat si eu si trag si acum ponoasele.

Celebrex mi s-a recomandat pentru o nevralgie de trigemen, impreuna cu Dexametazona si Xilina amestecate in picaturi, sincer nu imi vine sa iau nimic
0
31-03-2021, ora 07:29
Sorin_don
Nu este medic/terapeut
Sorin_don
Nu luati niciodata celebrex, aruncati-le, o spun pentru ca am patit asta pe pielea mea, 8 zile am luat cate una in urma unei retete data dupa un consult orl, am avut mari probleme cu inima, eu care nici nu stiam cum e sa ai asa probleme, stomacul ma supara rau de atunci.
Partea buna e ca nu ma mai doare fruntea si nu ma mai dor genunchii cand se schimba vremea, deci ceva bun au facut dar cu pretul altor probleme.
Totusi, evitati la modul serios daca tineti la viata dvs, nu e de joaca cu aceste pastile minune, va doresc sanatate.
0
05-04-2021, ora 20:58
Iulia
Nu este medic/terapeut
Iulia
Sunt profund dezamagita de acest medicament. Este un medicament bun sa zic asa dar foarte puternic, am avut dureri de stomac cu toate ca luam omez, linex plus ameteli stari de greata, voma, aveam agitatie in corp si plus ca aveam si depresii maxime, ganduri negre... pana ce am realizat sa citesc reactiile adverse... le-am oprit instant. Nu recomand!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: medicament medicamente

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentele medicamentoase ar putea fi administrate într-o singură pastilă
  • Medicamente imprimate pentru o eficiență mai mare
  • Componentă din lemn, folosită pentru crearea de medicamente
  • Ce facem cu medicamentele expirate
  •