Cefaleea Cluster(cefaleea in ciorchine)

13-06-2013
andrei.gabriela
Nu este medic/terapeut
andrei.gabriela
Dupa multi ani de dureri ingrozitoare de cap periodice am fost diagnosticata cu Cefaleea Cluster/in ciorchine.Am facut un RMN cerebral+angio pentru a vedea daca am leziuni sau vasele de sange dilatate, pentru a mi se putea prescrie un tratament.Totul a iesit bine in afara de urmatoarea chestie:'acumulare lichida inchistata in sinusul maxilar stanga'.Doctorul neurolog nu mi-a spus ce sa fac in privinta asta, iar acum sunt cu nasul infundat tot timpul.Nu am avut probleme cu nasul de la inceputul durerilor(adica acum 10 ani) ci de la ultima raceala puternica pe care am avut-o acum 2 ani.De atunci nasul imi tot curge, indiferent de vreme, iar acum de la ultima raceala usoara nu mai curge mai deloc dar este foarte infundat, incat nu mai pot respira decat pe gura.Am folost picaturi, dar am renuntat cand ajunsesem sa le folosesc de mai bine de doua saptamani de 3 ori/zi fara rezultatat de lunga durata.Ma ajutau pe moment, nasul mi se desfunda complet, dar la cateva ore era la fel.Acum folosesc apa de mare dar nu e de mare ajutor...Imi puteti spune ce ar fi indicat sa fac si daca acumularea lichida este o problema care se poate rezolva usor?
Multumesc!
1 comentarii
0
21-04-2015, ora 22:15
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna ziua, problema dumneavoastra seamana foarte mult cu a mea, dar eu am durere de masea, pe partea stanga sus. La fel cu nas infundat foarte tare cand racesc, durerea apare doar in sezonul rece, deocamdata. E o durere teribila fara sa am sinuzita sau probleme dentare. In curand voi face un Rmn cerebral deoarece un neurolog m-a diagnosticat cu migrena Cluster. Din pacate nu prea foloseste apa de mare, uneori a fost de folos pinosol sau picaturile naturale cu eucalipt sau mentol. Dumneavoastra cum mai sunteti cu migrenele? Ati reusit cu vreun tratament?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Cefaleea Cluster

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Perturbarea ritmurilor circadiene poate fi un factor important în declanșarea simptomelor migrenei
  •