Cefalee, oboseala cronica, vertij...

28-03-2012
Loynis
Nu este medic/terapeut
Loynis
Buna ziua,
Am 26 de ani si de peste 2 ani am probleme ce ma impiedica sa desfasor si cele mai simple activitati specifice unui persoane de varsta mea. Am cefalee puternica, oboseala cronica, vertij, dureri in zona superioara a coloanei cervicale ( in zona de jonctiune gat-cap, presiune puternica, gatul mi trosneste foarte usor in acea zona), tulburari de vedere( am astigmatism, dar boala nu progreseaza si nu am avut probleme in acest sens pana acum), dureri ariculare si ochi iritati( senzatie de arsura), limba alba ( nu mi-a iesit candida prezenta). Am avut cateva luni febra 37-37, 5 grade C, posibil de la o infectie renala.
Simptomele le am permanent, existand doar o inrautatire a acestora cand ma misc sau la miscari bruste. De 2 ani situatia nu s-a imbunatatit, indiferent de tratamentul facut. Insasi mersul sau statul in pozitie verticala ma ameteste mai puternic. Am fost la ORL, neurologie, hematologie, interne, oftalmologie, psihiatrie, psihologie, neurochirurgie dar fara un diagnostic clar. Mai mult, mergand la mai multi doctori diagnosticele de multe ori au fost contrare sau inexacte.
Am facut CT la cap si coloana cervicala si RMN la cap. Am coloana cervicala aplatizata si o tendinta de cefoza, dar mi s-a zis ca nu acesta este cauza. Mentionez ca incerc sa duc o viata cat mai apropiata de una normala, inot de 2-3 ori e saptamana (in limitele posibilitatilor fizice), evit cam orice consider eu ca m-ar putea obosi excesiv, in afara efortului fizic pe care incerc sa-l fac cat mai des. Nu sufar de afectiuni psihice
Tratamentele au fost variate, betaserc, altele pt oxigenarea creierului, multe vitamine, stimulente neuro, B1, B6, magneziu, etc. Cafeaua ma ameteste foarte puternic si imi creaza somnolenta). In general medicamentatia este o variatie a acelorasi substante in diferite dozaje) ce nu dau absolut niciun rezultat. Nu am avut momente in care sa ma simt bine, sau vreo dimineata in care sa ma trezesc odihnit si fara dureri de cap de la declansare pana in prezent.
Sunt multe de spus, dar consider ca este cazul sa ma opresc aici. Nu doresc decat o parere, de orice fel, un sfat. O indrumare catre o anumita specializare, pe care sa insist. Voi reusi astfel sa-mi fac o parere mai obiectiva asupra situatiei. Sunt o persoana de fel activa si sociala, care a avut si o intensa activitate sportiva in trecut)
4 comentarii
0
28-03-2012, ora 19:00
omverde
Nu este medic/terapeut
omverde
buna.stiu pe cineva cu aceleasi simtome ca si ale tale.Multa umblatura si raspunsul a venit dupa o analiza a testului Hiv.nu vreau sa te sperii dar poti sa iti faci acel test este gratuit.durerile de ceafa, albeta de pe limba si temperatura sunt simtome ale multor boli, printre care H.I.V.multa bafta.
0
28-03-2012, ora 20:36
Loynis
Nu este medic/terapeut
Loynis
multumesc pt sugestie. Am facut si testul HIV si Hepatita B si C recent si au iesit negative. Hepatitele le mai facusem si inainte.
0
28-03-2012, ora 22:08
omverde
Nu este medic/terapeut
omverde
atuncvi e ok
doar k testele pot iesi negative si pentru ca esti prinsa intr-o faza imunologica mai crescuta.sfatul meu ar fi sa le repeti dupa o perioada de 3-6 luni.mai ales hiv care are o perioada de 6 luni de incubare, perioada in care iesi negariv.eu iti urez bafta si multa sanatate
0
05-04-2014, ora 22:49
nicolaevladescu
Nu este medic/terapeut
nicolaevladescu
Salut,

Ma regasesc si eu in simptomatologie si inca nu am un diagnostic, ceva vesti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • EQUIVert - soluția high-tech pentru tratarea sindromului vertiginos
  • Sindromul de oboseală cronică ar putea fi dat de scăderea nivelului de hormoni tiroidieni
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  •