Ce se intampla ??? PLS

30-04-2010
corinamaria1
Nu este medic/terapeut
corinamaria1
Sal, iau anticonceptionale, Marvelon 28, de la planning de 6 ani.Nu am avut niciodata probleme.Luna trecuta in perioada celor 7 zile am avut doar in ultima zi menstruatie, foarte putin, luna asta, in cele 7 zile nu am avut menstruatie, deloc. Ieri, 29.04 am inceput o noua folie, azi, am mici dureri de ovare si dureri de sani. Care credeti ca este cauza si ce ar trebui sa fac. Am facut un test de sarcina este negativ. Multumesc!
8 comentarii
0
30-04-2010, ora 15:29
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Nu aţi făcut niciodată pauză? Măcar o dată pe an? Atunci asta ar fi recomandarea mea- măcar pauză de 2-3 luni să dai timp organismului să îşi revină, pentru că în timp rişti să ai probleme cu fertilitatea
0
30-04-2010, ora 15:31
corinamaria1
Nu este medic/terapeut
corinamaria1
Nu, nu am facut niciodata pauza. Daca am inceput ieri sa iau noua folie, credetui ca ar trebui sa le intrerup?durerea asta a ovarelor este normala intr-o situatie ca asta? Ms
0
30-04-2010, ora 15:43
all3csa
Nu este medic/terapeut
all3csa
buna ziua,
sunt prima data p acest forum si as dori sa intreba si eu ceva p doamna doctor.am inceput sa iau anticonceptionale yaz de 2 zile la recomandarea doctorului ginecolog.intrebarea mea este daca or sa imi creasca sanii de la ele, deoarece eu am sanii mici.
sau va rog frumos raspundeti-mi si mie alte fete care ati luat yaz ce simptome ati avut in urma folosirii lor.multumesc frumos
0
30-04-2010, ora 23:36
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
@corinamaria- ai putea să întrerupi acum, durerea de ovare paote fi o anexită, o infecţie, o suferinţă a ovarelor care au nevoie şi ele de pauză şi să funcţioneze singure. şi du te la medic

@all3csa: unor fete le cresc, la altele nu au efect, la altele se observă doar o creştere temporară în timpul tratamentului. nu e nimic sigur în privinţa asta, trebuie văzut organismul tău cum se comportă
0
04-05-2010, ora 20:29
Annda
Nu este medic/terapeut
Annda
Buna!.iau diane35...luna aceasta trebuia sa incep de alaltaieri dupa pauza de 7 zile...am uitat si am inceput de ieri cu pastila de luni. vreau sa stiu daca e posibil sa apara spottingul. ms
0
06-05-2010, ora 05:06
girly
Nu este medic/terapeut
girly
draga corina, ar fi timpul sa iei o pauza de anticonceptionale. eu am luat 7 ani si am facut doar vreo 3 pauze si vreau sa-ti spun ca in ultimile luni, inainte de a-mi veni ciclul aveam dureri crunte de cap plus ca imi cadea foarte tare capul. acum le-am stopat de 8 luni si ma simt bine.
0
08-05-2010, ora 06:33
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
nu inteleg...cum iti cadea foarte tare capul?!
0
08-05-2010, ora 12:08
balinuta
Nu este medic/terapeut
balinuta
Salut! Am 29 de ani, si de 6 ani iau anticonceptionale (de 3 ani iau Yasmin), la indrumarea medicului ginecolog deoarece am avut o interventie chirurgicala - anextectomie stanga totala;nu am copii; 2 luni pe an fac pauza. Intrebarea mea e cam cat pot sa mai continui asa? Cat de tare imi afecteaza sanatatea?...Daca opresc pastilele tenul meu o ia razna. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când încetează femeile să mai aibă menstruație?
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •