Ce sanse de supravietuire exista fara chimioterapie?

39 comentarii 1 2
0
28-07-2011, ora 00:33
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Buna seara ! Am citit pina acum pe acest forum si despre boala asta care da peste cap o multime de oameni. Eu am un amic de 36 de ani care are carcinom renal operat in septembrie 2010, acum este in metastaza osoasa, determinari secundare la ficat, plamini si lichid de ascita. Noi ne-am interesat peste tot sa vedem ce optiune este buna pentru a nu il pierde. M-am gindit sa postez pe acest forum citeva cuvinte despre aceasta suferinta care l-a macinat, citostaticele care le-a facut si fara nici un rezultat, dar am aflat ca in Statele Unite exista un medic polonez care ar vindeca cancerul in faza terminala.Sper ca toti sa lupte asa cum lupta amicul nostru si sa nu isi piarda speranta. Site-ul oficial al medicului este http://www.burzynskiclinic.com/. Va doresc multa sanatate !
0
28-07-2011, ora 16:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
care e scopul mai multor posturi identice pe topicuri diferite ?
0
01-09-2011, ora 11:00
asabina
Nu este medic/terapeut
asabina
buna.sunt foarte interesante subiectele voaste de aceea as avea si eu o nelamurire.socrul meu in varsta de 63 ani a fost operat acum 2 saptamani in cluj de o tumoare antrala in urma careia i sa extirpat2/3 din stomac.organele alaturate nu se vad afectate de nimic.problema e ca afost externat in urma cu 1 saptama in urma careia nu sau administrat nici calmante nici vitamine nici dieta absolut nimic.!?!?rezulatul patologic in urma extirparii va ajunge dupa 15 sept.pana atunci trebuie sa asteptam.in urma unor convorbiri telefonici cu medicul chirurg mia dat de inteles ca a fost vorba despre un cancer din acest motiv ia extirpat 2/3 din stomac iar in urma analizelor care vor veni in 2 saptamani ii vor fi administrate chimioradioterapie. CE PARERE AVETI VOI ?!? mo poate lamuri cineva mai bine sau ce putem face?!? am nevoie de parerea voastra. va multumesc. SANATATE TUTUROR.
0
01-09-2011, ora 18:13
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Ce puteti face este sa asteptati rezultatul si sa continuati cu un oncolog daca se confirma malignitatea. O sa va recomande chirurgul un oncolog cand vin rezultatele. Regim alimentar strict este in zilele imediat dupa operatie. Dupa acea perioada nu s-ar cere un regim extrem de strict daca s-a pastrat o parte din stomac. Doar sa manance putin si des sa nu-si suprasolicite stomacul si sa aiba grija la mancarurile grele, condimentate, grase sau cu exces de zahar/indulcitori. Regimul este pentru a nu se desface operatia sau sa apara dureri mari, varsaturi si alte inconveniente.
Spuneati de calmante. Are dureri insuportabile? Sunati chirurgul si intrebati ce medicament va recomanda pentru dureri. Probabil intensitatea durerilor va scadea treptat de la sine in saptamanile urmatoare. Ce medic l-a operat?
0
04-09-2011, ora 12:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
furnizeaza-ne, te rog, si noua niste date mai clare dintr-un act oficial, respectiv un bilet de externare de la operatie sau ceva. apoi ce este programat pentru viitor si pentru cand ? oricum nu poate sa faca tratamentul oncologic specific mai devreme de o luna de la o interventie chirurgicala asa mare.
cum se mai simte momentan ?
0
04-09-2011, ora 14:54
asabina
Nu este medic/terapeut
asabina
momentan nu se sinte f bine.desi are 18 zile de la operatiie.este foarte slabit.nu prea are forta si este foarte palid.dar asteptam rezultatul de la spital in urma careia o sa consultam un oncolog. aste'ptam.mananca destul de des si foarte variat. dar nu are putere mai deloc si se plange ca il dor foarte tare picioarele ii facem frectie cu ulei de masline si lavanda.circulatia isi mai revine dar... nu imi prea place cum este situatia.va multumescpentru raspunsuri.
0
04-09-2011, ora 19:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai de ce il dor picioarele ? de cand e asta si ce legatura are cu operaia pentru boala de stomac ?
0
16-10-2012, ora 03:14
pufulica24
Nu este medic/terapeut
pufulica24
as dori si eu un sfat, tatal meu are 2 tumori la ficat una de 9cm si una de 6 cm i s-a facut biopsie si analize la sange dupa care trebuie sa asteptam rezultatele dar dr a spus ca nu prea sunt multe de facut. i sa facut si la stomac si colon unde am inteles ca nu are nimica. pai daca tumorile sunt doar la ficat nu se poate face nimica ? intradevar sunt mari dar ma gandesc poate este vreo sansa cu toate tehnologiile astea noi. va rog care ma puteti ajuta cu un sfat orce vreau sa aflu cat mai multe.
0
16-10-2012, ora 11:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa ai rezultatul biopsiei acestor tumori de ficat, cu examen HISTOPATOLOGIC si IMUNOHISTOCHIMIC. de ce natura sunt aceste tumori ? sunt canceroase ? daca da, sunt PRIMARE (s-au facut acolo, in ficat) sau SECUNDARE (sunt "metastaze" ale unor cancere din alte organe)?

la stomac si colon probabil i s-a facut ceva numit ENDOSCOPIE, dar trebuie sa aiba si un examen CT (computer tomograf) si de torace, abdomen si pelvis, spre a nu fi cumva un cancer de alta localizare. inafara de asta trebuie sa aiba si un bilant cu analize de sange diferite, de exemplu analizele uzuale, cu hemograma, biochimie, teste hepatice + LDH, alfa-feto proteina, beta HCG.

daca respectivele tumori sunt canceroase, lucrurile nu arata bine. daca nu pot fi operate (din punct de vedere al chirurgului) deci dupa aspectul de pe CT, nu poate fi vindecat. va trebui sa urmeze un tratament citostatic cu speranta de a i se prelungi viata, dar nu va putea fi vindecat.

aveti informatiile pe care vi le-am cerut ? domnul "dr"cu care ati vorbit ce specialitate are si ce v-a spus ca ramane de facut in continuare ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
39 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.