Ce sanse de supravietuire exista fara chimioterapie?

14-08-2008
FataGri
Nu este medic/terapeut
FataGri
Mama mea are 48 de ani. Acum un an si jumatate, a fost diagnosticata cu cancer de colon. A fost operata, a urmat un tratament cu citostatice si radioterapie si i s-a pus o ileostoma, scoasa ulterior prin intermediul altei operatii. La aproape un an de la ultima interventie chirurgicala, i s-au descoperit metastaze la ficat. Stiu ca acest lucru se intimpla la majoritatea pacientilor care au suferit de cancer de colon. A fost operata a treia oara, i s-a scos o tumoare de aproximativ 3 cm patrati, dar trebuia sa urmeze un nou tratament cu citostatice. Intre doua sedinte de citotoxice, a necesitat o noua interventie pentru scoaterea unui calcul renal declansat de medicamente. A luat Cuminol, antibiotic si Uricol pulbere. A reinceput tratamentul cu citostatice (5-fluorouracil si Oxalilplatin), dar aceste medicamente i-au provocat dureri acute de oase si tulburari gastrice(voma severa, greata, diaree). Am chemat o ambulanta acasa si i-a fost administrata o fiola de Tramadol 50 mg, apoi Metoclopramid si Zantac. In mai putin de 30 de minute, a devenit cianotica, inclusiv limba. La aproximativ 2 ore, i-au aparut petesii mina stinga si pe spate, care s-au extins rapid si pe fata pina dimineata.

Imi poate spune cineva ce anume a dat aceste reactii si, daca i se va intrerupe tratamentul cu citostatice, i se va recomanda un tratament radioterapic? Se poate sa nu mai faca deloc citostatice sau alt tratament de acest gen?
39 comentarii 12 Înainte ›
0
14-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Petesiile aici pot fi o coagulare prea scazuta a singelui, coagulare intravasculara diseminata, trombocite prea putine (trombocitopenie), sau o reactie vasculitica la unul dintre medicamente (greu de spus la care din ele).
Cea mai probabila mi se pare trombocitopenia, pentru ca si 5-Floruracilul si Oxaliplatin scad trombocitele. Trebuie un tablou sangvin si, daca aceasta este situatia, dozele de citostatice se pot scadea (cam cu 20%). Consultati-va cu medicul oncolog.

Chimioterapia dupa chirurgia pentru metastaze hepatice in cancerul de colon este totusi destul de importanta. Daca greata si voma sint cele mai grele efecte secundare, se pot da si alte medicamente, infara de Metoclopramid, care ajuta indirect. Cum sint Dexametazona, Diazepam, Haloperidol. Totusi, cel mai bun pentru greata ar fi Osetron sau ceva inrudit. Costa cam 200.000 lei fiola, este si tablete.

Radioterapia nu este prea bine studiata in situatia asta. Se face de obicei chirurgie + chimio, cateodata chimio inainte de chirurgie. Ce sa zic, mai intrebati...

Numai bine!
0
14-08-2008, ora 00:00
FataGri
Nu este medic/terapeut
FataGri
Va multumesc din suflet pentru raspuns. As mai avea o dilema: varul meu este chirurg la Spitalul Fundeni, chirurgie generala. El a operat-o, alaturi de dr. Popescu. Momentan este plecat din tara, dar telefonic mi-a transmis ca exista posibilitatea sa nu i se mai dea citostatice niciodata. Oricit de sumbru ar fi, va rog sa imi spuneti ce se va intimpla in aceasta situatie.

Numai bine si dvs!
0
15-08-2008, ora 00:00
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
pt FataGri, daca va ajuta comentariul meu m-as bucura tare mult, spuneati ca mama dvs are stari de voma si greata la tratamentul cu citostatice, o situatie similara : mama unei prietene in timpul chimioterapiei consuma un produs naturist, care i-a protejat foarte bine organismul de astfel de efecte, nici parul nu i-a cazut si a inceput sa aiba efect si asupra tumorii.Multa sanatate mamei si putere pt a putea trece mai usor peste toate problemele.
0
15-08-2008, ora 00:00
loredana26
Nu este medic/terapeut
loredana26
buna
pentru a suporta mai bine chimioterapia am auzit ca sunt bune urmatoarele TAHITIAN NONI JUICE si GANODERMA(REISHI) sunt naturiste.
si tatal meu a fost operat de cancer la colon in urma cu 2 ani.acuma dupa multe umblaturi pe la o gramda de medici se pare ca exista din nou o problema tot la colon si este ceva si la plamani, dar inca nu avem o certitudine...prima data au zis ca e pancreas si la plamani acuma au zis ca e la colon si plamani...nici ei nu stiu si pe noi asta ne termina pshihic...
tin sa mentionez ca acu 2 ani cand o fost operat a facut chimioterapie dar nu a folosit nici unul din cele 2 mentionate mai sus, pe atunci nu stiam de ele, acum decand umblam sa aflam un diagnostic clar astea le-am gasit pe net si erau persoane care le-au folosit si ziceau ca fac minuni...
ce sa zic...tatal meu dc va fi operat si va face chimio eu ii voi lua cu siguranta...el zicea ca nu va mai face chimio pt ca e groaznica sper ultimele sedinte data trecuta cu greu le-a suporta si ca numai cine le face stie cum e...eu sper sa inceapa si cu ajutorul medicam naturiste sa le suporte mai usor
sunt destul de tratamente naturiste pe care vreau sa le incerc
dc mai aflati ceva sau mai aflu ne mai sfatuim aici
numai bine si pastram legatura...
0
16-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua, scuze de intarziere.
Astazi nu se mai considera ca metastazele inseamna neaparat o boala terminala. Cu metastaze doar in ficat dupa cancer de colon se poate supravietui, exista si vindecare completa.
Chirurgia pentru metastaza este clar buna. Chimioterapia post-chirurgie are un rol mai putin clar. Ea prelungeste timpul pana la recurenta eventuala (o alta metastaza). Nu stiu daca imbunatateste
rata de vindecare completa (este posibil ca da, dar nu cred ca exista studii precise despre acest subiect). Cand chimioterapia este asa de greu suportata, poate ca ar merita intrerupta, la cererea pacientului. Oricum, o parte doze deja le-a luat.

Alta varianta este sa se continue chimioterapia cu doze mai mici, impreuna cu alte tratamente care scad efectele secundare:
- pentru anemie, transfuzie de sange, daca hemoglobina este mica (sub 8 g% ), eventual apoi Eritropoetina
- masa trombocitara, daca trombocitele sint mai mici de 30.000/ul
- Osetron pentru greata
- Mialgin, Fortral, Morfina sau Fentanyl, pentru durere, daca durerea nu mai raspunde la Tramadol
Toate de mai sus sint greu de facut rost, daca sinteti din Bucuresti si cunoasteti un chirurg, poate gasiti, pentru cele de durere trebuie reteta speciala.

Impreuna cu oncologul care a tratat-o veti putea ajunge la o solutie. Mai trebuie tinut cont si de alti factori (numar de metastaze in ficat, la ecografie/CT/RMN, nivelul AFP, alte analize).

Numai bine!
0
20-08-2008, ora 00:00
ann@
Nu este medic/terapeut
ann@
Nu prea stiu cum sa incep. Si mama mea trece prin aceeasi situatie. cancer de colon, ileostoma de protectie, care a fost desfiintata dupa 4 luni de zile si un stadiu al bolii destul de avansat.
Operata tot la Fundeni de dr. Popescu, daca la Irinel Popescu te referi. Acum urmeaza tratamentul cu citostatice, cele de care vorbesti si tu, plus Folcasin, un calciu folinat. Ce pot eu sa-ti spun, din experienta noastra: acele reactii de care tu vorbesti sunt produse de citostatice. La primele sedinte mama nu le-a avut. Dar acum, cand tocmai a facut cea de-a 10 sedinta, are si ea dureri de oase, pe care pana acum nu le-a avut, stari de greata permanenta, voma., face febra.etc
Pt aceste stari de greata si voma ia Osetron, Kytril, Zofran.desi sincer, cand ii este rau, vomita si dupa aceste pastile, si zice ea ca ii este chiar un picut mai bine dupa.Metoclopramidul nu o ajuta deloc...
Pe langa tratamentul cu citostatice, mama urmeaza si un tratament naturist, asta mai mult pentru cresterea imunitatii.Daca esti interesata iti pot spune despre ce este vorba.( daca poti lasa o adresa de mail)
Pentru protectia ficatului, pe tot parcursul chimioterapiei ia Silimarina.
Sper din tot sufletul ca mamei tale sa ii fie mai bine si sa reziste la tratament in continuare.
Sanatate multa.
0
20-08-2008, ora 00:00
colibri
Nu este medic/terapeut
colibri
Buna seara!
Pentru ann@, te rog sa imi scrii care este tratamentul naturist pe care il urmeza mama ta si daca simptomele s-au ameliorat, dupa cat timp s-au ameliorat? Soacra mea a fost operata de cancer la san acum o luna si face citostatice.
Multe multumiri! Sper sa gasim calea de vindecare! -
0
21-08-2008, ora 00:00
loredana26
Nu este medic/terapeut
loredana26
buna,
as vrea sa va spun ca tati meu a facut o colonoscopie si ca nu are nimik, dupa ce am fost si la szeghet si de acolo ni s-a spus ca la colon e recidiva si ca in maxim 2 sapt trebuie operat, ni s-a indicat sa facem colonoscopie cu biopsie de unde biopsie ca la colon nu are nimik.mami a vazut toata investigatia el fiind anesteziat total.a vazut tot colonul si incluziv intrarea in stomac si e curat, operatia e acu 2 ani e f bine cicatrizata.acuma oprobabil ca o sa o luam de la capat si sa vedem dc este ceva la pancreas si la plamani.
cum d-zeu au putut vedea ceva la colon si nu ceva si a fost ceva de genul ca e plin, va da-ti seama prin ce am trecut.
acuma dc m-ati putea indruma spre niste investigatii pt pancreas, pt ca pe cele pe care le am nu ma mai pot baza
va multumesc
0
21-08-2008, ora 00:00
FataGri
Nu este medic/terapeut
FataGri
Pentru ann@, adresa mea -


In rest, mama a fost internata la nefrologie si diagnosticata cu sindrom hemolitic uric sau, pe scurt, organismul ei elaboreaza anticorpi care ucid hematiile. Mi s-a spus ca acest sindrom apare datorita utilizarii oxalilplatinei sau 5-fluorouracil sau chiar din cauza cancerului in sine. I s-a diagnosticat si o problema la rinichi si, in prezent, face dializa.
0
24-08-2008, ora 00:00
max
Nu este medic/terapeut
max
Ceau,
CHIMIOTERAPIE sau Tratamente Naturiste???
Numele meu este alina, 38 ani si locuiesc in Germania

In iulie am fost diagnosticata cu Cancer gastric, 10 zile mai tarziu Gastrektomie totala. Stadiul de dupa operatie G4 (grad de malignitate), pT2b (tumoare), N1 (1 limfa cu micrometastaze din 12 extirpate). Metastaze x (nu se poate demonstra ca exista metastaze sau nu!)
Resectie 0 (la nivel Macro si micro a fost tot ce erra tumoare extirpat)


La cateva zile dupa operatie a avut loc o conferinta in care a fost discutat si cazul meu: mi s-a recomandat o chemo-radioterapie combinata (Mac Donald).

In discutia purtata cu oncologul mi-am exprimat parerea (documentata) de a nu face Mac Donald (m-am opus Razelor care ar fi insemnat 6 saptamani in fiecare zi). Din 11 August am inceput Chimio (9 saptamani schema EFC ) cu Cisplatin si Fluoracil.

In acelasi timp am discutat cu medicul de casa care pe langa Chemo mi-a recomandat Selen (Cefasel sau un supliment nutritiv cu Selen concentratie 300 micrograme, precum si ISCADOR (injectii subcutanate pe baza de extract de vasc de 3 ori pe saptamana.

Din cate am citit si in Romania exista cativa medici care prescriu medicamentul Iscador. (pentru cei interesati e recomandabil sa se informeze foarte bine inainte de a incepe orice injectii cu el pt ca sunt tipuri diferite barbati si femei!!!

Pot doar sa va spun din experientza mea ca in comparatie cu prima saptamana de xchemo unde nu am avut injectiile, in a doua saptamana au lipsit greturile si starea mea generala este cu mult mai buna.

Multa sanatate tuturor, alina
0
22-02-2009, ora 22:40
andreea_roy
Nu este medic/terapeut
andreea_roy
Buna Alina,

Daca vezi acest mesaj te rog mult sa-mi dai un e-mail -
Mamei mele tocmai i s-a facut gastrectomie totala, pentru pT2b, N1, limfa cu 15 ganglioni extirpati, din care 3 atinsi.
Peste 2 zile vom merge la oncologie, pentru a incepe chimioterapia. Inca nu stiu ce va hotari medicul oncolog si sincer imi este teama, pentru ca are si hipertensiune oscilanta.
M-ar ajuta enorm si pe mine si pe ea daca am putea sta putin de vorba, atat despre chimioterapie, cat si despre gastrectomie.
Multumesc anticipat
1
28-06-2009, ora 00:51
mmirceone
Nu este medic/terapeut
mmirceone
chiar nu stiu cum sa incep am cine ma poate dumerii cu o problema mama mea are 54 de ani si in ultimi 2 ani cred a tot fost tratata de reumatism deoarece avea mari dureri de oase. de doua saptamini se afla in spania fiind in vizita la fratele meu. acolo a avut duredi mari de oase si au dus-o la spital pt ai fi facut un calmant si surpriza in urma analizelor facute acolo ar putea avea in proportie de 90 cancer pulmonar.ata in condiriile in care ea nu a slabit nu a tusit nu a avut nici un simtom ca ar avea probleme cu plaminii am citeva intrebari e posibil ca dupa atitea analize facute in romania in ultimi 2 ani sa nu depisteze nici un medic cancerul care este procntul de supravietuire in cazul diagnosticari cu cancer pulmonar
0
20-08-2009, ora 22:31
simona_ar
Nu este medic/terapeut
simona_ar
Buna,

Mama mea a fost operata de neo colon in octombrie 2007. A facut tratament cu citostatice cam 6 luni, s-a simtit foarte bine dupa tratament...din pacate la inceputul acestui an i-au fost depistate metastaze hepatice si pulmonare. A mai suferit o interventie chirurgicala la ficat dar nu au putut fi indepartate toate metastazele din cauza localizarii. Acum face tratament cu oxaliplatin si cu avastin.In urma tratamentului metastazele pulmonare au disparut. Am incercat si cateva remedii naturiste si am constatat ca se simte mult mai bine de cand le foloseste. Nu mai are stari de greata, nu i-a cazut parul si chiar arata bine pentru diagnosticul ei. Pastilele se numesc Anticancerlin. De asemenea mai este un sirop care se numeste Essiac. Poate va este de folos... multa sanatate si Dumnezeu sa ne ajute!
0
14-09-2009, ora 12:41
adrianuta
Nu este medic/terapeut
adrianuta
Buna,
sunt noua pe acest forum care mi se pare interesan. Am fost operata acum doua luni de cancer la san, stadiul 1c, fara afectari ganglionare si fac 6 chimio, cu o combinatie de care nu-mi cade parul, apoi voi face radio si voi lua hormoni, ca mi-au iesit analizele favorabile acestui tip de tratament. Nu mi-a fost asa rau dupa chimio, chiar am mers la serviciu normal, doar in zilele 3, 4 si 5 am avut dureri musculare si am simtit nevoia sa stau in pat, ca in timpul unei gripe, si sa dorm mult. Dupa aia, am avut aceeasi vioiciune. Greata mi-a fost, dar foarte putin si cred ca am reusit sa rezist tratamentului, pt ca am luat de la doctorul Laza un tratament naturist cu tincturi, multa lamaie, sfecla rosie si, mai ales, cu o cura cu suc de papadie din care beau de cand m-am operat continuu. Evident ca am renuntat la fumat, la carne, dar mananc peste, branza. Medicii nu interzic niciun aliment, dar consider ca un organism bolnav trebuie protejat. de agresiunea grasimilor.
Ma intereseaza daca stie cineva care ar fi sansele mele de supravietuire, ce analize se fac pentru a verifica daca a recidivat si cand anume, cu ce frecventa sau la ce simptome. Pana acum, am considerat cancerul boala finalului, dar acum vad ca se mai poate trai ceva timp, iar notiunea de metastaze, care ma speria, a devenit ceva care nu mai are infatisarea mortii.
De asemenea, intreb daca stiti de aparatul scio, un fel de biorezonator, daca are calitatea de a ma ajuta in vreun fel. Cand esti in situatia mea, faci orice ca sa mai ramai in viata alaturi de familie. Sanatate tuturor si daca aveti cava de intrebat, va rog sa o faceti, deoarece vreau sa fiu utila tuturor carora li se pune acest hidos diagnostic.
0
18-09-2009, ora 13:41
FataGri
Nu este medic/terapeut
FataGri
adrianuta, cel mai bine este sa intrebi medicul despre ce fel de analize se fac pentru a verifica daca a recidivat boala. Eu stiu de markerii tumorali (carcino-embrionic si inca unul pe care nu mi-l amintesc), dar nu stiu daca se fac si pentru cancerul de san.
La noi in tara exista o clinica la Targu-Mures unde exista un aparat care "ucide" tumorile. Intereseaza-te si de programul si aparatele Novalis, care stiu sigur ca exista in Europa, si care bombardeaza tumorile cu raze Gamma, distrugandu-le astfel. Eu am auzit de multe preparate naturiste, printre care si Isorel, sirop Anticancerlin, Biobran (citostatic natural), dar cel mai bine e sa vezi ce iti recomanda medicul tau.
Iti doresc multa sanatate si sa dea Domnul sa te bucuri de cei dragi si sa invingi boala.
0
18-09-2009, ora 23:47
simona_ar
Nu este medic/terapeut
simona_ar
Buna Adrianuta,

In primul rand vreau sa-ti spun ca imi pare rau ca trebuie sa treci prin astfel de momente dificile. Din cate stiu eu avand in vedere stadiul incipient in care a fost depistat cancerul ai sanse foarte mari de vindecare completa.

In ceea ce priveste analizele: exista la Oradea un PET CT, singurul din zona de vest a tarii. Este cel mai performant CT care se poate face momentan, net superior unui tomograf. Este indicat sa-ti faci un astfel de CT. Costurile in schimb sunt foarte ridicate. Daca ai posibilitati financiare merita sa mergi. Pe doctor il cheama Oreste Straciuc.

Despre markeri tumorali stiu ca se repeta periodic. Analiza se face la inceputul tratamentului cu citostatice si la sfarsitul tratamentului, cel putin asa s-a intamplat in cazul mamei mele.

Cel mai important este psihicul tau. Mama ar fi trebuit de mult sa nu mai fie, daca s-ar fi adeverit previziunile medicilor, ea fiind diagnosticata intr-o faza tardiva, respectiv stadiul III. Am incurajat-o tot timpul si luptam si pentru o zi in plus.
Trebuie sa fii puternica si trebuie sa lupti indiferent de stigmatul acestei boli. Cred ca faci foarte bine ca tii o dieta, desi am observat ca medicii nu insista si pe acest aspect si aproape ca trateaza bolnavii ca pe o cauza pierduta, ceea ce este foarte trist. E adevarat ca nu exista un tratament care sa functioneze 100%, nu se stie pentru cat timp oricum, descoperiri noi apar tot timpul si sunt persoane care s-au vindecat de aceasta boala...
Multa sanatate iti doresc si nu uita cancerul este o boala ca oricare alta si se poate vindeca!
0
06-10-2009, ora 14:35
alien_nede@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
alien_nede@yahoo.com
Ajutor!!!
Buna ziua!
Este vorba despre tatal meu -70 ani- care acum 2 saptamani in urma unui rmn i s-a concluzionat epidurita t3-t5 cu compresiune medulara. Multiple determinari secundare vertebrale toraco-lombare si costale.
De atunci traim un adevarat cosmar, toti medicii ne spun ca nu se mai poate face nimic doar tratament paleativ.
Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce analize trebuie sa facem in continuare pentru a depista cancerul primar cineva mi-a spus ca asta nu schimba cu nimic problema
Unde sa mergem la ce spital, pentru ca a facut si parapareza, e greu de transportat.La Fundeni nu ne primeste decat cu diagnostic clar, cum sa procedez?
Va Multumesc ! Astept raspuns urgent !
0
29-10-2009, ora 12:03
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
Va rog din suflet sa ma ajutati!!! Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer esofagian !!! Luni o sa inceapa radioterapia si chimioterapia !! Am auzit ca o sa fie destul de rau pt ca iradierea in zona gatului o sa usture f tare pana nu o sa mai poata inghiti. Ce ma sfatuiti ca sa suporte tratamentul si sa poata duce greul. M-ar ineresa si ceva naturist. Multumesc!!!
0
29-10-2009, ora 14:31
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
buna ziua, pt riciu, eu vreau sa va ajut sa aflati despre un produs natural care ajuta foarte mult organismul mai ales ca va incepe tratamentul de chimioterapie.In plus are si un efect anticancerigen, mai exact ingusta venele care hranesc tumora, iar aceasta nu se mai poate dezvolta ramanand inactiva.un alt efect este cel analgezic si antibacterian.Mama prietenei mele consuma, analizele au iesit mai bune si ce este important face chimioterapie, insa nu a avut reactiile de voma, cadere a parului.
0
23-11-2009, ora 15:18
adrianuta
Nu este medic/terapeut
adrianuta
Mi s-au inflamat ganglionii de la plica de la cot. Fac chimio, sunt operata, cum v-am mai spus, si nu stiu ce-ar putea fi. Aveti idee? Inca ceva / in strainatate se fac alte tratamente, alte investigatii decat aici? Vreau si lamuriri. Mai vreau sa stiu cum e la radioterapie pe care o s-o incep in ianuarie. Ati mai auzit de ceva tratamente alternative? Sanatate tuturor!
0
28-11-2010, ora 14:23
catri
Nu este medic/terapeut
catri
Buna,

As vrea si eu cateva sfaturi cu privire la problema pe care o avem. Mama mea are cancer pornit de la rinichi (extirpat total impreuna cu tumoarea de pe el pe 25 octombrie 2010). Acum 2 saptamani am aflat ca are pe ficat formatiuni - metastaze. Tumoarea pe care a avut-o a apasat si pe pancreas determinand o reactie pancreatica (amilaze foarte mari imediat dupa operatie - 2400 care acum sunt 700). Mama este in momentul de fata internata la sectia Gastroenterologie din Spitalul Fundeni si i s-a spus ca daca amilazele raman cel putin constante va fi externata. Insa pentru problema mai grava pe care o are - cancerul - i s-a spus ca nu poate face citostatice tinand cont ca are insuficienta renala cronica la singurul rinichi, stare generala deterioarata (in urma operatiei). As vrea sa aflu ce directii de tratament alternativ pot urma de la cei care s-au confruntat cu probleme similare. Ideea este ca ea avand mai multe probleme in acelasi timp care tin de nefrologie si urologie, gastroenterologie si oncologie chiar nu stiu ce sa fac deoarece nu s-a pus ca o echipa de medici sa discute problema ei. Parerile au fost disparate iar pana acum nici macar nu am luat legatura cu un oncolog deoarece a fot internata numai la alte sectii: urologie Sf Ioan de unde i s-a extirpat tumoarea, gastroenterologie Spit Fundeni ca sa ii urmareasca problema cu pancreasul.
Pana acum directiile de tratare a cancerului pe care le-am aflat:
1. Nicolit (dar nu stiu in ce masura poate face tinand cont de tot tabloul ei patologic)
2. Isorel
3. Clinica Biofocus din Germania care face analize pe baza sangelui pe care il trimiti acolo in max 48 de ore de la prelevare - dar este numai diagnostic si directii de tratament - dar tratamentul in sine - cine oare se poate ocupa...in Romania
4. Tratamente naturiste si imunostimulatoare: Virginia Faur (favisan), Vita Nova din Belgrad
Am mai auzit de medicul C Boerescu, de metoda Rudolf Breuss, de tratamentul introdus in Romania anul trecut cred pentru cancerul renal si hepatic: multikinazele.
Daca va citi cineva postarea mea, va rog ajutatu-ma cu sfaturi si directii deoarece mama nu mai are mult timp si incercam sa ii crestem sansele... Stiu ca cancerul nu se poate vindeca iar minunile tin de fiecare pacient in parte si de o potrivire intre starea de ansamblu si problema specifica a pacientului si remediile folosite, dar cine poate stabili acest lucru? Incotro sa ma indrept astfel incat tratamentul care sa i se recomande sa tina cont si de: starea pancreasului, de ficat (mama a mai avut hepatita tip B care nu stim daca a fost reactivata cu ultimele evenimente), rinichiul unic cu insuficienta renala cronica si litiaza, starea generala (cred ca are cam 43 KG) mananca de o luna exclusiv: 0 grasimi, compot de gutui, supa de morcov, telina, ardei, pastarnac si acum brocolli, iaurt 0% grasimi si pesmet si putina carne (asta doar max 4-5 zile din cele 30 de zile de cand a facut operatia si am aflat ce are ca inainte de asta nu stiam nimic).
Cine poate sa ofere o directie dar sa tina cont de toate aceste detalii ca tratamentul sa nu interfereze dar inn acelasi timp sa lupte impotriva cancerului, metastazelor?

Va multumesc din suflet!
0
02-12-2010, ora 06:47
MishP
Nu este medic/terapeut
MishP
Apelez la Dvs pentru socrul meu in varsta de 65 ani.
In sept a facut un CT :
date clinice : TU PULMONARA DREAPTA
Formatiune cu densitate tisulara (40-50 UH) localizata la nivelul lobului superior drept, fara bronhograma aeriana, cu multiple prelungiri in parenchimul pulmonar de vecinatate si cu dimensiuni de 4, 8 / 4, 6 cm.
Mediastin fara adenopatii patologice.
Organe abdominale de aspect CT normale.
La analizele de sange au iesit :
- marite : Gamma GT = 70 H (U/L)
CRP(proteina C reactiva) = 8.8 H PANIC (MG/DL)
Trombocite = 627 (10 " 3/uL)
VSH = 74 (mm/h)
- scazute : HCT = 35.6 (%)
LYMPH = 19.2 (%)
Radiologic s-a vazut ca formatiunea se continua pe gat.
Ieri a facut CT de control :
CT TORACIC :
La nivelul aperturi hemitoracelui drept, imediat de sub prima coasta si placat de primele vertebre toracale se vizualizeaza formatiunea tumorala descrisa anterior ; masoara 6, 3 x 6 cm este destul de bine delimitata si moderat iodofila;
Formatiunea coboara pe peretele lateral al traheei pana la cativa cm deasipra hilului;
Formatiunea are un aspect mai neomogen cu centru mai hipodens si periferia mai densa
In loja Bareti se observa adenopatii cu diametrul de 8-9 mm;
In rest parenchim pulmonar fara alte leziuni nodulare dar cu un desen interstitial si vascular mai accentuat;
In etajul abdominal superior: ficat, splina, pancreas fara leziuni inlocuitoare de spatiu;
Amandoua glandele suprarenale sunt de aspect tumoral ; cea dreapta masoara 4 cm x 3 cm, cea stanga masoara 5 cm x 3 cm.
Perisplenic si interhepatic dreapta se observa colectie lichidiana;
Fundul de sac Douglas este fara colectii lichidiene;
La nivelul pelvisului pe fata interna a bazinului in dreptul articulatiei coxofemurale stangi se observa o formatiune tumorala tisulara ce se continua cu muschii opturatori bine delimitata ce masoara 5 cm x 4 cm;
Formatiunea pelviana si cele suprarenale au aspect similar cu cea pulmonara in sensul ca sunt bine delimitate, au periferia mai hipodensa si central mai densa.
CONCLUZII:
NEO BRONHO PULMONAR LOB SUPERIOR DREPT
DETERMINARI SECUNDARE SUPRARENALIENE SI PELVIAN STANGA.
DIn sept pana acum nu a urmat nici un tratament alopat.
I s-a spus ca punctia pentru biopsie este periculoasa.
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
0
04-06-2011, ora 22:22
gabalela
Nu este medic/terapeut
gabalela
As dori si eu un sfat intr-un moment de cumpana. Mama a fost rediagnosticata cu cancer la ficat, dupa cel descoperit si operat acum 2 ani. A reinceput citostaticele- campto si xeloda. Dupa a 3 a perfuzie starea de rau, greata si diaree, s-a agravat. E cumplit deoarece o dor intestinele, nu poate manca, pana si orezul cu morcov nu mai este tolerat. Slabeste pe zi ce trece, iar diareea nu cedeaza nici cu doza maxima de imodium, 5-6 pe zi. Ce sa fac? De la clinica i s-a spus sa ia imodium. I s-au facut perfuzii cu ser si aminosteril. Am uitat sa precizez ca pe tot parcursul vietii a suferit de o colita severa care nu i-a permis sa consume fructe si lapte. Am mare nevoie de sfaturi. Ce tratament naturist se poate administra? Va multumesc
0
05-06-2011, ora 00:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai mai postat intrebarea asta. rezuma-te, te rog, la o singura postare, fara copy/paste redundant. tratametul "naturist" = apa de ploaie!
vezi raspunsul celalalt!
mult succes!
0
21-06-2011, ora 11:09
vascopur
Nu este medic/terapeut
vascopur
buna ziua.am fost operat pe 01-11-2010 de tumora la colon, din cauze medicale nu am putut urma tratament de chimioterapie si din aceasta cauza am inceput tratament naturist...e bine? si eu inca nu stiu ce dieta sa respect ptr. ca chirurgii mi-au spus sa mananc tot ce pot.?!ma poate ajuta cineva? multumesc
0
21-06-2011, ora 16:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
care au fost motivele acelea "medicale" pentru care un a putut urma tratament chimioterapic ?
faptul ca nu ati facut chimioterapie nu este de bun augur, chiar si daca ati inlocuit asta cu "naturiste", care cinstit fie spus, nu au absolut nici un efect.
de mancat intr-adevar puteti manca orice in cantitati moderate. cancerul de colon nu implica vreo dieta sau vreo restrictie alimentara deosebita, atata timp cat tranzitul se pastreaza normal si va alimentati totusi corect.
restul discutiilor sunt vorbe in vant pana nu ne furnizati niste date mai clare cu privire la diagnostic, stadiu, examen anatomopatologic, ce chimioterapie vi s-a propus si de ce nu ati urmat-o.
furnizati-ne aceste informatii !
0
22-07-2011, ora 16:56
vasirotila
Nu este medic/terapeut
vasirotila
cancer de rinofaringe.
fiul meu de 20 de ani a fost diagnosticat cu - carcinom epidermoid nekeratinizat G 3.- a fost operata tumora la o clinica ORL. din szeged dupa care 30 de sedinte radioterapie..la timisoara la dl. dr.Dema..pina aici totul a mers aproximativ binisor...dupa analizele facute din nou si un control la doctorul care la operat, sa hotarat ca trebuie urgent facuta chimioterapia,
l-am internat la oncologie pentru chimioterapie, prima zi a suportat bine perfuziile, a putut manca fara sa vomite, dar de a doua zi vomita si cand bea apa.nici cu pastile si injectie pentru greata.nu a putut manca...
Intrebarea mea este;
-starile de greata o sa treaca ? -si daca prima saptamana de tratament a suportato asa greu.la ce sa ma astept pentru inca 5 serii de o saptamana...?? sa fie tot mai rau sau e posibil sa le suporte mai bine.??
Si inca o problema...destul de serioasa -
cu cat citesc mai mult incercand sa inteleg care sunt sansele de vindecare, cu atat sunt mai derutat ;
-doctorii specialisti in domeniu spun ca sunt sanse daca faci operatie, radioterapie, chimioterapie.[dupa caz in parte]...si o groaza de postari pe forumuri si cazuri diferite care se hotarasc ei asa..dupa vraci, , , dupa ureche, , , , dupa povesti ...sa faca tratamente naturiste..diferite combinatii si diete.cu final nefericit de cele mai multe ori...o alimentatie cat mai sanatoasa bazata pe legume fructe sucuri naturale.etc cred ca ajuta
tratamentul alopat.
Dumneavoastra ce parere aveti???/
Doamne ajuta-i pe toti !!
0
23-07-2011, ora 21:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
despre starile de greata: cu cat se departeaza mai mult (ca nr. de zile) de administrarea de citostatice, pana la seria urmatoare, greata se amelioreaza si chiar trece. despre sansele ca ulterior greata/varsaturile sa fie mai usoare, ele sunt foarte mari, asta in primul rand bazandu-te pe o relatie buna cu oncologul, care sa stie sa ajusteze medicatia antiemetica (anti-greata) cat mai bine. exista multe moduri de a manageria greata de dupa chimio si oncologul trebuie sa stie cel mai bine ce e de facut. cel mai des masurile astea sunt preventive. e important de stiut ce antiemetice si in ce doze a facut.
despre alimentatie: se recomanda o dieta echilibrata, nu una bazata pe fructe si legume! metodele "naturiste" si "de purificare" sunt nu numai inutile, nu si-au dovedit nici o eficienta, dar pot fi chiar periculoase si daca se contrapun confortului bolnavului, ele pot reprezenta cel putin un stres inutil pentru acesta. deviza mea e urmatoarea: orice ii place, cantitati moderate!
succes!
0
26-07-2011, ora 18:06
vasirotila
Nu este medic/terapeut
vasirotila
Va multumesc pentru raspunsul D-voastra!!
citostaticele administrate au fost;
cisplatin 3*50--150mg
5-Fluorouracil 1.850 perf. continua
sa intrerupt administrarea dupa 3 zile-sindrom emetic gr.3
dupa externare i sa administrat 5 zile perfuzabil ; [a venit asistenta acasa]
500mg glucoza+2mg B1+2mg B6+10 mg gluconat de calciu, +10 mg metoclopramid+10 mg aspatofort [un cocteil zilnic]
dupa a doua zi i-au trecut starile de greata si voma si poate manca binisor.
sper ca urmatoarea serie sa o suporte mai bine...
Doamne ajuta !! si va multumesc pentru postarile dumneavoastra..
0
26-07-2011, ora 19:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci n-am inteles: cum a facut fluorouracilul ala ? in perfuzie continua timp de 3 zile ? nu cred ca e posibil...
despre cisplatin: da, el este parintele tuturor citostaticelor cand vine vorba de provocat greata si varsaturi. el este etalonul suprem, cu care toate celelalte citostatice, din acest punct de vedere, sunt comparate. din pacate si tinerii tind sa tolereze mai prost citostaticele, vis-a-vis de emeza.
ce trebuie facut este suplimentarea medicatiei antiemetice, fie ca foloseste kytril sau aloxi sau osetron, dar trebuie ajustate dozele. trebuie de asemenea folosita si dexametazona si chiar si metoclopramid. personal am avut foarte recent un succes la un pacient tanar care facea Cisplatin si il suporta greu de tot cu un medicament foarte nou, despre care nu prea stie nimeni la noi in tara, dar care in tari civilizate e standard, mai ales cand se face cisplatin. acest medicament se numeste Emend (aprepitant) si eu zic sa-ti intrebi oncologul despre el. sunt absolut convins ca, in combinatie cu celelalte metode, il va ajuta. din pacate trebuie sa ti-l procuri singura si sa platesti din propriul buzunar pt el caci nu e in lista de compensate. e cam scump, cred ca e vreo 2 sau 3 sute de lei un total de 3 pastile, dar cel putin persoana la care am incercat aceasta varianta a zis ca merita toti banii.
succes! sa-mi mai spui ce si cum!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.