Ce sa fie?

15-09-2015
Elena
Nu este medic/terapeut
Elena
Buna ziua! Ma confrunt si eu cu o mare problema. Am fost la menstruatie acum cateva zile (perioada normala, 5.09-11.09 luna trecuta am fost dupa 8-14.08) dar am avut in continuare usoare scurgeri maronii(pana ieri) si de astazi am dureri de abdomen si un fulx mult mai mare al scurgerilor. Nu am avut niciodata un ciclu menstrual regulat, insa nu am avut pana acum aceasta problema. Am avut contacte sexuale neprotejate, insa nu a ejaculat inauntru. Sa fie vorba despre o sarcina sau o deteglare, ceva? Multumesc!!
10 comentarii
0
15-09-2015, ora 15:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Scurgerile de sange prelungite pot fi subiect de urgenta. Incercati sa mergeti.
Puteti ramane insarcinata si datorita lichidului preseminal. Mai bine folositi prezervativ.
0
15-09-2015, ora 19:49
Elena1994
Nu este medic/terapeut
Elena1994
Am si eu o problema asemanatoare.am luat anticonceptionale rigevidon timp de 3 ani timp in care doar anul trecut am facut pauza de o luna.acum m-am gandit sa renunt la pastile.le-am oprit pe 04.09 fiindca atunci se terminau, iar menstruatia a fost de pe 01.09 pana pe 04.09 cu mici scurgeri urmatoarele 3 zile, in timpul pastilelor nu se intampla asta.am avut contact sexual pe data de 13.09, iar acum, problema mea este ca de ieri ( 14.09 )si astazi am dureri de burta, ca si cum mi-ar veni si imi curge o secretie maronie-rosiatica si care miroase urat.mentionezca actul sexual a fost neprotejat cu ejaculare afara iar anul trecut cand am facut pauza nu mi s-a intamplat asa ceva.in timpul pastilelor am avut menstruatie reglata.spersa se opreasca.Care este problema?
0
16-09-2015, ora 00:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Aveti noroc ca v-a venit menstruatia. La unele persoane poate sa nu le viña un an dupa intruperea ac.
2. Nu mai luati ac. Produc 1-2 avorturi timpurii pe an in primele 14 zile ale embrionului. Veti avea mai multe avorturi hormonale decat daca ati face avorturi chirurgicale.
3. Au efecte secundare foarte mari. Cititi marturiile despre ac dintre subiectele mele. Din cauza acestor boli pe care le produc in timp si care sunt greu de tratat, medicii din Germania nu au voie sa prescrie ac mai mult de 8 luni.
4. Prezenta mirosului neplacut indica existenta unei bacterii sau ciuperci. Faceti test secretie la ginecolog si cereti si pt sot tratament.
5. In timpul tratamentului relatiile sexuale oprite.
6. Puteti ramane insarcinata si datorita spermatozoizilor din lichidul preseminal, chiar daca ejacularea e in afara. Utilizati prezervativ.
0
16-09-2015, ora 16:40
Elena1994
Nu este medic/terapeut
Elena1994
Mă îngrijorează acest lucru deoarece dată trecută când am făcut pauză de ac nu mi s-a întâmplat asta.decat 2zile am avut o mică secreţie maronie-rosiatica care curgea doar ziua, seara nu.adica 14-15.09.nu cred ca este vorbă de o sarcină, m-ar îngrijora mai mult să nu fie altceva din cauza pastilelor.
0
16-09-2015, ora 17:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa fie si efecte secundare cauzate de pastile. Oricum trebuie sa mergeti la medic pentru secretia anormala. O sa va consulte si daca e necesar va face o ecografie transvaginala sa vada pe camera ce se intampla cu mucoasa uterina.
0
19-09-2015, ora 10:23
Elena1994
Nu este medic/terapeut
Elena1994
La cât timp se face un test de sarcină până să vină menstruaţia? Mai sunt 2 săptămâni până valoare ne, iar contactul sexual l-am avut acum 5 zile.îmi pare aiurea, dar ieri am avut stări de greaţă, încât un am putut mânca nimic, iar faptul ca am avut acele scurgeri nu mi s-au părut a fi din cauza pastilelor.
0
19-09-2015, ora 18:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
7 zile de la intarzierea menstruatiei.
0
19-09-2015, ora 18:22
Elena1994
Nu este medic/terapeut
Elena1994
Mulţumesc ptr răspuns.o să aştept.un control ginecologic aş putea face săptămână această sau să aştept să treacă menstruaţia?
0
19-09-2015, ora 18:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ai menstruatie nu esti insarcinata.
0
19-09-2015, ora 18:48
Elena1994
Nu este medic/terapeut
Elena1994
Mă referam la acele secreţii...totuşi, data trecută când le-am întrerupt, nu am avut aceste scurgeri.nu mi se păr normale, oricum, nu am decât să aştept. :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •