Racit si am senzatia cum ca urechea dreapta mi-e infundata

12-01-2011
andbalalau
Nu este medic/terapeut
andbalalau
Is racit intr-o oarecare masura, si am senzatia cum ca urechea dreapta mie infundata, si toata partea dreapta parca mie amortita, am fost la orl timpanul a zis k e ok ca nu am ceara si mia dat olynth si cu nurofen raceala si gripa...oare ce sa mai fac cat ma tine raceala asta daca intorc capu zic ca exercit o presiune de numa numa...
16 comentarii
0
12-01-2011, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci o radiografi eSAF.. posibil si o sinuzita pe acea parte
0
17-02-2011, ora 00:24
marggo
Nu este medic/terapeut
marggo
Mama mea a suferit in urma cu 1 an un AVC ISCHEMIC...fiind in spital a avut o sangerare gastro-intestinala in urma careia i-a evacuat din stomac mult sange cu ajutorul sondei naso-gastrice.A urmat tratament cu nexium si s-a vindecat dar de cateva luni a ramas cu o tuse uscata si senzatie de sufocare.Se plange de gat uscat mai ales "intr-o parte" cum spune ea.probabil unde a avut acea sonda naso-gastrica si tuseste mereu. Se sufoca in special noaptea si tuseste.spune ca are impresia de obstructie a cailor respiratorii.Este sensibila la anumite alimente si ii provoaca sufocare.o ineaca.Are si arsuri pe gat din cauza gastritei.Mentionez ca este diabetica, are hepatita C, este operata de ambii sani in urma unui cancer mamar. Din ce cauza credeti ca se sufoca si ce tratament i-ar trebui?Va multumesc!
0
17-02-2011, ora 08:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergeti sa faceti o investigatie TRANZIT baritat esofagian !
cu rezultatul la Gastrologie si ORL
0
18-02-2011, ora 13:09
marggo
Nu este medic/terapeut
marggo
Va multumesc pt raspuns.
0
26-02-2011, ora 22:57
bede emese
Nu este medic/terapeut
bede emese
buna ziua!am fost operata de polipi in data de 17ianuarie in cluj si la 2 saptamani am mers la control si mi-a zis doctorul ca mi-a crescut inapoi din cauza rinitei alergice, am si un astm bronsic si fac alergii pe toate medicamentele!ce s-ar putea face ca sa numai creasca polipii?va rog frumos daca puteti sa-mi dati un raspuns sau sa ma sfatuiti!am fost operata a 5 oara de polipi! multumesc mult!
0
27-02-2011, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipoza nazala nu este o problema locala.. si nici rinita alergica
este o starea a organizmului cu reactii neadecvate la factorii alergi interni si externi
numai dupa ce va schimbati total modul de viata ( fara a mai folosi detergenti, cosmetice s.a substante chimice ), de alimentatie ( fara condimente, coloranti, euri.s.a. alimente alergene)
faceti cure de dezintoxicare de luni de zile
numai atunci o sa puteti stapani aceasta stare alergica a organizmului.
ati facut tratamete cu prednison? aerius? nazonex?
ce alte tratamente luati?
scrieti mai detaliat -
0
27-02-2011, ora 12:38
bede emese
Nu este medic/terapeut
bede emese
VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNS!DA AM FACUT TRATAMENT CU PREDNISON CA DE VREO 2 LUNI AM SI O URTICARIE MA MANANCA PIELEA RAU DE TOT DAR NUMAI SEARA DUPA ORA 6!SI AM FOST LA DERMATOLOG SI MI-A DAT TRATAMENTE SA IAU MI-A DAT PREDNISON 8 PE ZI SI TREPTAT SA SCAD DAR PROBLEMA CA EU AM LUAT SI INAINTE MULT VREO 5 ANI PENTRU CA NUMAI PUTEAM RESPIRA DIN CAUZA NASULUI, LA OPERATIE IMI ERA FRICA SA MERG CA M-AU FACUT PE VIU IN MARGHITA JUDETUL BIHOR DE 2 ORI DR TODEA SI IN CLUJ AM MAI FOST LA INTERSERVISAN LA POP TEOFIL DE 2 ORI, ACUM IAR AM FOST TOT LA CLUJ LA SPITALUL MILITAR!AICI M-AU ADORMIT CA TREBUIA SA MA CURETE CA AM FOST PLINA DE POLIPI, SUB OCHI DECI SINUSURILE TOATE INFUNDATE!SI DUPA OPERATIA DIN IANUARIE CUM SPUNE-AM MAI INAINTE AM FACUT O URTICARIE URATA!MI-AM FACUT ANALIZELE MI-A IESIT FICATUL INCARCAT, CHISTURI DE GIARDIA, CANDIDA, STAFILOCOC AURIU, NISIP LA RINICHI SI O INFECTIE IN URINA SI AM PRIMIT TRATAMENT PREDNISON, NUCA NEAGRA, OXACILINA, RANITIDINA, NISTATINA SI CARBUNE MEDICINAL, DAR PE LANGA ASTA MAI IAU SERETIDE SI SINGULAIR PENTRU ASTM BRONSIC SI IAU SI NASONEX SI CATE UN AERIUS IN FIACARE SAERA!MAI IAU SI ZENTEL PENTRU GIARDIA CA VAD CA NUCA DELOC NU MA AJUTA SI VRAEU SA ZIC CAT LUAM PREDNISONUL NUMAI IMI APAREAU URTICARIILE SI CUM LE-AM LASAT INAPOI TOT SEARA IMI IESEAU, NU STIU CUM SA SCAP DE PREDNISON.MAI LUAM SI CLARITINE, PLUS CA EU SUNT FOARTE ALERGICA PE MEDICAMENTE!SI CAND M-AU ADORMIT FOARTE MULT MA TESTAU INAINTE DE OPERATIA ASTA CU POLIPII!DECI NU STIU CE SA MAI FAC CU POLIPII ASTIA CA SA NU CREASCA ASA REPEDE SI CU ALERGIILE ASTEA!AM FOST LA PRAID DE VREO 6 ORI DA NU PREA VAD REZULTATE SINCER!VA MULTUMESC MULT!
0
27-02-2011, ora 12:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa limitati tratamentul medicamentos
sa faceti cum am spus, cure de luni de zile de dezintoxicare a ficatuilui si intestinului.
cure de durata, naturiste, pentru parazitii intestinali
numia in acest caz o sa puteti preveni recidiva polipilor
0
27-02-2011, ora 12:50
bede emese
Nu este medic/terapeut
bede emese
VA MULTUMESC DIN SUFLET O INTREBARE AS MAI AVEA! CE AS PUTEA SA IAU CEL MAI BUN DEZINTOXICARE??DACA STITI CEVA BUN?PE ALEA NU AM CUM SA FAC ALERGIE?
0
04-03-2011, ora 22:40
bede emese
Nu este medic/terapeut
bede emese
buna ziua, iar va deranjez?oare colonhelp ar fi bun pentru mine ca si detoxifiant?multumesc!
0
05-03-2011, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este un preparat care da rezultate bune
0
05-03-2011, ora 22:03
bede emese
Nu este medic/terapeut
bede emese
va multumesc mult de tot pentru raspuns!va doresc toate cele bune!
0
18-03-2011, ora 18:45
madaandreea
Nu este medic/terapeut
madaandreea
buna !! am 17 ani si mai mereu am probleme cu amigdalitele...am facut tratament cu antibiotic injectabil cu gentamicina si penicilina..iar la 2 sapt a revenit durerea in gat...acum iau clar 500.ma simt mai bine de la el...as vrea sa ma operez in ce perioadata a anului m-as putea opera?... deoarece sunt eleva si as vrea sa nu pierd prea mult.
0
20-03-2011, ora 11:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la 3 sapataman dupa amigdalita te poti opera.
acum invacanta de paste sau astepti vacanta de vara
si ca sa nu mai racesti.. tii regim pana la operatie
NU bauturi acidulate, NU fructe citrice NU acru( muraturi, otet, bors)
0
04-08-2011, ora 16:00
no.panik_gaby@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
no.panik_gaby@yahoo.com
Scuze, vreau decat sa stiu si eu ce sa fac, pt ca sunt racita de 3 zile, eu in prima zi cand am simtit ca sunt racita m-am dus la strand la ureche nu s-a intamplat nimic, dar peste 2 zile am inceput sa nu mai aud clar si sa simt cum era infundata urechea dreapta. Azi 4 august am mers cu masina, si cand s-a pus o frana brusca am simtit un tiuit foarte puternic, m-am tinut de ureche pana acasa, , si cand am ajuns am intrat pe net si e posibil sa raman surda, m-a plesnit un plans puternic, va rog spuneti-mi ce sa fac, aud cu ea dar nu clar si o simt infundata, am 14 ani. Va rog mult de tot sa ma ajutati, mama nu m-a dus la doctor pentru ca nu a avut timp, si varog spuneti-mi macar acum ce sa fac!!!
0
05-08-2011, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa ajungi la ORL.. astazi.. NU la sa pe weekend
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Urechi înfundate
  •