Ce sa aleg, ce imi spune inima sau ce spun parintii?

14-10-2013
Gabideea
Nu este medic/terapeut
Gabideea
Încep prin a va spune povestea mea si a va cere un sfat. Am 19 ani, anul asta termin clasa a12 a. Sunt cu X de 3 ani, avem planuri impreuna sa ne întemeiem o familie. Problema este ca părinţii mei ma obliga sa dau la medicina, la modu ca daca nu dau, dupa ce termin a 12 a nu mai am ce sta la ei in casa si ca daca vreau la alta facultate ei nu o sa ma susţină. In clasa a 8 a imi doream sa devin medic, din aceasta cauza am dat si la un liceu unde era profil ştiinţe ale naturii, insa pe parcurs am realizat ca nu sunt făcută sa fiu medic. Cand i am spus mamei ca nu mai dau a iesit un mate scandal, ea da vina pe iubitul meu ca el nu ma lasa sa dau, ca doar din cauza lui m am răzgândit.
El mi a propus sa dam amândoi la scoala de subofiteri de la Tg Ocna, sa fim impreuna si dupa sa mai fac facultatea de drept la noi in oraş. Eu sunt constienta ca 6 ani departe unul de celălat o sa ne distanteze, oricine zice ca daca te Iubeşte si il iubesti nu contează va aşteptaţi unu pe altul, nu e adevarat e greu sa fii departe apar bănuieli, gelozie si multe altele.
Acum stau si ma gandesc ce sa fac, sa dau la medicina si sa nu intru la ramân acasa? Sa dau si sa intru, sa încep o viata noua? M am gandit sa o ţin cu ai mei ca o sa dau si ma duc dau admiterea si pic.. Sau sa ii zic lui X ca dau admiterea si am sa fac sa pic si defapt sa intru.. Nu stiu ce sa fac, mama nici nu mai vorbeşte cu mine, imi spune ca X o sa ma lase si o sa ramân de fraiera.
Eu vreau sa fiu cu el... Dar nu pot sa imi calc părinţii in picioare... Dar nici sufletul meu sa il sfasii pt o meserie ' bănoasă' asa cum zice mama. Vreau sa va spun ca de cand i am zis mamei ca nu mai vreau sa dau se poarta cu mine ca cu un gunoi, tipa, imi vorbeşte foarte urat si nu ma mai lasa sa vorbesc cu X.
Am nevoie de un sfat.
10 comentarii
0
14-10-2013, ora 17:02
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Pot sa iti dau un sfat din doua moduri:
ca parinte, mi-ar place ca copilul meu sa aleaga o meserie care sa-i placa, de nu-i va place nu vreau sa-l fortez. Poate ti-a placut intr-o perioada si ai tai au ramas setati pe meseria respectiva...
In ceea ce priveste maritisul, e cam devreme sa te gandesti la maritis, pe bune!

Stiu ca nu poti concepe viata fara el, dar crede-ma ca mai ai muuuulta vreme de copilarit.

In nici un caz sa nu te gandesti sa pici, pierzi un an din viata ta si pentru ce?!
Sper sa reusesti sa iei cea mai buna decizie din viata ta astfel incat sa nu lezezi nici una dintre parti.
0
14-10-2013, ora 17:16
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Ma intreb daca hotararea de a nu mai da la medicina a fost inainte de a-l cunoaste pe acest baiat? De altfel in locul tau mi-as pune si intrebarea:Cum stiu ca scoala de subofiterii mi se potriveste?
0
14-10-2013, ora 17:26
Gabideea
Nu este medic/terapeut
Gabideea
Da, hotărârea de a nu mai da la medicina am luato inainte de a fi cu el, dar nu am zis nimic alor mei pt ca m am grandit ca o sa amtimp sa le spun, dar a apărut el si ei nu vor sa înţeleagă va nu el m a influentat.
0
14-10-2013, ora 17:58
Psiholog Ioana Frecan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Ioana Frecan
Draga Gabideea,

Cum ai realizat ca nu esti facuta sa fii medic? Cum se face ca tu in momentul asta ai de ales intre ceea ce doreste familia ta si ceea ce doreste prietenul tau (ma refer la alegerea studiilor)? Tu ce anume iti doresti pentru tine (in afara de relatia cu prietenul tau)?
0
14-10-2013, ora 19:01
Gabideea
Nu este medic/terapeut
Gabideea
Nu sunt făcută, nu ma atrage aceasta meserie. Nu e vb ca isi doreşte el sa nu dau la medicina.
0
15-10-2013, ora 16:15
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Intrebarea este in momentul de fata ce iti doresti tu (ce facultate, ce fel de viata, ce loc de munca etc), ce planuri ai, dincolo de propunerea iubitului tau si de constrangerea parintilor?
Faptul ca le-ai spus parintilor decizia ta cand deja erai cu acest baiat, le-a dat lor de inteles ca nu este o simpla coincidenta. Reactia lor este de fapt de teama fata de viitorul tau. Mai mult, meseria la care tu te gandesti acum este mult diferita de cea de medic, de unde si mirarea parintilor si imposibilitatea ca ei sa te creada atata timp cat nu a mai fost dezbatuta aceasta perspectiva.
Ti-as recomanda sa alegi o cale de mijloc, care sa nu te dezamageasca in primul rand pe tine, sa alegi o meserie care iti place tie, care sa te faca sa te simti implinita si care sa iti fie utila pe termen lung. Tine cont si de ceea ce iti spune inima, insa si de ceea ce iti spune partea rationala. Cauta sa fii intelegatoare cu parintii tai, ei sunt pusi in fata unei decizii in care risca sa te 'piarda' (sa te muti, sa incepi alta viata etc). Dar pe de alta parte, cauta o cale prin care sa nu fii nevoita sa intrerupi nici relatia actuala.
Este o decizie dificila, insa perspective sunt. Poti opta pentru ajutorul unui psiholog scolar, pentru consilierea carierei.
0
15-10-2013, ora 20:36
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
eu am 23 de ani, suntem apropiate ca varsta deci si nu am nici un interes ca tu sa faci vreo facultate sau alta, deci sunt cat se poate de OBIECTIVA. si iti spun sincer ca este o mare greseala si prostie sa-ti alegi cariera in functie de un tip, indiferent cat de mult il iubesti. gandeste-te ca vei merge la acel serviciu in fiecare zi! iubitul tau n-o sa fie langa tine, n-o sa lucrati in acelasi birou! trebuie sa iti placa ce faci, si sa fii buna la asta, ca altfel o sa trebuiasca sa te reprofilezi ca nu tine nimeni pe cineva la serviciu doar pe ochi frumosi. si atunci, alti bani, alt timp pierdut; sa nu mai zic ca e foarte posibil ca tu si prietenul tau sa va despartiti. stiu ca nu crezi asta si ca in prezent totul pare bine intre voi, dar tu inca locuiesti cu parintii tai, si habar n-ai ce inseamna cu adevarat viata. lucrurile se schimba foarte usor. eu zic sa te gandesti la ce esti tu buna, ce iti place sa faci, si sa le spui parintilor tai apoi ca iti doresti cu adevarat sa devii acel ceva. si eu zic ca vor intelege daca te vor vedea pasionata si nu doar o fetita indragostita si disperata sa plece dupa prietenul ei (scuze, dar cam asa se vad lucrurile)... simplul fapt ca tu esti dispusa efectiv sa renunti la alegerile tale, sa dai tot ce ai si sa arunci tot ce ai muncit pt un baiat demonstreaza ca esti foarte imatura, ca te gandesti doar pe termen scurt, si ca habar n-ai ce inseamna viata. iti doresc multa bafta, sper sa iei decizia cea mai buna!
0
16-10-2013, ora 13:49
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Orice alegi..nu uita ca, decat parintii vor fi alaturi de tine si la bine si la rau...decizia iti apartine dar alege cu creerul...
Multa bafta.
0
17-10-2013, ora 15:25
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Buna Gabideea,
Nimeni altcineva in afara de tine nu este in masura sa decida ce viitor trebuie sa ai.
Multi tineri au dificultati in a isi alege facultatea potrivita si asta se intampla pentru ca nu au informatiile de care au nevoie, sau, pentru ca, din pacate, sunt impinsi de parinti intr-o anumita directie.
Te sfatuiesc ca inainte sa iei o decizie, sa te informezi ce implica alegerea unei facultati, ce fel de job poti avea cand termini, ce fel de experienta si sanse de dezvoltare iti poate oferi o universitate, samd.
Pe 19 si 20 octombrie, la sala palatului, va avea loc the Romanian International University Fair. Acolo, universitati din Romania dar si din alte tari vor fi prezente si isi vor prezenta programele. Priveste catre viitorul tau cu interes si entuziasm, cauta sa iti largesti orizonturile, sa cunosti lume noua, sa intri in contact cu duferite culturi si sa alegi ceva ce vei face cu placere.
In legatura cu relatia cu parintii, te sfatuiesc sa-i rogi sa te trateze cu respect, sa iti vorbeasca frumos si sa iti comunice despre temerile/ingrijorarile lor cu calm, deschisi sa iti primeasca punctul de vedere fara sa iti impuna ce sa faci.
Multa baft si tine-ne la curent cu ce s-a intamplat! :)
0
09-11-2013, ora 08:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Gabi, eu observ o anumita contradictie intre titlul mesajului si continut. Din continut, imi dau seama ca intrebarea ta se refera la ce fel de studii sa urmezi. In timp ce scrii ce vor parintii tai sa faci, scrii ce vrea prietenul tau sa faci, nu scrii de loc ce vrea inima ta. Sau tu, prin 'inima ta', intelegi 'prietenul tau' ?

Prin urmare, intrebarea cheie pe care trebuie sa ti-o pui este: ce vrea inima ta sa urmezi ? Medicina ? Cariera militara/politieneasca ? Altceva ? Care sunt inclinatiile si care sunt inzestrarile tale ?

Atunci cand Dumnezeu ne cheama spre ceva, putem recunoaste daca vocatia este autentica sau parelnica dupa urmatoarele doua semne principale:
-mai intai, o puternica dorinta sadita in inima noastra
-mai apoi, daca avem sau nu datele necesare. Fiindca e de neimaginat ca Dumnezeu sa ne cheme spre ceva fara a ne da ceea ce avem nevoie pentru acel ceva.
Spre exemplu, daca eu am o puternica dorinta sa ma fac cantaret de opera, dar nu am voce, inseamna ca nu aceasta este chemarea mea.

Dar mai exista inca doua elemente care ne ajuta sa discernem chemarea noastra. Ele sunt un picut mai complicat de prezentat decat primele doua de mai sus (care raman cele mai importante). Le-as spune 'caracterul de concretete al chemarii' si 'caracterul de chemare pentru ea insasi'.

Prima, inseamna ca eu nu vreau sa fiu, in general, un cantaret de opera, ci un ANUMIT fel de cantaret de opera. Pentru asta, am un model pe care as vrea sa il urmez, unul imaginar sau real (chit ca, in final, toate modelele sunt imaginare). Uite, eu ca David Ohanesian as vrea sa fiu. Recunosc ca au existat si exista cantareti de opera mai mari, dar eu in David Ohanesian ma recunosc. As vrea nu numai sa am vocea lui, sar sa aduc in spectacol ceea ce el a adus, de exemplu trairea lui scenica, fiindca eu vreau nu numai sa cant frumos serenade, ci vreau sa cant in timp ce ma tavalesc pe jos, asa cum a facut el. Mutatis mutandis, cerceteaza daca vrei sa te faci nu 'medic' sau 'subofiter' ori 'jurist'. Ci imagineaza-te 'doctor ortoped intr-un spital orasenesc'. Sau agenta de circulatie. Ori jurista la o multinationala.

A doua, 'chemarea pentru ea insasi', inseamna ca nu atat circumstante colaterale ma intereseaza, cat 'meseria pentru ea insasi'. Asta ma face sa infrunt dificultati. Cand spun 'vreau sa ma fac cantaret de opera' ma gandesc nu la banii pe care am auzit ca-i castiga prim solistii de la Scala, fiindca eu s-ar putea sa nu ajung prim solist la Scala. Nici la celebritate, fiindca s-ar putea ca niciodata numele meu sa nu ajunga inaintea titlului spectacolului, precum 'Mihnea Dragomir in 'TRUBADURUL'. Sunt constient ca va trebui sa urmez 6 ani de studii la Conservator, unde am sa fac materii care ma intereseaza mai putin, precum 'Acustica'. Pe urma, va trebui sa mangai, in sensul firelor de par, prim-violonista care e amanta dirijorului, sa-i spun 'sublim !' la orice nota falsa, apoi sa ma intorc spre dirijor si sa-i spun: 'Maestre, magistral !' Dar as fi in stare sa fac toate astea, daca as sti ca pot repeta cum trebuie, fiindca eu asta vreau de la viata: daca se poate, as canta toata ziua.

Toate aceste 4 lucruri, Gabi, sper ca te vor ajuta sa-ti cristalizezi raspunsul la intrebarea: 'care este chemarea mea ?'
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul