Ce pot sa iau pentru durere de genunchi?

12-11-2013
Rox32
Nu este medic/terapeut
Rox32
Buna ziua,

Sunt insarcinata cu gemeni si am o burta cat toate zielele. Toate bune si frumoase, dar de la o vreme ma dor genunchii de mor! Help!

As vrea sa iau ceva natural ca sa nu afecteze sarcina. Daca stiti cceva, va rog din suflet ca nu mai suport.

Multumesc,
Rox
17 comentarii
0
13-11-2013, ora 12:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui un examen fizic competent la un ortoped experimentat in chirurgia genunchiului, daca nu se gaseste nimic specific (leziune de menisc, de ligamente, de cartilaj) atunci cel mai sigur calmant pe timpul sarcinii este paracetamol-ul
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22852293
0
13-11-2013, ora 15:00
Rox32
Nu este medic/terapeut
Rox32
Buna,

Stiu de paracetamol, dar pe mine ma doare de nu mai pot, deci clar nu merge. Am mai luat ca am prins si o raceala acum vre 2 sapt si nu mi-a trecut durerea de genunchi.

CU doctorul mai greu pt ca n-am timp deloc - adica sunt la servici pe program full time + ce treaba mai am pe acasa si abia ajung la radiografii.

Speram sa prind un sfat rapid de la voi, cam asta era ideea.

Mersi oricum pentru ca ai recomandat ceva.
0
13-11-2013, ora 15:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca nu este absolut necesar, eu nu as face radiografii pe timpul sarcinii
0
15-11-2013, ora 11:20
Alexya58
Nu este medic/terapeut
Alexya58
Buna,

Eu tocmai am trecut print-un proces de cerut sfaturi, mers la doctor, facut RMN, primit tratament etc etc.

Vezi ca e o discutie destul de ampla despre asta pe forumul de aici. Iti dau link mai jos.

http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=178id_cat=30id_prod=81307id_post=401335start=1mess=1

Sper sa-ti foloseasca.

Multa sanataete!
0
18-11-2013, ora 18:53
Rox32
Nu este medic/terapeut
Rox32
Uau, Alexya, iti multumesc mult de tot!

E intr-adevar o discutie lunga, eu am incercat sa urmaresc cat mai in detaliu dar vreau sa ma asigur ca am prins ce trebuie.

Vad ca tu iei hyalone. Zici ca ti-a trecut? Pe bune?

Crezi ar fi ok si pentru mine?

Multumesc mult de tot!

Rox!
0
19-11-2013, ora 17:19
Alexya58
Nu este medic/terapeut
Alexya58
Mai, nu stiu ce sa zic...mie imi merge foarte bine cu Hyalone dar nu sunt insarcinata. Plus ca la mine e distructie severa de cartilaj, tu poate nu ai ceva asa grav.

Cel mai bine cred ca e sa mergi la doctor.

Uite aici link cu prospectul produsului, l-am luat de pe site. Poate te ajuta.

http://www.hyalone.ro/Prospect%20Hyalone.pdf


Multa sanatate!
0
20-11-2013, ora 23:54
Rox32
Nu este medic/terapeut
Rox32
Mersi mult inca odata. Uite ca am intrat pe site dar n-am vazut ca se poate descarca si prospectul. E cam ciudat ca scrie ca nu s-au facut teste pe femei insarcinate. Cand ma mai duc la control cu bebe o sa intreb.

Multumesc mult pentru sfaturi!
0
22-11-2013, ora 17:05
Alexya58
Nu este medic/terapeut
Alexya58
Rox, in cate luni esti?

Te pup,

Alexya
0
22-11-2013, ora 17:13
Rox32
Nu este medic/terapeut
Rox32
Ce bine ca m-am conectat si am vazut intrebarea ta :)

Sunt in 5 luni si 2 saptamani.

Mai esti?
0
22-11-2013, ora 17:17
Alexya58
Nu este medic/terapeut
Alexya58
Mhm :)

Eu zic sa nu faci prostioare si sa nu risti sa afectezi copilul pentru 4 luni cate ti-au mai ramas. Pe bune? Crezi ca merita sa-i risti sanatatea?

Mai stai asa cu durerea si dupa ce nasti faci si radiografie si ce mai vrei tu. Asta e parerea mea. Tu decizi.

Weekend placut!
0
25-11-2013, ora 17:32
Rox32
Nu este medic/terapeut
Rox32
Hai ca am plecat eu de la serviciu intre timp...na, vinerea stii cum e :D.

Da, cred ca o sa mai indur cat mai am din sarcina. Ma doare foarte rau, dar nici nu vreau sa-i fac rau copilului.

Multumesc mult pentru sfaturi, oricum!

Seara frumoassa,
Rox
0
26-11-2013, ora 16:37
Alexya58
Nu este medic/terapeut
Alexya58
N-ai pentru ce! Ma bucur ca ai luat hotararea asta.

Dupa ce nasti sa mergi la medic si sa intrebi de Hyalone. Mie imi merge foarte bine cu el. Faci o injectie pe an si te scapa de dureri si e si natural.

Iti urez sarcina usoara si multa sanatate!
0
27-11-2013, ora 18:07
Rox32
Nu este medic/terapeut
Rox32
Asa am sa fac! Oricum m-am uitat pe site si mi-a placut foarte mult ce am citit acolo. Adica pentru mine este foarte important ca produsul e natural.

Spune-mi, te rog, e adevarat ca e singurul produs de genul asta aprobat de FDA?

Multumesc mult!

Rox
0
28-11-2013, ora 16:36
Alexya58
Nu este medic/terapeut
Alexya58
Mai, pe site asa scrie.

Iti dau si pagina pe care m-am uitat http://www.hyalone.ro/?page_id=13. Ma gandesc ca nu scriau pe site daca nu era adevarat.
Eu nu prea imi dau seama ce e cu FDAul asta. E clar ca aproba medicamentele, dar nu mi-e foarte clar ce si cum.

Tu stii ce e cu ei?
0
02-12-2013, ora 17:55
Rox32
Nu este medic/terapeut
Rox32
Buna, iti zic si eu ce am gasit pe net:

FDA (Food and Drug Administration) este responsabila pentru sanatatea publica asigurandu-se ca alimentele, medicamentele pentru uz uman si veterinar, vaccinurile si alte produse si ustensile medicale indeplinesc toate conditiile pentru a fi folosite in siguranta de populatie.

Mai protejeaza populatia impotriva radiatiilor, se ocupa de siguranta produselor cosmetice si produsele din tutun.
Ideea e ca sunt foarte bine vazuti in state si nu se joaca cu aprobarile, asa ca produsul asta e sigur daca a fost aprobat de ei.
Uite si link-ul de la site-ul pe care am citit asta daca vrei sa vezi mai mult:

http://www.fda.gov/aboutfda/transparency/basics/ucm194877.htm

Te pup,

Rox
0
19-12-2013, ora 14:22
Alexya58
Nu este medic/terapeut
Alexya58
Ok, mersi mult de tot Rox.

Am citit si m-am lamurit. Deci nu e doar asa o chestie de fatada, chiar sunt seriosi.

Tu cum te mai simti?

Sarbatori fericite si sarcina usoara iti doresc!
0
25-01-2015, ora 16:08
MAGDA GHEORGHE
Nu este medic/terapeut
MAGDA GHEORGHE
poate te ajuta vapo rub e unguent bun pt copii sa-i ungi pe piept si la nasuc daca sunt infundati, eu mi-am dat la durere de genunchi si coate si a functionat, poate iti amelioreaza din durere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul