Ce poate fi ?

09-03-2009
aldebaran
Nu este medic/terapeut
aldebaran
Mama are 84 de ani impliniti. Nu se trateaza cu nici un medicament, cu exceptia a cateva picaturi la cholagol, luate pe un varf de lingurita cu putin zahar, si asta o data la 2-3 luni.Relativ este sanatoasa, nu are nevoie de ingrijire si se deplaseaza singura, facand scurte plimbari, prin imprejurimi.Insa pe la sfarsitul lunii ianuarie anul curent, dupa o scurta plimbare a intrat in casa, si a acuzat batai rapide de inima.Atunci i-am luat tensiunea si a avut tensiunea mare, si pulsul 145.Totul a durat cca 1 ora, dupa care totul a revenit la normal, respectiv ;TA 147/76 si puls 63. Apoi am intrebat-o ce a mai simtit.Mi-a raspuns ca avea o stare de oboseala si ameteala insotita de transpiratie.Timp de o luna si jumatate nu a avut nimic, dar cazul s-a repetat pe data de 7 martie.Iar am masurat tensiunea care de data asta a fost in parametrii normali, insa pulsul a fost 143.Iarasi am intrebat-o ce simte, si mi-a zis ca a avut o stare de voma. De data asta si-a revenit ceva mai repede. Mai pot adauga, faptul ca uneori acuza dureri la umarul drept si uneori seara i se umfla putin picioarele.Mama este de statura mica, si nu este grasa.Daca ma poate cineva ajuta cu un raspuns pertinent ? Multumesc !
1 comentarii
0
09-03-2009, ora 18:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se impune cat mai curand un consult cardiologic.Durerile in umarul drept sunt de natura reumatica, dar edemele membrelor inferioare si variatiile periodice de tensiune arata o oarecare afectare cardio-vasculara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.