Am o senzatie foarte ciudata cand merg pe strada, o stare de buimaceala, parca as fi beat sau drogat

17-09-2012
Olghi
Nu este medic/terapeut
Olghi
Ma numesc Robert si am 29 ani. De ceva timp am o stare foarte ciudata. Cand merg pe strada am o senzatie foarte ciudata ca nu stiu unde sunt, o stare de buimaceala, parca as fi beat sau drogat si nu ma pot concentra la nimic si nici la sunete, luminile mi se par stridente, vedere neclara, desi sunt constient de ce fac sau unde merg!Aceasta mi se intampla si cand ma concentrez sa fac ceva anume sau cand vb mult cu vre-o persoana si mai ales spre seara!Am si o stare de neliniste din cauza asta pentru ca mi se intampla si cand sunt linistit!
Am facut analize si rmn la cap si cervical si nu a iesit nimic!
Pe langa asta am luat minerale si vitamine, cebrium dar parca nu se schimba cu nimic.Noaptea nu cred ca am un somn odihnitor pentru ca ma trezesc de cel putin 2 ori si dimineata mai tarziu de ora 8 nu pot sa dorm!
Seara dupa ora 9, 10 parca sunt fresh si imi revin dar in timpul zilei este rau!
Mentionez ca peste un an de zile am avut o odihna foarte slaba, chiar unele nopti nedormite, alimentatie dezechilibrata si stres mai ales din cauza serviciului! Nu consumam bauturi alcoolice si nici droguri dar beam mult cola si cafea.
Totul a inceput atunci cand mi-a murit un coleg de munca de 22 ani si cand am aflat mi-a trecut un fior prin tot corpul si mi s-au inmuiat picioarele si mainile dar pot sa zic ca nu m-am speriat asa tare!
Cam de aproape 2 luni de zile mi-am schimbat stilul de viata intr-unul echilibrat dar parca de atunci nu s-a schimbat nimic.
Vara asta intr-o zi a fost putin mai rece si cred ca am racit dar nu mi s-a intamplat asa incat sa nu pot sa respir, mai ales dupa efort! Ca si cum mi se punea un nod in gat si nu intra destul aer!
Plus de asta, acum, de cateva zile urinam foarte des! Am luat uricol si vad ca s- a stabilizat! Dar m-am speriat!
Acum, imi e frica cateodata sa nu imi pierd mintile, sa nu innebunesc si ca din cauza stilului de viata sa fi aparut vre-o boala incurabila sau ceva urat!
Cineva ma speriat cu scleroza multipla sau scleroza lateral amiotrofica sau cu vre-o boala autoimuna care sa nu iasa la iveala la simple analize si rmn!
Dar slabiciunea asta musculara in maini si picioare persista, desi nu tot timpul zilei! Este ca si cum as fi leguma desi pot sa fac activitati! Am si un usor tremur la maini!!
Am facut EMG si toate au iesit normale iar doctorul a zis ca este o usoara oboseala in muschi dar conducerea nervoasa este foarte buna!
Am avut probleme si cu piciorul stang, m-am aplecat odata si m-a fulgerat pana in talpa si de atunci am mici dureri la el si nu pot dormi pe el si simt niste furnicaturi in laba piciorului, mai ales cand stau in picioare!
M-a speriat cineva ca bolile astea pot incepe de la coloana lombara si daca eu am facut RMN doar cerebral si cervical, se poate sa nu se fi observat nimic!

Cel mai mult ma deranjeaza slabiciunea asta musculara si starea asta de buimaceala, mica ameteala, lipsa de concentrare, mai ales spre seara!

Ce poate sa fie? Se poate sa fie scleroza lateral amiotrofica sau scleroza multipla la debut si sa nu se poata diagnostica corect? As fi vrut un raspuns mai detaliat ca sa ma pot linisti!
Depresiv nu sunt si nu am fost niciodata!
Sa fie de la oboseala acumulata???
Intrebarea mea este ca dupa atata timp de ce nu se amelioreaza? Ce ar trebui sa fac? Cateodata parca imi pierd orice speranta ca voi mai fi ca inainte si cateodata am impresia ca o sa innebunesc!
8 comentarii
0
19-09-2012, ora 12:48
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
draga Robert in ultima perioada ai fost stresat si datorita problemelor tale personale si acum mai ales ca ai tecut printr-un episod urit legat de colegul tau pot sati spun ca;aveai instalata o depresie care a condus la anxietate sunt sigura de asta nu dramatiza pentru ca suntem foarte multi din ce in ce mai multi care ne confruntam cu aceste zise boli ale sistemului nervos, in ziua de azi. tot ce trebiue sa faci este sa cauti un psiholog si te va ajuta credema si cit mai repede fa acest pas adica iao din pripa eu de multa vreme trec prin tot tacimul de simptome sunt 12 ani decind ma lupt cu depresie anxietate si fobie stiu ca e greu dar incearca daca vrei sa vb mai multe despre aceste probleme nu ezita sami dai raspuns sanatate iti doresc
1
20-09-2012, ora 17:46
Olghi
Nu este medic/terapeut
Olghi
As fi vrut sa vb si cu cineva care trece prin aceleasi lucruri prin care trec si eu si sa stiu daca se confrunta si altii cu simptomele mele pentru a putea vb !
Ceea ce ma framanta mai mult este faptul ca dupa atata stres si oboseala de peste un an de zile si care de multe ori mi-am facut-o eu, cu mana mea, cu nopti nedormite si mers la munca obosit, si avand si o munca de teren (cadastru), oboseam si mai mult, este faptul sa nu fi capatat pe fondula acesta, vre-o boala din astea cum ar fi SLA sau SM! Desi am facut analize si RMN si nu a iesit nimic! Totusi slabiciunea asta musculara persista si starea de oboseala.
Plus de asta de atunci a inceput totul, de cand cu colegul meu, desi pot sa spun ca nu m-am speriat atat de tare atunci. Dar mi se pare ciudat ca in decurs de cateva luni, sa apara toate! Atunci, vedere neclara, incetosata, slabiciune musculara, somnolenta, lipsa de concentrare si atentie, ameteala. Pe parcurs am avut probleme si cu respiratia, am si racit putin, dar dupa un efort simteam ca nu mai pot sa respir, ca nu intra destul aer, ca un nod in gat! Apoi au aparut si o pb ca urinam prea des (asta s-a rezolvat) si apoi o alternanta intre diaree si constipatie, care o am si acum. Cateodata simt ca mi se incalzeste o zona din piciorul drept, furnicaturi in talpa piciorului stang, parca imi simt fiecare puls si bataie a inimii, mai ales cand stau. Mici tremuraturi la maini, degete. Parca totul se inrautateste cand este cald afara si in timpul zilei dar seara, dupa ora 21, parca sunt ca nou, fresh, asa cum eram inainte!
Toate astea m-au dus cu gandul la vre-o boala din acestea care ataca sistemul nervos si muschii!
Sper sa nu fie asa ceva. Daca as putea fi sigur ca nu este vb de asa ceva, as sta mai linistit!
Cam tot timpul sunt stresat de asta si nu pot sa scap. Cateaodata imi e teama sa nu innebunesc!
Acum imi pare rau pentru stilul de viata dus inainte si nu mai traiesc asa si nici nu mai vreau dar imi e frica ca este prea tarziu.
Im pare rau ca am scris atat dar m-am descarcat cu totul.
Multumesc de raspuns!
Multa sanatate si tie!
0
20-09-2012, ora 19:20
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
robert dupa cum tiam mai spus trebuie sa te linistesti si gindestete ca mai ales ca ai facut analize si tia iesit ok nu trebuie decit sa ceri ajutor la un psiholog uite eu am trecut prin 3 experiente foarte grele care mau marcat profund in primul rind am fost abandonata de sot si am ramas cu un copil de o luna de zile fara ajutorul nimanui apoi mam casatorit si dupa ce am dat nastere unei fetite, am facut apa la plamini am ramas foarte sensibila am pierdut foarte mult calciu si am inceput sa fac caderi de calciu apoi atacuri de panica si iti dai seama ca aveam deja instalate in mine depresia anxietatea atacurile de panica dar si o fobie fara ca eu sami dau seama ca astea sunt o mare problema credeam ca voi trece peste ele dar nu a fost asa.apoi am avut parte de cel mai groasnic soc, am avut fetita otravita cu boabe tratate atunci am zis ca mor dar am trecut si peste si uite asa din zi in zi mam simtit tot mai rau dar nam facut nimic pentru mine apoi a facut tatal meu infarct si de frica toate simptomele lui sau transmis la mine si de atunci numi mai revin si acum am aceleasi simptome de care nu mai scap nu mai stiu ce sa zic tot imi este frica ca am ceva la inima si drept sati spun am mers si in toamna 2011 la urg cu aceleasi simptome adica ma doare de 5, 6 ori pe in piept si raspunde in spate mia dat si in maxilar dureri si in stomac exact ca la un infarct si credema ca am spus doctoritei internist simptomele care le am si la fel mia spus ca nu sunt modificari la inima dar eu tot acolo ma gindesc dar o sa merg cu siguranta la psiholog si trebuie sa scap mentionez ca am 34 ani 2 copii 14 12 ani si daca vrei si consideri ca vrei sa vb despre problemele noastre psihice dami un raspuns si vb ok ?
0
20-09-2012, ora 19:32
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
deci am fost la 4 madici diferiti dintre care un cardiolog, un internist 2 medici cu biorezonanta 3 dintre ei mau asigurat ca sunt atacuri de panica anxietate depresie si fobie iar doctorita internist ma suspectat de poliartrita reumatoida.cert este ca ma dor articulatiile dar si umerii iar claviculele de la git la miscare imi trosnesc de zic ca se rup iar ceafa e tare dureroasa si mai important daca incerc sa ma apas pe stern deja ma ia dureri groasnice de parca atunci le provoc
si inca ceva caci nici eu nu mai stiu ce sa mai cred cu doctorii astia am facut niste analize cu biorezonanta si mia gasit asa ficat mare gras, colon iritat, plaminul drept cu ceva probleme, bronhii inarcate, coloana deformata, creierul nu se oxigeneaza bine, albumina creatinina si uree marite dar si transaminoza marita, infectie la ambii rinichi si cum tiam zis anxietate depresie fobie ce parere ai ?
0
20-09-2012, ora 20:41
Olghi
Nu este medic/terapeut
Olghi
Da, as vrea sa vb despre aceste pb psihice!
Da, sunt de acord ca este anxietate si depresie, mai ales prin ce ai trecut! Daca ma pun in locul tau, cred ca as fi fost si mai la pamant! Dificil sa treci prin asa ceva.
Dar totusi e important ca vrei sa treci peste toate si sa mergi mai departe.
La mine pb este ca am tot citit pe net despre tot felul de boli, mai ales cu toate simptomele astea pe care le am.
Dar uite, sunt persoane cu pb mai grave!
As vrea sa vb despre astea, asta daca esti de acord!
O seara buna!
Sanatate!
0
21-09-2012, ora 10:21
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna Robert cautama pe facebook VERONIKA ALINA BADEA DUPA CARE ITI VOI DA ID-UL MEU CA SA MA INDENTIFICI AM O FOTOGRAFIE IMPREUNA CU SOTUL MEU NASI ASTEPT
1
05-10-2017, ora 16:52
Ionut2793
Nu este medic/terapeut
Ionut2793
Salut! Ai rezolvat problema?
1
09-03-2021, ora 22:09
mihai.p
Nu este medic/terapeut
mihai.p
Salut! Olghi, cum mai ești?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: