Ce poate fi?

27-05-2007
Gabriel01
Nu este medic/terapeut
Gabriel01
Acum 5 luni am fost la un medic cardiolog deoarece am obsevat ca am pusul marit si am acut EKG, electrocariograma si transefofagian si mi'a zis ca am o vena putin ingrosata la inima din cauza consumului excesiv de cofeina.. beam circa 3 litri poate kiar mai mult pe zi de pepsi.. dar mi'a zic ca nu e nimic grav si daca numai consum cofeina o sa fie totu ok.. dar acu dupa aproximativ 5 luni tot am pulsul marit.. poate sa nu se fi dus inca cofeina din corp? sau poate sa fie ceva mai grav? sunt o persoana care se speria repede mai ales cand e vb de sanatate.. si sunt ff curios.. dar totusi daca mi'a facut acele investigati si eu m'am lasat de cofeina nu kred ca poate fi mai rau... :( dumneavoastra ce parere aveti ? am inteles ca pot fi cazuri in care se poate elimina si la 6 luni si mai mult. Alte cauza din care pot avea pulsul marit pot fi? care sa nu se fi vazut in acel transesifagian si electrocariograma?
1 comentarii
0
14-06-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu stim din cele relatate de Dvs daca s-a investigat tiroida(Free T4, TSH, anti-TPO, echografie de tiroida), ea fiind "vinovata" de majoritatea tahicardiilor fara substrat cardiac organic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.