Ce pasta de dinti e cea mai recomandata ? | Forumul Medical ROmedic

Ce pasta de dinti e cea mai recomandata ?

22-10-2015
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Buna ziua, am si eu o intrebare : Ce pasta de dinti e cea mai recomandata si eficienta mai ales pentru o persoana care mananca des dulciuri(nu prea e bine, stiu, recunosc)?Ce pasta de dinti e eficienta pentru a preveni cariile mai ales si sa nu afecteze zaharul dintii si maselele?

Help.Multumesc
6 comentarii
0
22-10-2015, ora 19:24
Dr. Gabriela DragoÈ™
Stomatologie, Sibiu
Dr. Gabriela DragoÈ™
Nu exista nici o pasta care sa protejeze dintii impotriva zaharului.Orice pasta de dinti folosita de 2-3 ori pe zi e foarte buna.
0
22-10-2015, ora 19:58
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
In completarea a ceea ce a spus colega mea mai devreme, cea mai buna pasta de dinti e cea pe care o folositi. Mai nou, unele paste de dinti au ingrediente care mai ajuta in unele afectiuni buco-dentare...
0
23-10-2015, ora 00:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poti sa incerci si pasta de dinti cu argila care are ingrediente naturale.
0
23-10-2015, ora 13:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Asa cum a spus Clara, cele pe baza de argila sau chiar argila pudra ( cei de la Favisan au asa ceva cu calciu si mentol, la cutiute ) sau si mai simplu praf de bicarbonat folosit alternativ cu pasta de dinti !
0
01-03-2017, ora 15:39
Alinaeb
Identitate neconfirmată
Alinaeb
Nu exista o pasta de dinti recomandata.
1
05-04-2017, ora 22:59
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Recomand alternarea pastelor de dinti, fiecare pasta are un anumit ingredient care poate ajuta ( una are fluor, una este mai abraziva, alta are uleiuri esentiale etc ). Dar foarte important este periajul in sine si folosirea atei dentare. Este de preferat sa periati dintii la minim 15 minute dupa ce mancati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Pastele de dinti pasta de dinti

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Doar utilizarea pastei de dinÈ›i nu este suficientă pentru a preveni hipersensibilitatea È™i eroziunile dentare
  • Pasta de dinÈ›i cu peptide pentru reducerea cariilor
  • Cea mai bună pastă de dinÈ›i pentru prevenirea cariilor - fluorul ca ingredient nu se mai află în top
  •