Ce parere aveti despre: Tramadol 50mg capsule. M-am cam speriat! :(

20-09-2005
Andrei C
Nu este medic/terapeut
Andrei C
Mi-a recomandat pe reteta doctorul acest medicament "Tramadol 50mg capsule" si m-am cam speriat cand am citit prospectul...e foarte puternic...asa se pare.

Am niste dureri, intepaturi care ma jeneaza la omoplat.nu sunt foarte dureroase dar ma jeneaza...

ce parere aveti.ma otravesc singur...of, of? :(
5 comentarii
0
23-09-2005, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Tramadolul este un analgezic opioid si ca urmare destul de puternic. Daca durerile nu sunt foarte puternice, este bine sa luati ceva mai usor. mai ales pentru un tratament de durata. Sau poate sa renuntati de tot la analgezice? Incercati o perioada fara, daca nu se poate, puteti merge la medicul dvs sa solicitati un alt analgezic.

De cand aveti durerile de omoplat? Si cum au aparut?
0
24-09-2005, ora 00:00
Andrei C
Nu este medic/terapeut
Andrei C
Multumesc mult pentru raspuns si ma iertati pentru deranj...

Durerile nu sunt puternice ci sunt niste intepaturi, un fel de junghi la care intensitatea durerii este intre mica si rareori medie, dar jenanta. Durerea a aparut acum 3 ani si de atunci persista doar ca acum a luat o oarecare "vointa", o oarecare indrazneala si intensitate a durerii spre medie. A aparut odata cand obisnuiam sa merg la o sala de fitness si datorita faptului ca nu m-am incalzit cum trebuie...si a aparut aceasta durere jenanta. (asta e cauza pe care mi-o aduc aminte dupa 3 ani.cred ca ea e).

Deci, durerea o pot suporta cu usurinta chiar cateodata uit de ea (evident atunci si ea uita de mine si nu isi face aparitia.caci sunt momente cand nu o simt, dar durerea persista in proportie de 80% cu intensitate variata pana in medie).singura problema e ca (cred) poate degenera in ceva mai complicat.

Deci, nu am nevoie de un medicament care sa amelioreze durerea ci de unul care sa o vindece pentru ca durerea o pot suporta cu usurinta, dar vreau sa o vindec.

Sunt ca niste intepaturi fierbinti...parca e ceva, un punct care arde acolo si in ultimul timp ma mananca pielea in zona durerii.mancaturile sunt rare, dar exista.


Va multumesc mult pentru ajutor si pentru sfaturi.
Cu drag,
Andrei
0
12-11-2005, ora 00:00
Calalb George
Nu este medic/terapeut
Calalb George
Daca durerile nu sunt prea mari incercati cu analgezice mai blande, de ex. PIAFEN siCLOZOXAZON.Nu-s de neglijat masajele si exercitiile fizice {tot blande...}.La vanatoare de vrabii mergem cu prastia, nu cu tunul.Succes ! Dr.George Calalb
0
15-11-2006, ora 00:00
stefaninoiu
Identitate neconfirmată
stefaninoiu
as putea sa iti dau eu o crema f buna care contine aloe.Costa 60 RON, dar iti zic, merita.Parerea mea este ca URGENT sa renunti la analgezicul puternic.-.Tin sa precizez ca la pacientii mei la care le-am dat, nu au decat cuvinte de multumire si am dat pt dureri...nu.vrabii:))-l-am citat pe colegul meu dr.George Calalb.
0
14-02-2017, ora 20:15
lady_Otilia
Nu este medic/terapeut
lady_Otilia
vreau si eu sa incerc aceasta crema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.