Ce mai pot face si unde ma pot adresa?

04-11-2009
irodica
Nu este medic/terapeut
irodica
Fetita mea are 8, 10 ani, 40kg si dintotdeauna a avut pb.cu nasul;mai exact de la trei luni a avut mucozitati vascoase, care se colorau atunci cand racea.Pana acum nu a fost decat o perioada de o luna in opt ani in care s-au oprit aceste mucozitati, fie ca a fost vara fie ca a fost iarna si care bineinteles ca sunt prezente si acum.Am fost trimisa cu copilul la alergologie unde i s-au facut diverse teste inclusiv la sange(phadiatop)nu s-a detectat a fi alergica, testul a iesit bine, pe nas s-a detectat stafilococ auriu, am operat-o si de polipi/nu s-a rezolvat nimic.In tot acest timp i-au fost recomandate diverse tratamente alopate, homeopate, naturiste, dar nu s-a observat nici o ameliorare;mai mult am fost si la dl.dr.Sarafoleanu care ne-a recomandat o tomografie pe care nu am facut-o de teama(am citit ca provoaca cancer)iar la radiografiile nenumarate care i s-au facut nu s-a vazut nimic.Eu as inclina catre RMN, dar mi s-a spus ca este mai bun un CT ptr ca se vede mai bine.Psihic sunt la pamant, fetita are o data pe an un puseu febril 39.5/40.0 cate 4-5 zile chiar si sub antibiotic(acum i s-a recomandat azitromicina de 500 1/zi timp de cinci zile si bronhicum)a scazut febra dar mucozitatile sunt la fel.Am citit pe internet despre tromboza de sinus cavernos si ma tem.Este singurul meu copil, o cresc singura si nu cred ca mai este cazul sa spun ca este ratiunea mea de a fi.Va rog domnule doctor dati-mi un sfat.Rodica, Ploiesti
2 comentarii
0
04-11-2009, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parerea mea este ca nu trebue sa faceti nici rmn si nici ct.. si mai ales.. sa nu mai faceti radiografii saf.. decat in cazul cand sunteti hotarata sa mergeti si sa operati fata pentru eventualele sinuzite descoperite!
faceti sau nu aceste investigatii.. Dvs oarecum stiti ca are secretii sinu e bine in nas..
o confirmare in plus.. nu ajuta decat in cazul( cum am mai zis) daca sunteti hatarata sa o internati si sa o operati.. in alt caz e suficient sa faceti tratamente.. fara acele investigatii !
Mucoasa nazala secreta in mod normal mucus.. cantitatea si calitatea lui depinde de starea organizmului, de metabolizm.
exista produse alimentare care sporesc secdretia de mucus ( documantativa bine pe net, tineti un regim alimentar si faceti tratamente locale ( inhalati, spalaturi nazale)
Va recomand Echinacee 1 pe zi..
ACC 2 pe zi..
Cordiceps 1 pe zi.. totul 3 saptamani.
in starile de acutizere... Sinupret 2 la 8 ore 10 zile.
0
04-11-2009, ora 15:43
irodica
Nu este medic/terapeut
irodica
Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.