Ce ma sfătuiţi?

16-07-2015
Streinu Darius Matei
Nu este medic/terapeut
Streinu Darius Matei
Băieţelul meu are 10 ani, face sport de performanţa si a făcut roşu in gât. Am plecat la urgentă unde a primit antibiotic injectabil, i s- a administrat algocalmin cu dexametazona sub forma de perfuzie, apoi i s-au făcut analize de sânge si un exudat.Precizez ca nu am avut niciodată probleme de sănătate si prima data când ia antibiotic. Glucoza din sânge a fost găsită de 176 mg/dl, cu menţiunea ca a fost repetata.Parametru foarte ridicat si cer părerea Dvs ce am de făcut. Va mulţumesc.
2 comentarii
0
16-07-2015, ora 13:09
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Darius:
roşu in gât.
- primit antibiotic injectabil,
- i s- a administrat algocalmin 8(!!!) cu dexametazona (!!!!) sub forma de perfuzie,
- APOI i s-au făcut analize de sânge si un exudat.Precizez ca nu am avut niciodată probleme de sănătate si prima data când ia antibiotic. Glucoza din sânge a fost găsită de 176 mg/dl.

Schimba urgent medicul. Vorbim totusi de un COPIL fara antecedente.
0
19-07-2015, ora 16:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce fel de sport face? MAi ia si altfel de pilule, vitalizante, energizante?Are un regim alimentar special?Spui ca analizele de sange s-au facut dupa perfuzie; a fost o perfuzie cu glucoza sau cu ser fiziologic? la cat timp dupa perfuzie s-a recoltat sange?Cate fiole de dexamentazona s-au folosit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.