Ce inseamna mai exact acest diagnostic?

10-12-2008
daniana
Nu este medic/terapeut
daniana
Tatal meu a fost diagnosticat cu polipi colonici:
- unul descendent, adenom tubulo-vilos inflamat cronic, cu aspect de displazie focala moderata
- al doilea la nivelul cecului de tip adenomatos cu minime atipii nucleare si aspecte de inflamatie cronica.

Va rog sa-mi explicati ce este mai exact, cat este de grav si ce tratament se impune.
Astept un raspuns urgent.

Va multumesc
7 comentarii
0
10-12-2008, ora 20:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce analize a efectuat tatal tau?Irigografie, biopsie? Polipoza colonica e reprezentata prin tumori benigne ce cresc in interiorul intestinului gros [ cca niste limbi de clopotel, ca niste picaturi de apa ce stau sa cada ] si care se pot infecta, rupe sau pot suferi in timp o transformare canceroasa, contribuind la aparitia cancerului de colon.Acum din analiza reiese ca aspectul acestor polipi sunt mai mult de tip inflamator, ceea ce e bine.Trebuie vorbit cu chirurgul despre analiza si ceea ce urmeaza sa se faca.Numai bine!
0
10-12-2008, ora 21:10
daniana
Nu este medic/terapeut
daniana
Tatal meu a facut colonoscopie si i s-a dat acel diagnostic. Am inteles ca i-au fost extirpati. Trebuie sa urmeze un anumit tratament? Va multumesc pentru raspunsul dvs.
0
11-12-2008, ora 18:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie urmarit periodic printr-o analiza numita hemoragii oculte ce se va face la 6 luni si trebuie sa tina un anumit regim.Tine legatura cu gastroenterologul.Numai bine!
0
14-01-2009, ora 15:14
ckarmen
Nu este medic/terapeut
ckarmen
si sotul meu (40ani) a primit un diagnostic de acest fel( polip adenomatos tubulo-vilos) si i s-a spus sa mai mearga undeva pentru o a doua opinie.
nu a fost extirpat inca.
incerc sa aflu ce inseamna acest diagnostic si cat este de grav...
va multumesc.
0
28-06-2010, ora 15:40
Marra23
Nu este medic/terapeut
Marra23
Buna ziua!
In urma colonoscopiei facuta mamei mele in varsat de 49de ani a fost depistat un polip de 5mm din care a fost recoltat pentru biopsie.
Rezultat biopsie : fragment tisular de talie mica/medie, recoltat endoscopic, cu aspect histopatologic de polip adenomatos tubular, cu leziuni focale de displazie usoara (low - grade dysplsia).
Va rog din suflet sa-mi ziceti ce se poate face in acest caz si cat este de grav?

Va multumesc!
0
13-12-2011, ora 11:23
linutica
Nu este medic/terapeut
linutica
Buna ziua.As avea si eu mevoie de un raspuns din partea unui cadru medical.Mama mea, in varsta de 47 ani a fost la un control ginecologic de rutina, face destul de des.nu trec 7-8 luni si face cate un control.Pana acu ceva timp era ok.Acum insa are urmatorul diagnostic : fibrom uterin aproape 12 cm, col adenomatos (cred-nu e foarte descifrabil), polip endocervical acut prin col.Diagnostic pus de un medic foarte renumit in Timisoara.Intrebarea mea e ce e de facut si cat de grav este, deoarece medicul i-a recomandat "sa scoata tot din ea"!
Cu multumiri, o zi buna!
0
07-12-2014, ora 20:09
education
Nu este medic/terapeut
education
Puteti, va rog, sa-mi spuneti cum se poate depista si trata streptococul bovis, care poate favoriza aparitia polipilor colonici?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre nivelul ridicat de colesterol și formarea polipilor colonici agresivi
  • Sedarea mai profundă poate ajuta la detectarea polipilor în timpul colonoscopiei
  •