Ce inseamna acest rezultat obtinut de la radiologie?

02-09-2010
HopSI
Nu este medic/terapeut
HopSI
Ce inseamna acest rezultat obtinut de la radiologie?

Pensare discala posterioara C4/C5, C5/C6.
Cifoza toracala cu multiple tasari vertebrale anterioare si hernii intraspongioase la nivel toracal T9, T8, T7, T6 / posibil antecedente de osteocondrita juvenila.

Merci.
5 comentarii
0
05-09-2010, ora 18:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce relatati reprezinta doar interpretarea radiologica aunei radiografii vertebrale si in nici un caz un diagnostic.
Un diagnostic necesita un examen clinic (consultatie directa), fara de care radiografia nu are absolut nici o valoare.
Atitudinea terapeutica variaza si in functie de sex, varsta, greutate, antecedente traumatice si de alta natura, ocupatie si sporturi practicate etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-09-2010, ora 18:50
HopSI
Nu este medic/terapeut
HopSI
Multumesc pentru raspuns.

Doresc sa aflu parerea dvs motiv pentru care va scriu mai jos cateva date.

De cateva luni, vre-o 4-5 la numar, am o usoara amorteala/apasare/arsura in zona spatelui, pe partea stanga. Senzatiile apar uneori in partea superioara a spatelui, alteori putin mai jos.

Aparitia acestor sensatii este aleatoare, am incercat sa gasesc ceva cu ce sa asociez dar nu reusesc. Au inceput parca din senin si revin parca tot din senin.

Ca activitate, va pot spune ca stau mult la birou, uneori peste 8 ore/zi, si fac sport. Fac fitness si tenis de camp de la inceputul anului destul de frecvent. Mereu am grija sa previn o eventuala ranire si fac incalzirea necesara inainte de antenamente. Tot de la inceputul anului si pana acum am slabit de la 110 la 90 KG (cu alimentatia adecvata si sport, nu vre-o boala).

Varsta: 29, 5 ani
Sex: barbatesc
Antecedente traumatice: nu exista

Va multumesc.
0
05-09-2010, ora 23:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este, cu siguranta, vorba despre o coloana vertebrala hiper-solicitata atat prin greutatea excesiva, cat si prin eforturile fizice exagerate facute pentru a slabi.
Trebuie sa intelegeti ca in efortul de slabire 99, 999% este dieta si numai 0, 00001% miscarea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-09-2010, ora 10:00
HopSI
Nu este medic/terapeut
HopSI
Buna ziua

Multumesc pentru raspunsul dvs.

Nu este nicidecum vorba despre "eforturile fizice exagerate facute pentru a slabi". Stiu rolul dietei in acest proces si a fost factorul principal care m-a ajutat sa dau jos din kilogamele in plus. Tocmai pentru ca nu am facut efort prea mare spuneam ca nu pot sa leg aparitia simptoamelor de ceva.

Da, am avut peste 100 de kile destul de multa vreme (la 186 inaltime) si acest lucru este posibil sa fi contribuit la aparitia simptoamelor. Medicul radiolog insa spunea ca am acele probleme cu coloana inca din copilarie (posibil antecedente de osteocondrita juvenila).

Ce recomandati sa fac pe viitor? Trebuie sa fac vre-un tratament? Am voie sa mai fac sport? Daca da, care? Sau ce nu am voie sa fac?


Multumesc.
0
13-09-2010, ora 08:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este preferabil sa incepeti prin gimnastica medicala blanda specifica coloanei vertebrale, paralel cu continuarea dietei.
In momentul normalizarii greutatii cu mare probabilitate ca veti putea reincepe, progresiv, sportul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: