Ce gresesc in dieta?

05-07-2009
mc5
Nu este medic/terapeut
mc5
la varsta de 16 ani am de dat jos 8-10kg. sufar de constipatie de mica, am incercat tot felul de remedii, cu tarate, miere, apa calda, ceaiuri, sport, fructe, legume, apa din belsug, pastile, dar din pacate am ramas cu problema. de 3 zile urmez alt tratament de la medic, care sper sa functioneze. dupa cum va puteti da seama, din cauza asta slabesc greu. am inceput o dieta de apx 2 saptamani si consum: fructe, legume, peste la gratar din cand in cand, iaurt degresat, branza vaci, paine de secara, ciocolata amaruie din cand in cand pentru desert, nuci, alune, fistic, seminte la fel uneori pentru desert sau gustare, 1-2 lingurite miere/ zi (nu chiar zilnic), apa bineinteles nelipsita, peste 2l. la recomandarea medicului fac un tratament cu Mg B6, timp de 20 de zile, apoi Ca 20 zile si se repeta. desi am auzit ca provoaca foame, eu nu observ nimic, sunt satula. iau 3 mese principale si 2 gustari, cand ma trezesc la amiaza doar 2 mese si o gustare mai consistenta.
nu consum carne. sunt ovo-lacto-vegetariana. la oua, orez am renuntat pentru perioada tratamentului impotriva constipatiei. nu mi-e foame, mananc mereu inainte sa mi se faca foame, normal si slabesc. dar cred ca am o problema mai mare: ametesc ingrozitor, ma simt putin ametita chiar si pe scaun, cand ma ridic vad negru in fata si trebuie neaparat sa ma tin de ceva pentru apx 5-7 sec. mai am si o usoara senzatie de durere de cap, dar inca nu e deranjanta, abia o simt. exercitii fizice fac, ies cu bicicleta 1-2 ore cam de 2 ori pe saptamana, fac si in casa exercitii, dar ameteala nu-mi permite sa fac mai mult de 20min, uneori chiar 5min.
va rog sa-mi spuneti unde gresesc, de la ce ar putea veni aceasta ameteala si senzatie de slabiciune si cum pot sa scap de ea. sper sa ma puteti ajuta! astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra. va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
05-07-2009, ora 21:41
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga mc5, eu cred ca nu este suficient sa mananci numai lapte oua, branza.
ai nevoie de proteine la varsta ta.
Eu cred ca ai nevoie si de carne. Fa-ti o serie de analize, sa nu fii cumva anemina si de aceea sa ametesti.
Fa-ti hemoleucograma completa. Medicul iti va mai da si altele probabil.
sanatate!
0
06-07-2009, ora 00:52
mc5
Nu este medic/terapeut
mc5
da, am nevoie si de carne, dar eu am ales sa renunt la ea.
analize mi-am facut inainte, nu am anemie, doar o lipsa de mg si ca, pentru care fac tratament.
mananc tot ce-i sanatos, in afara de carne. nu am ales sa slabesc 7kg/7zile. nu conteaza in cat timp o sa slabesc aceste 8-10kg, conteaza sa ma simt bine, sa fiu sanatoasa. sunt multi oameni sanatosi si fara carne.
deci la analize nu mi-a iesit nimic iesit din comun. lipsa de mg si ca am de mica, fac tratament ori toamna, ori primavara. acum il fac vara din cauza altor probleme. deci nu lipsa mg si ca produc ametelile.
incep sa devina din ce in ce mai puternice, probabil ma voi duce la medic daca persista.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.