Ce fel de anemie?

17-01-2016
Mirunaaa
Nu este medic/terapeut
Mirunaaa
una seara! Sunt o adolescenta de 17 ani si doresc sa va adresez o intrebare legata de anemie. De o perioada buna de vreme la fiecare analiza facuta valorile mele raman aproape la fel: hematii peste limita (5, 47), hemoglobina sub limita (11, 10), hematocrit sub limita (33, 40), volum mediu eritrocitar sub limita (61, 10) si cantitatea de hemoglobina medie sub limita (20, 30). In valorile acestea se incadreaza rezultatele ultimelor analize. (Tin sa mentionez ca aproximativ aceleasi valori le are si tatal meu). Pana acum am facut tratament pe baza de fier. Saptamana aceasta medicul din orasul nostru mi-a recomandat sa imi fac analize pentru a-mi vedea nivelul de Feritina. (Valoarea obtinuta m-a socat putin deoarece valorile medii sunt incadrate intre 13-68 ng/mL, iar ceea ce am obtinut eu este valoarea de 190.1 ng/mL). Am dus rezultatul medicului si mi-a prescris tot un tratament pe baza de fier (mi-a explicat ca in organismul meu nu exista o enzima care face legatura si astfel corpul meu stocheaza fierul pentru a corecta anemia), dar mi-e teama sa mai incep alt tratament pana ce nu aud si o a doua parere. Tot ceea ce am gasit pe internet legat de 'Feritina' si 'valori crescute' imi indica sa nu mai consum alimente bogate in fier nici de cum, mai ales sa mai fac si tratament. Am nevoie de inca o parere. Ceea ce gasesc pe internet ma duce cu gandul la Talasemie, nu la anemie feripriva. Am nevoie de un sfat, va rog!

Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
18-01-2016, ora 20:14
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Anemie microcitara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.