Ce facem cu batranii bolnavi de hemipareza?

24-11-2008
CLIO
Nu este medic/terapeut
CLIO
Soacra mea in varsta de 85 a suferit un accident vascular ischemic!
Acum este internata la un spital de recuperare de la SADU-GORJ!
Am platit pana acum o femeie din spital cu 10 euro pe zi, sa o ingrijeasca si sa-i schimbe pampersi!
Acea femeie, refuza sa o mai ingrijeasca, si nu o putem obliga!!
Asistenta sefa ne ameninta ca nu o mai tine daca nu vine un membru al familiei sa vada de ea!
Eu nu pot sunt un om traumatizat le mana dreapta pe viata, plus ca inca mai lucrez in Biucuresti!
Sotul meu, are si el 62 de ani!
Mai are un fiu la TG-Jiu, inginer la termocentrala Rovinari si sotia lui, profesoara la Balteni de Gorj!
Acestia refuza sa auda de ea, desi i-a ajutat toata viata cat a fost in stare!
Noi si dansa platim o gramada de bani la cass!De ce?
Ce ma sfatuiti sa fac, cum sa procedez, cu acest spital?
Pun o intrebare, ce se face cu batranii de acest fel care nu au pe nimeni?
II lasa sa moara, aceste asistente?
Va multumesc ca m-ati "ascultat"!
7 comentarii
0
24-11-2008, ora 20:31
OVIDIU20
Nu este medic/terapeut
OVIDIU20
pai in 1 rand nu vad de ce trebuie sa platiti dumneavoastra suma de 10 euro zilnica pt ingrijire asta e datoria lor si daca e sa va dau un sfat incetati sa platiti aceasta taxa si mai bn ii da-ti in judecata pe responasbilii acelui spital adika asistente care daca refuza sa o ingrijeasca incalca grav regulamentul siptalului ale legilor morale si legile statului deci da-ti in judecata sau incercati sa gasitii alt spital totusi nu va lasati presiunii eu trebuie si sunt nevoiti sa ingrijeasca batranii in aceasta stare doar e spital de recuperare nu?deci da-ti in judecata dar mai intai adunati si dovezi asta e sfatul meu
0
25-11-2008, ora 07:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In tarile civiliztae copii care refuza sa ingrijeasca un parinte bolnav si vrea sa-l abandoneze intra in vizorul politiei si sub incidenta codului penal.Ei trebuie fie sa-si ingrijeasca parintele care i-a dat viata la domiciliu, sa plateasca o ingrijitoare sau sa plateasca o taxa lunara institutiilor care se ocupa de el, taxa care nu e deloc de neglijat.Pentru recuperarea unui bolnav cu hemipareza sunt necesare luni si ani de zile.Acesti bolnavi trebuiesc hraniti, schimbati, tratati si inconjurati cu dragoste si respect de catre familie pana inchid ochii.Contactati si celalalt copil, gasiti o solutie, spitalele la noi nu sunt inca destinate ingrijirii pe durata lunga a acestor bolnavi.Ori puneti bani si angajati pe cineva sa o ingrijeasca sau o ingrijiti d-voastra.Chiar daca nu v-a lasat avere, casa bani, aveti frica de Dumnezeu si nu va infuriati pe straini ca nu au grija de ea.Ganditi-va ca puteti ajunge ca ea, puneti-va in locul ei ; oare ce-ai gandi in aceste momente daca ai fi in aceeasi situatie?Numai bine!
0
25-11-2008, ora 16:31
CLIO
Nu este medic/terapeut
CLIO
Inainte de a aprofunda al doilea raspuns, care inteleg ca vine de la un cadru medical, deci este de inteles de ce ia apararea celor din spital, il intreb din nou pe Casa drhouse, ce se intampla cu cei care nu au pe nimeni, sunt aruncati in strada? Sau cei care nu au posibilitati sa puna sute de mii de lei vechi zilnic pentru a angaja pe cineva???
Soacra mea este de 2 saptamani in acel spital, si am fost OBLIGATI sa cumparam medicamentele!
Deci ce fac cei care nu au bani ??Mor in strada?

Multumesc anticipat!
0
25-11-2008, ora 19:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu, de cand lucrez ca meidc, trecandu-mi prin fata mii de cazuri in aproape doua decenii, nu am vazut niciodata un bolnav cu hemipareza care sa fie abandonat in strada, oricat de amarat si necajit era.Rude care mai de care, de la oras sau de la tara, il luau acasa si-l ingrijeau cum le ajutau Dumnezeu.Daca a-ti vazut ca trebuie sa cumparati medicamente trebuia sa sesizati acest fapt la cineva sau sa mergeti cu acea lista de medicamente la medicul de familie al bolnavului care va scria reteta compensat daca batrana e asigurata.Aveti si d-voastra dreptate caci nu avem inca spitale perfecte si de multe ori personalul sanitar lasa de dorit, dar trebuie lasate deoparte aceste aspecte cunoscute de toti si ajutata batrana.Acum, la ea, nu se pune problema ca nu are pe nimeni, are doi copii pentru care, in vremuri destul de grele, a gasit bani sa-i creasca.Numai bine!
0
25-11-2008, ora 19:48
CLIO
Nu este medic/terapeut
CLIO
"de multe ori personalul sanitar lasa de dorit, dar trebuie lasate deoparte aceste aspecte "
Nu.. imi pare rau tocmai asta nu vreau, sa las deoparte. cum se poarta acest personal !
Multumesc Danei, cred ca, daca va fi cazul voi apela Realitatea.net!
"batrana" are pensie buna pt varsta dansei, deci plateste ce trebuie!Deci trebuie sa primeasca pt. ce plateste de o viata!Nu sa alergam noi la medicul de familie prin comuna!
Imi cer scuze ca sunt directa, dar asa imi place sa pun problema, fara sa ma ascund dupa visin!
Nu dorim sa stea definitiv la acest spital, doar cat se poate pt o recuperare cat de cat!
N-a apelat pana acum la vreun serviciu medical, acum s-a intamplat, dupa vreo 30 de ani, oare nu merita??
0
27-11-2008, ora 22:02
CLIO
Nu este medic/terapeut
CLIO
E prea mult adevar in cele ca am scris!
Domnului doctor cred ca nu ia convenit!
Oricum, e multa amaraciune in spitalele noastre, alimentata 99% de personalul spitalelor!!
La care medicii inchid ochii!
0
03-12-2008, ora 19:13
CLIO
Nu este medic/terapeut
CLIO
Spitalul din Sadu, anticamera mortii! Batranii fara nicio sansa de revenire, sunt lasati de izbeliste, sau familia stoarsa de bani! Stoarsa de bani, fara a li se oferi servicii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: