Ce este aceasta boala pana la urma?

12-09-2010
dudilici
Nu este medic/terapeut
dudilici
Sa incep cu inceputul. In urma cu 7 ani, atunci cand aveam doar 14 ani, pe piele(piept) mi-au aparut niste pete rosiatice, sunt tot felul de forme. Am fost la dermatolog, iar acesta mi-a recomandat initial Clotrimazol, am urmat acest tratament, dar petele nu au disparut. Dupa 2 ani aceste pete au ineput sa se extinda pe spate si la sub brat, dupa care pe gat. De acum un an mi-au aparut alte pete si pe maine, acestea fiind initial de culoare rosiatica, dupa care au devenit albe. Am relual tratamentul cu Clotrimazol, dar din nou nici un efect. Am vizitat din nou medicul dermatolog iar acesta mi-a recomandat Dermovate. Am urmat acest tratament timp de 4 saptamani, dupa care petele de pe tot corpul au devenit albe, nu mai se aseamana cu asa-zisa "matreata pielii". Acum cateva zile am observat ca aceste pete au inceput sa se extinda pe fata, in zona perciunilor avansand spre interiorul fetei. Imi poate da cineva un raspuns ce poate fi aceasta, sau cu ce se poate trata? Bineinteles urmeaza sa merg la un alt medic dermatolog, pentru ca din cate am citit aici se pare ca aceste pete reprezinta Vitiligo, dar m-am gandit ca intre timp m-ar putea ajuta cu cateva detalii si cu cateva sfaturi, astept raspunsurile voastre, sau daca vreti mai multe detalii, sa imi spuneti ce fel de detalii, iar eu vi le voi acorda.
3 comentarii
0
14-09-2010, ora 17:50
dudilici
Nu este medic/terapeut
dudilici
un raspuns, imi poate da cineva?
0
18-09-2010, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca tot v-ati hotarat sa mergeti la alt dermatolog, poate ii sugerati sa va faca si un examen micologic pentru a vedea daca este sau nu vorba despre o ciuperca.
0
19-09-2010, ora 02:32
dudilici
Nu este medic/terapeut
dudilici
o sa tin minte, si asta o sa fac, sunt programat pe 23 luna aceasta. multumesc mult pentru raspuns, dupa vizita la dermatolog o sa postez din nou.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.