Ce efecte poate avea radioterapia combinata cu, curele de argila?

26-01-2012
fanutadragomir
Nu este medic/terapeut
fanutadragomir
Buna ziua,

In iulie anul trecut am fost diagnosticata cu cancer endometric, stadiul II, o forma destul de agresiva. Mi s-a facut histerectomie, am facut apoi 6 sesiuni de chimioterapie (una de 10 ore o data la 3 saptamani) si am terminat la inceputul lunii ianuarie anul acesta.

Urmand sa incep si radioterapia, 20 de sedinte, si avand o mica pauza intre chimio si radio, m-am gandit sa incep o cura cu argila. Am luat argila aproape 2 saptamani (de pe data de 10-11.01.2012) si lunea aceasta, 23.01.2012, am inceput radioterapia, nestiind ca este interzisa cura cu argila in acest caz.. Am intrerupt cura cu argila pe data de 25.01.2012.

Va rog mult sa imi spuneti ce efecte serioase (in acest moment am dureri de stomac si aciditate ridicata) poate avea 'greseala' mea si cum anume as putea sa o repar.

Va rog din suflet sa imi dati un sfat.inca nu i-am mentionat nimic doctorului meu oncolog.

Cu multumuri anticipate,
Fanuta
2 comentarii
0
26-01-2012, ora 15:40
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga doamna fanuta, cred ca nu e asa grav ca ati facut cura de argila dar daca stiti ca nu e voie o intrerupeti si gata.
Aciditate si greata cred c a aveti oricum de la radioterapie. Sunt unele efecte adverse, insa trebuie s ale faceti.
Cel mai indicat ar fi s avorbiti si cu doctorul oncolog sa va spuna ce sa faceti ca sa nu va mai fie rau.
Mult curaj, Doamne ajuta si sanatate!
0
26-01-2012, ora 16:25
fanutadragomir
Nu este medic/terapeut
fanutadragomir
Multumesc mult pentru raspuns.

Problema este ca tratamentul nu il fac in tara si nu stiu cum anume sa ii explic doctorului ce este mai exact argila, ce contine, etc.. Din acest motiv intrebam si daca exista ceva ce as putea face ca sa diminuez efectele care inca nu se vad.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.