Ce efecte negative poate avea scoaterea unui implant pus acum 10 ani ?

27-07-2014
mpreda
Nu este medic/terapeut
mpreda
Buna ziua

As dori sfatul unui medic intr-o problema pentru mine un pic delicata.
Acum 1 ani mamei mele, am decis sa-i punem implanuri atat in zona maxilarului cat si mandibular.
A fost foarte multumita de rezultatele obtinute.
Dar acum am dorit in parte de sus sa-i mai adaugam cateva avand in vedere ca, lucrarea fixa pe care o avea pe dinti vitali s-a deteriorat in acest timp, pe cand cea pe care o avea pe implanturi nu.
Acum problema este in felul urmator, medicul stomatolog care a facut aceasta lucrare a disparut, nu mai exista acel cabinet medical, si nu putem avea nici reconstrui, aduna nici o informatie despe tipurile de implanturi puse, calibrele utilizate etc.
Dar asta nu ar fi cel mai grav, problema o avem acum cand medicul actual care ne-a pus celelate implanturi vrea sa scoat unul din ele, deoarece nu-l poate valoriza si nici reutiliza in proteza pe care vrem sa i-o facem pe cele 4 implanturi noi introduse.
Frica ei este :Care pot fii efectele negative in caz ca exista, daca accepta scoaterea acestui implant, care pe medic acum il incomodeaza si nu il poate revalorifica?

Astept raspuns
Multumesc
2 comentarii
0
28-07-2014, ora 14:12
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
In principiu este acelasi lucru ca la o extractie dentara. Ramane un gol. Intrebarea mea este: cum adica nu poate fi revalorificat? Pe un implant fie pui o coroana fie il lasi inclus daca intr-adevar s-au facut niste greseli si nu e bun de nimic din ounct de vedere protetic. Dar aici nu inteleg de ce s-a pus. Nu inteleg. Poate ne aratati o radiografie panoramica
0
28-07-2014, ora 14:57
mpreda
Nu este medic/terapeut
mpreda
ok.
O sa incer sa fac rost de radiografia panoramica.
Dar cum sa facem sa o puteti vedea?
Cand am spus revalorificare implantului ma refeream la includerea lui in proteza, dar cred ca nu este posibil deoarece medicul stomatolog cel nou nu lucreaza cu aceeasi marca si cred ca nici nu vrea sa-l includo in lucrare.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •