Ce bts se iau cu prezervativ ?

29-05-2015
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
a. herpesul genital

b. cele peste 100 de tulpini de HPV cu care se presupune ca e infectata peste 50 % din populatia activa sexual.

HPV poate produce:

- negi genitali, pe fata, pe gat, pe piept, la axila etc
- cancerul de col uterin la femei, cancerul de gat la femei si la barbati cand se ia prin sexul oral
23 comentarii
0
29-05-2015, ora 22:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru niciune dintre aceste boli nu exista tratament la ora actuala.

Sunt pe viata si vor fi date mai departe partenerilor chiar daca sunt in stare latenta.

Cunosc personal persoane care se trateaza la 84 de ani de negi produsi de virusul HPV.
0
29-05-2015, ora 22:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dragi tineri,

Atentie la ce va expuneti cand aveti relatii sexuale in afara casatoriei.

Sunt zeci de mii de postari de boli cu transmitere sexuala pe forumurile din Romania, majoritatea puse de baieti carora le e rusine sa mearga la dr. dar nu le e rusine sa dea boala mai departe...

Totul in viata are un pret.
-*

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor

(*modificat de admin)
0
29-05-2015, ora 22:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O sa va spuneti toti in gand ca "asta nu o sa mi se intample mie".

Eu o sa va raspund ca prietena mea are 35 de ani si ca al doilea prieten din viata ei l-a avut anul acesta.

Dupa 6 luni fata s-a trezit cu probleme ginecologice. Infectata cu virusul HPV 12 care provoaca cancer de col uterin. Rana pe col uterin in crestere dupa medicatie si tratamente zilnice. Acum asteapta sa fie operata. I s-a spus ca v-a fi o operatie grea pentru ca rana a crescut si ca va trebui sa fie adormita total.

Da, se poate intampla chiar si tie, chiar si mie, daca nu stiu sa spun NU.

Un om care te iubeste cu adevarat, fii sigura ca te va astepta pina la casatorie. Si nu se va culca nici el cu altele pina la casatorie, ca sa te protejeze pe tine.
-*

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor

(*modificat de admin)
0
15-06-2015, ora 08:40
coralinako
Nu este medic/terapeut
coralinako
Multumim!! ☺️
0
16-10-2015, ora 19:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Tulpinile cancerigene de HPV mai provoaca la barbati cancer de penis si cancer anal.

2. As vrea sa va continui povestea fetei care de la al doilea ei iubit a luat tulpina 16 cancerigena.

Mi se pare important.

Fata a cheltuit in 10 luni 38 de milioane cu operatia, testele, medicamentele pentru imunitate (200 lei pe luna), ovule, ceaiuri pentru spalaturi etc. Parintii ei care sunt pensionari s-au imprumutat de acesti bani deoarece nu ii aveau.
Baiatul care i-a dat virusul are zeci de mii de euro in banca.
Pina sa se culce cu ea a vrajit-o in toate felurile. I-a spus ca e serios, ca vrea sa isi intemeieze o familie, ca vrea sa faca un copil cu ea. Se pare ca asa procedeaza multi baieti.

Dragii mei,

Testul acesta pentru HPV se numeste Genotiparea HPV si costa intre 350 si 700 lei. Depinde daca ti-l faci la stat sau la privat. E obligatoriu si nu este deloc compensat. Trebuie facut anual din momentul in care ai contactat virusul.

Dupa operatie fata a fost chemata sa faca testul Papanicolau la 6 luni. Si asta e obligatoriu. Daca nu gasesti un cabinet unde sa astepti la cozi interminabile si sa il faci gratuit, platesti pentru el 50 lei.
Din precautie prietena mea s-a informat care e perioada standard la care trebuie sa faca Testul Papanicolau. Asta descopera ca celulele de pe col au fost atacate de acest virus care le transforma incet incet in cancer. A aflat ca la 4 luni si nu la 6 luni cum i-a zis doctora. S-a dus la 4 luni, a dat 350 lei pe Genotiparea HPV si 50 lei pe Papanicolau. In tot anul care a trecut nu a reusit sa stranga din munca ei proprie decat 1.500 lei. Tot timpul a pendulat intre doctori, operatii, farmacii, tratamente. Deci munca ei se ducea pe apa sambetei.

Ajunsa cu analizele in fata doctoritei, i s-a spus sec, celulele de pe colul dv s-au transformat deja in precanceroase. V-a trebui sa faceti a doua, operatie. Va vom taia o parte din uter si o parte din col. Oricum dv nu vreti sa mai faceti copii...

Aiurea. Fata toata viata si-a dorit familie si copii asa cum mai toate tinerele care citesc acest topic isi doresc, asa cum e normal.

Dupa care i-a mai spus scurt ca a doua zi mai trebuie sa faca o analiza de 400 lei. Necompensata. Obligatorie.

Urmand ca la a treia operatie... Pentru ca va fi si o a treia, sa ii scoata tot uterul, ovare, col si cine mai stie ce.

Bineinteles ca la aceste noi vesti, dupa ce deja cheltuise 38 de milioane, fata si-a permis sa il sune pe baiatul acela cu multi bani in banca si sa o roage sa o ajute. Ce credeti ca i-a raspuns ? Nu. Dar daca ai virusul din alta parte ? La care fata i-a raspuns ca inainte sa place la el a avut toate analizele ginecologice facute si nu avea virusul. Avea documente. Doctorita care i-a descoperit prima rana pe col i-a spus clar ca de la acel baiat l-a luat.

Fata se pregateste acum sa faca a doua operatie. Pina acum iesea cu nepotelul la plimbare in parc si privindu-l cum se joaca se intreaba cu tristete cand ii va aparea cancerul. In mai putin de 11 luni de la contactare e la etapa de precancer...
0
30-08-2019, ora 02:07
Truth
Nu este medic/terapeut
Truth
Aveti vreo dovada ca ca persoanele care fac sex in afara casatoriei dobandesc boli cu transmitere sexuala cu o frecventa mai mare decat persoanele care fac sex in cadrul casatoriei?
Cred ca dumneavoastra, de fapt, in mare parte sustineti abstinenta din cauza credintei dumneavoastra ci nu din unor asazise motive medicale.
Si daca doua persoane se casatoresc, le dispar bolile cu transmitere sexuala sau ce?nu le vor transmite partenerului?BTS-urile se transmit fie ca esti casatorit, fie ca nu.
0
30-08-2019, ora 09:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se presupune ca cei care au facut sex in cadrul casatoriei doar acolo au facut. Au avut un singur partener fiecare. Nu au avut de unde sa ia boli.
0
30-08-2019, ora 09:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mie mi-ar placea sa existe o lume fara boli cu transmitere sexuala. De aceea gasesc ca relatiile sexuale trebuie sa se intample in cadrul casatoriei.
0
31-08-2019, ora 02:07
Truth
Nu este medic/terapeut
Truth
Pai poate unul din parteneri pur si simplu are o boala cu transmitere sexuala si o va transmite celuilalt partener, nu neaparat trebuie sa o fi luat de la cineva.Sa stiti ca nu toti care fac sex inafara casatoriei fac fara prezervativ si schimba zeci de parteneri.
Cred ca cel mai bun lucru pe care il putem face ca sa reducem transmiterea BTS-urilor este instituirea educatiei sexuale in scoli precum si educarea oamenilor si in alte moduri.Ambii parteneri ar trebui sa fie testati de BTS-uri inainte de a face sex.
0
31-08-2019, ora 13:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Truth

Bolile cu transmitere sexuala se iau si prin petting. Deci nu e neaparata nevoie de a face sex.
Daca nici unul dintre parteneri nu ar face petting si nu ar avea relatii sexuale cu nimeni, nu ar avea nici boli cu transmitere sexuala.
Unele bts cum ar fi virusul hpv care provoaca veruci sau negi genitali, virusul HPV cancerigen si herpesul genital se iau cu tot cu prezervativ, prin simpla frecare a zonelor genitale. Sau prin petting.
0
31-08-2019, ora 17:45
Truth
Nu este medic/terapeut
Truth
Din cate stiu eu, pettingul inseamna sarutari si pipaieli, lucruri pe care majoritatea oamenilor le fac, mai ales saruturile.Ceea ce recomandati dumneavoastra este similar cu, , nu mai merge cu masina ca sa reduci complet riscul de a face accident'' sau, , nu mai iesi din casa pentru ca este riscul sa te omoare cineva'' ceea ce nu se va intampla niciodata.
Cum adica se iau unele boli chiar daca porti prezervativ?prezervativul este impermeabil, nu trec virusii prin el, spuneti ceva fara sens.
0
31-08-2019, ora 18:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pettingul nu inseamna sarutari si pipaieli. Mai cititi. Inseamna frecarea zonelor genitale fara prezervativ.
Daca nu credeti ca virusul HPV si herpesul genital se iau cu prezervativ prin simpla frecare a zonelor genitale (de langa prezervativ), cititi despre herpesul genital si virusul HPV.

TRANSMITEREA HPV
Virusul HPV are mai multe căi de transmitere, cea mai des întâlnită fiind cea sexuală: prin orice tip de contact cu tegumentele genitale infectate (oral, anal, vaginal), nefiind nevoie de penetrare pentru transmitere.
0
31-08-2019, ora 22:05
Truth
Nu este medic/terapeut
Truth
Prezervativul este impermeabil si nu trece niciun virus prin el.Also, abstinenta pana la casatorie este o stupizenie din punctul meu de vedere si nu o sa se ajunga niciodata ca un numar mare de oameni sa practice acest lucru ci lucrul asta il fac mai mult fanaticii religiosi.
Cum credeti ca e mai eficient sa impiedicati o persoana sa capete o BTS?sa ii spuneti ca nu are voie deloc pana la casatorie(lucru stupid oricum) sau sa il informati despre metodele contraceptive prin care poate reduce riscul infectarii cu astfel de boli?
Variantele astea extreme pe care le sustineti nu or sa functioneze niciodata.
0
31-08-2019, ora 22:07
Truth
Nu este medic/terapeut
Truth
Clara, nu mai iesi din casa pentru ca este posibil sa fi victima unei crime, jaf, viol sau accident.Cea mai buna varianta este sa stai in casa pentru restul vietii tale.
0
01-09-2019, ora 10:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu isi au rost pe acest forum rautatile gratuite,
Virusul HPV este un virus care se cantoneaza la nivelul pielii, in primele straturi ale pielii si se ia prin frecarea zonelor genitale, chiar si de pe un prosop contaminat. Nu e nevoie nici de atingerea piele cu piele.
Poate aparea pe gat, la ochi, pe corp, pe brate sau pe picioare. Da cautare veruci sau negi hpv imagini. Exista zeci de forme de astfel de negi mai mari sau mai mici.
Daca vrei sa intelegi sau sa accepti sau sa te informezi corect, e bine, daca nu este strict problema ta. Am si eu si altele mai bune de facut decat sa explic de 10 ori acelasi lucru unei persoane care se preface ca nu intelege.
0
01-09-2019, ora 10:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Virusul HPV se infiltrează în piele sau în mucoase. Virusul se poate transmite pe cale sexuală, fără ca partenerii să aibă habar de existenţa acestuia, prin orice tip de contact genital direct cu o persoană deja infectată.

MARE ATENŢIE! Virusul nu se transmite doar printr-un act sexual propriu-zis, ci este suficient ca partenerii să intre în contact cu zona genitală, penetrarea nefiind o condiţie obligatorie a transmiterii HPV. Nici prezervativul nu protejează zonele expuse, pentru că există porţiuni neacoperite de piele din zona genitală care vin în contact direct.

Virusul se transmite şi în alt mod decât pe cale sexuală, ca de exemplu prin mâini infectate, lenjerie, prosoape, transmitere de la mamă la făt în momentul naşterii, purtarea hainelor persoanelor infectate sau chiar din piscină.
0
01-09-2019, ora 10:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Măsuri pentru evitarea infecţiei cu virusul HPV

Pentru minimizarea riscului apariţiei infecţiei cu HPV, iată câteva măsuri care vă feresc, în cele mai multe cazuri, de un asemenea pericol:

începerea vieţii sexuale după vârsta de 18 ani;

foarte important: respectarea măsurilor de igienă (virusul HPV poate fi luat şi prin atingere);

consult ginecologic anual, mai ales după începerea vieţii sexuale;

efectuarea testului Papanicolau anual;

evitarea comportamentului sexual cu risc crescut: practicaţi monogamia şi limitaţi numărul de parteneri sexuali (nu uitaţi că nici măcar prezervativul nu oferă protecţie);

menţinerea unei imunităţi puternice a organismului;

alimentaţie sănătoasă;

utilizarea multivitaminelor, acolo unde este cazul;
0
01-09-2019, ora 11:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu uitaţi că cea mai gravă consecinţă a infectării cu HPV este cancerul de col uterin, statisticile anuale înregistrând peste 40.000 de românce cu acest diagnostic nefericit. Mai mult, la peste 3.000 de cazuri noi diagnosticate anual se înregistrează peste 2.000 de decese, una dintre explicaţii fiind aceea că această formă de cancer este depistată în stadiile tardive ale bolii.
0
01-09-2019, ora 17:18
Truth
Nu este medic/terapeut
Truth
Explicati-mi si mie cum virusul HPV trece prin prezervativ.Mi se pare complet stupida afirmatia asta.
0
01-09-2019, ora 20:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu trece prin prezervativ. Se ia prin frecarea zonelor genitale de pe langa prezervativ. Ai inteles?
Da cautare pe Google veruci sau negi hpv sau genital warts in engleza si vezi cum cresc acele vegetatii. Unele sunt pe cervix, in interiorul vaginului si nu se vad cu ochiul liber. Altele la exterior. Unele pe penis, altele in zonele din jur. Astea au ñegatura cu sexul.
Unii cresc pe la ochi, pe la axila, pe gat. Nu au legatura cu sexul. Poti sa iei si din prosop contaminat.
E atat de pacatos virusul asta ca pot aparea veruci sau papiloame si la copiii celor ce au acest virus. Da cautare in engleza children with hpv virus.
M-a preocupat mult acest subiect in trecut si am citit zeci de articole in romana, engleza spaniola. Tin legatura cu persoane care au de ani buni acest virus si nu scapa de el. Tot isi ard negii aia si reapar. Nu vezi ca ce am scris eu mai sus e scris de doctori, nu e scris de mine?
Daca esti fata si ti-ai inceput viata sexuala, mergi si fa-ti testul Papanicolau anual.
Scriu si eu ca doar, doar s-o lega de cineva si nu va mai face acest virus. Cu papiloamele devii purtator de virus. Cu cel cancerigen apar o gramada de complicatii pentru femei, cheltuiesti zeci de milioane, faci operatii de scurtari de col, apoi e greu sa mai nasti.
Nu pot eu sa ma bag in viata ta sa te oblig ce sa faci, nici daca as fi parintele tau. Tu iei deciziile cu viata ta. Dar trebuie sa fii informat. Zilele trecute a aparut pe forum o fata de 16 ani careia i-au iesit aceste veruci genitale. Ce face ea? Imi spui si mie? Trebuie sa ia unul din parinti de mana sa se duca la medicul de familie sa ia trimitere la ginecolog, sa mearga la ginecolog si sa si le cauterizeze. Iti dai seama cantec?
0
02-09-2019, ora 00:02
Truth
Nu este medic/terapeut
Truth
Frecarea zonelor genitale care n-au fost acoperite de prezervativ...
Prezervativul acopera toata partea din penis care intra in vagin deci nu vad ce zone s-ar freca, dar dumneavoastra gasiti nod in papura.
Solutia cea mai buna pentru reducerea crimei este ca toata lumea sa nu paraseasca casa dar asta nu se va intampla si chiar daca e cea mai buna varianta.
Solutia cea mai buna pentru reducerea marcata accidentelor din trafic este ca oamenii sa nu mai conduca deloc sau ca doar un nr foarte mic de oameni sa conduca, dar nici asta nu se va intampla.
Solutia cea mai buna pentru raspundirea bolilor cu transm sexuala e ca oamenii sa nu mai faca sex deloc si nu stiu in ce masura este sa nu mai faca sex pana la casatorie(n-aveti dovezi care arata ca lucrul asta reduce considerabil transmiterea acestor boli) doar ca nu se va intampla si nu este o idee prea inteleapta.
Cea mai buna solutie si mai inteleapta consta in educatie sexuala ci nu in extremisme din astea.
0
02-09-2019, ora 08:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E ultimul mesaj pe care ti-l scriu ca vad ca te faci ca nu pricepi.

Măsurile care trebuie luate în vederea prevenirii infecției se referă mai ales la adoptarea unui stil de viață sănătos. Astfel, viața sexuală ar trebui să înceapă odată cu maturitatea aparatului reproducător, după vârsta de 18 ani. Întreaga viață sexuală ar trebui să fie bazată pe evitarea comportamentului sexual cu risc crescut (parteneri multipli, parteneri necunoscuți, relații sexuale sub influența drogurilor sau alcoolului). Actul sexual protejat este esențial, însă nici măcar prezervativul nu oferă protecție absolută împotriva HPV.

De asemenea, în ceea ce privește igiena intimă, virusul HPV poate fi luat și prin atingere, prin mâini nespălate sau prin obiecte de toaletă. Tot în ideea prevenirii virusului, un factor esențial îl reprezintă vizita periodică la medic pentru efectuarea consultului ginecologic și al examenului citologic în mediu lichid sau, cel puțin, al testului Babeș-Papanicolau clasic este extrem de importantă în depistarea precoce a infecției și modificărilor.
0
12-09-2019, ora 05:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ana1971

Am cunoscut pe cineva care are virusul de herpes genital. Nu am avut relatii sexuale. Din ce am citit eu prezervativul nu te protejeaza iar pt virus nu exista tratament. Virusul poti sa il iei tot timpul sau doar daca exista eruptii pe piele ?

@ Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti

Buna ziua!
Chiar daca posibilitatea de lua virusul este mai mare daca sunt leziuni acest lucru se poate intampla si in lipsa lor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Prezervativ aprobat pentru utilizare în multe țări europene, mai eficient în prevenirea infecțiilor decât prezervativele standard
  • Boli care se pot transmite chiar dacă porți prezervativ
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •