Ce boala este aceasta boala (Alzheimer? tumoatre cerebrala? altele?)

24-02-2015
senf
Nu este medic/terapeut
senf
Scriu pentru a ma lamuri cu privire la o persoana din familia mea. E vorba de matusa mea, are peste 60 de ani si manifesta, de ceva vreme, anumite tulburari de comportament. Ea a urmat un tratament cu interferon pana de curand si toata lumea a pus aceste schimbari pe seama interferonului, dar a terminat tratamentul de cateva luni, iar comportamentul a ramas.

Nu pare nimic grav la prima vedere, ea se comporta normal, logic, insa are anumite derapaje. In primul rand, s-a izolat social, nu ii mai place sa iasa in lume, nu mai prea are prieteni, singurii pe care ii face inca placere sa ii vada sunt persoanele foarte apropiate din familie (la inceput am zis ca e din cauza interferonului). Se comporta ciudat in societate (a remarcat mai multa lume, nu mai e atat de prietenoasa cum era, unele persoane ii sunt antipatice, prefera sa stea singura si nu in societate, o data, cand a avut musafiri, a stat doar in bucatarie si a gatit, nu a mers in sufragerie sa ii vada - e adevarat ca musafirii respectivi erau multi (15), deci a avut o gramada de pregatit, si apoi, puteau si ei sa mearga in bucatarie sa o vada, eu consider ca si ei au o problema de atitudine).

Uita nume ale unor cunoscuti, nume ale unor obiecte etc. Nu uita ce a facut recent, stie sa spuna exact cate borcane de gem/sticle de bulion a pus, cate mari, cate mici, ce a facut azi etc. si e foarte eficienta la mancare, curatenie etc., lucruri pe care le-a facut de o viata. As putea spune chiar ca e obsedata cu igiena si curatenia (dar asa a fost mereu). Conduce masina fara probleme, chiar a condus recent vreo 200 km.

Si poate ca faptul care sare cel mai mult in ochi este ca ii place sa spuna tot felul de lucruri irelevante (snoave, poezii, cantecele etc.) in momentele cele mai nepotrivite si foarte repetitiv. Face plimbari lungi in natura (facea asta si cand era tanara) in cursul carora se mai rataceste (bine, in locuri nefamiliare), trebuie cautata si adusa acasa. Rade si plange din orice (de exemplu, daca vede un copil plangand, o apuca si p ea plansul).

Ar putea cineva sa ma indrume catre un medic bun? Psiholog, psihiatru, neurolog? Ce analize ar trebui sa i se faca? CT, RMN, testul de Alzheimer? O fi Alzheimer? O fi, Doamne fereste, tumoare cerebrala (nu are alte simptome cum ar fi dureri de cap, ameteli, greturi etc. fizic se simte foarte bine).
As vrea sa gasesc un medic bun, de preferinta cu cabinet particular, in Oradea sau chiar in Cluj-Napoca, nu as vrea sa o tarasc prin spitale care am inteles ca sunt foarte sordide.
1 comentarii
0
25-02-2015, ora 20:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu trimitere de la medicul de familie, mergeti la un Neurolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.