Poate o lipsa de calciu sa dea astfel de simtome sau as avea ceva neurologic ?

01-07-2008
andra76
Nu este medic/terapeut
andra76
Buna ziua,
Din ianurie am niste probleme carora nu le dau de cap desi am facut mai multe analize.
A inceput cu un tremurat puternic, imi tremurau mainile si picioarele, mentionez ca in aceea perioada am fost diagnosticata cu o raceala puternica la plamani de medicul de familie si aveam temperatura mare si frisoane, deci mi-a zis ca fost ceva normal. Am ramas cu tremurat de maini, care il am si in prezent, ma dor cateodata muschii de la maini. Am tahicardie, daca fac efort imi ajung bataile la 100 pe minut iar in repaus ajung la 75-80, trensiune 12, 13/8, 9 si dupa 2 EKG mi s-a spus ca nu am nimic la inima si cauza este in alta parte. Cardiologul m-a trimis la endocrin, care nu a constat decat o tiroida usor marita, pentru care mi-a prescris o pastila de iod, fara modificari ale TSH si FT4 si a spus ca nu de aici mi se trage, m-a trimis la un internist care m-a pus sa fac mai multe analize - care au iesit in general bine.
Iata valorile
HEMOLEUCOGRAMA : hb- 12, 35, HTC- 38%, NR. ERITOCITE - 4400000, TROMBOCITE - 195000, LEUCOCITE - 6800( nesegmentate -1%, segmentate - 62%, eozinofile - 6%, bazofile - 0%, limfocite - 26%, monocite - 5%), VEM - 84, HEM - 29, CHEM - 33.
Alte analize : Fier 68 ( vn 40-150)
Glucoza 68 ( vn 75-115)
ALT 27 ( VN 0-40)
TRIGLICERIDELE 107 ( VN 40-140)
COLESTEROL 145( VN 120-200)
ALSO CANTITATIV 79 ( VN <200).
Intrucat aveam glucoza mica m-a pus sa fac si un examen de urina, ca poate sunt suspecta de diabet, dar nu mi-a iesit in urina glucoza si a renuntat, valorile au fost normale cu exceptia unui singur indicator (BLD 1+), despre care a zis ca nu e ingrijorator.
Pentru a fi sigura am fost si ecografiata si pusa sa fac raze la plamani, in afara de o malformatie congenitala la rinichi si de care stiu, pe care o am din nastere nu a gasit nimic in neordine.
Intre timp simptomele mele s-au agravat, am un deget la piciorul stang care se misca incontrolabil - asta cel mai des ca mi se misca si alte degete dar mai rar, diferiti mischi tot asa care se misca si bat ca o inima pentru perioade scurte de timp, ma dor incheieturile de la umar, la inceput ma si astupam si mi se punea un nod in gat dar acum vad ca nu mai am astfel de senzatii, imi amortesc mainile si picioarele, mi se bate pleoapa de sus la ochi, ce sa spun dintr-o persoana sanatoasa care pana in ianuarie nu avea probleme am ajuns sa nu stiu ce sa mai fac, parca ma doare tot corpul cateodata. De asemenea am probleme cu stomacul si nu am un tranzit normal, desi ecografic arata bine.
Pentru ca aveam eozinofilele crescute, medicul care m-a tratat mi-a spus ca am probleme cu calciu si am facut si calcemia - care e adevarat ca nu a iesit bine : calciu total - 7, 5 ( vn 8, 4-10), calciu ionic - 3, 1 ( vm 3, 5 - 4, 5 ), magneziu - 2, 4 ( vn 1, 9-2, 5).
Dupa 1 luna si ceva de calciu cu magneziu ( pastile ), simptomele nu s-au ameliorat.
Poate o lipsa de calciu sa dea astfel de simtome sau as avea ceva neurologic ? E posibil sa fi luat ceva de la cainele care il am si sa imi dea astfel de reactii?
Ar trebui sa imi fac un RMN sau alte analize mai amanutite ?Mentionez ca nu am ameteli si nici dureri de cap sau pierderi de echilibru.
A mai trecut cineva prin asa ceva pentru ca sunt foarte speriata ! Imi cer scuze daca nu am fost foarte clara sau daca am pus prea multe intrebari, dar mai vreau o parere sau alte opinii.
Femeie - 32 de ani, fumez, cafea beau foarte putina.
6 comentarii
0
01-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
tremurat de maini
ma dor cateodata muschii de la maini
mi se bate pleoapa de sus la ochi
un deget la piciorul stang care se misca incontrolabil
diferiti mischi tot asa care se misca si bat ca o inima
imi amortesc mainile si picioarele
mi se punea un nod in gat
nu am un tranzit normal

Toate acestea pot fi din lipsa de calciu sau magneziu. Daca simptomele raman desi calciul este normal, este spasmofilie.
O luna s-ar putea sa fie putin pentru o imbunatatire, continuati tratamentul, repetati dupa vreo 2 luni calciu / calciu ionizat / magneziu, eventual magneziu eritrocitar.
Calciul administrat poate imbunatati simptomele chiar daca la analize calciul este normal. Este important ca tabletele sa contina si calciu si magneziu. Simptomele se amelioreaza cu varsta.
Eozinofilele sint cam mari - parazitoza intestinala? alergie?.
Frecventa cardiaca de 75-80 in repaus este normala, nu aveti tahicardie.


Multa sanatate!
0
02-07-2008, ora 00:00
andra76
Nu este medic/terapeut
andra76
Multumesc mult pentru raspuns, ma panicasem imi era teama sa nu am o afectiune neurologica de genul SM sau SAFL, desi in toate apare ca sintomatica durerea de cap si ameteala, ceea ce eu nu am.
Doctora care mi-a dat tratament pentru lipsa de calciu a spus ca eozinofilele crescute apar si in lipsa de calciu, asa ca mi-a zis sa nu fac coproparazitarul iar in prezent fac tratament pentru ca mi-a aparut o ciuperca pe spate - pitiriazis versicolor. Se tin toate de mine in ultima perioada.
O sa repet analizele dupa inca doua saptamni, ca sa pot pleca si eu linistita in concediu sa vedem daca eozinofilele sunt crescute in continuare si daca s-a remediat ceva in privinta calciului, daca nu o sa fac injectabil ca am inteles ca are un efect mai bun.
Este posibil ca spasmofilia sa fie ereditara, pentru ca a avut si mama mea, dar la ea s-a manifestat altfel ?
Oricum multumesc inca o data.
0
02-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa faci si un consult neurologic; numai bine
0
02-07-2008, ora 00:00
ilepol
Nu este medic/terapeut
ilepol
Draga andra76, dupa cum spune si elina si eu sunt de parere sa faci un RMN. Eu sunt diagnosticata cu scleroza multipla de doi ani si o caracteristica a acestei boli este acest tremu al corpului. Nu vreau sa te sperii, din contra, sa o iei din pripa pentru a nu se agarava. Iti doresc sa fii puternica si sa ai multa sanatate.
0
18-12-2009, ora 13:18
Liliana Laz
Nu este medic/terapeut
Liliana Laz
Buna, Fiul meu a suferit de spasmofilie si a ajuns sub tratament sa lesine...la ora actuala sunt in stare sa spun ca remediul naturist cu aloe vera si cu un supliment deosebit de valoros din sedimente marine, minerale sub forma chelata, si alternat cu calciu si magneziu din aceeasi sursa mi l-a pus pe picioare. nimic alte naturiste ce sa mai zic de alopate. Daca te intereseaza cauta-ma pe forum si iti dau nr de tel.
0
01-03-2012, ora 12:04
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Dupa o infectie (probabil virala) am ramas cu niste ganglioni mariti, viroza care s-a manifestat printr-o tiroidita subacuta, atacuri de panica, dureri mari de picioare plus furnicaturi, palpitatii ale muschilor, miscari involuntare ale nervilor. mentionez ca toate s-au intimplat eu fiind sub un stres major din cauza unor lucruri care s-au intimplat. sunt 7 luni de atunci si gaanglionii nu s-au retras, am facut analizele la infectioase, si nu iese nimic relevant care ar descrie starea mea. deci se presupune ca pe linga viroza (probabil provocata de CMV la care am iesit igg pozitiva) am facut si o disfunctie autoimuna care se manifesta prin dureri in maini, picioare, genul celor reumatice si/sau ceva de genul oboselii muschilor, aceleasi miscari involuntare ale nervilor, cu diferite localizari, palpitatii, tremur, constipatie cronica, menstruatii prelungite si dureroase, chisturi ovariene. De mentionat ca cu tiroida nu mai sunt probleme, tiroidita fiind o boala care se vindeca de la sine in citeva luni. nu fac febra, si tensiunea este normala cu a fost. nu am tahicardii ca la inceput, dar am stari anxioase care agraveaza durerile de maini si picioare. Am fost internata in sectia urologie crezind ca senzatia de urinara incompleta poate fi de la infectie urinara, nici vorba. mi s-a pus diagnosticul de disfunctie vegetativa. cit am stat sub sedative si calmante, nu prea am simtit dureri.
Analizele ies bune intotdeauna, nici urma de vreo afectiune (doar ganglionii tot aceiasi si predispunerea des la raceli). Spuneti-mi va rog daca este de natura psihologica (nu exclud acest lucru personal) sau ar mai trebui ceva investigatii? momentan mi-am luat un sirop cu passiflora si incerca sa ma calmez, sa nu dau importanta furnicaturilor si miscarilor de nervi care sunt frecvente, in toata ziua.
Va multumesc
mentionez ca sunt fata si am 21 de ani, casatorita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Calciu scăzut în sânge - de ce și cum se manifestă
  •