Ce ar trebui sa fac acum?

29-10-2009
gavramar
Nu este medic/terapeut
gavramar
In urma controlului ginecologului, am fost diagnosticata cu exocervicita si anexita subacuta stanga.
Am facut testul Papanicolau care spune asa: frotiu intens inflamator si hemoragic, frecvente polimorfonucleare si hematii, celule pavimentoase provenind din toate straturile cu modificari reactive postinflamatorii, prezente celule endocervicale si metaplazice. NILM - negativ pentru leziuni intraepiteliale si malignitate. Indicatii: repetarea exeminarii dupa tratament antiinflamator.
Am inteles ca nu e chiar asa de grav dar trebuie sa-mi urmez tratamentul: ovule Macmiror complex, precedate de splaturi cu Femigin B, timp de 10 zile, seara si timp de trei luni tratament cu Zinnat si Flamexin - 5 zile in timpul menstruatiei.
Tratamentul cu Macmiror si Femigin am apucat sa-l urmez timp de 5 zile, pt ca a venit menstruatia si am trecut pe Zinnat si Flamexin. Greseala mea a fost ca am intarziat cu achizitionarea medicamentelor (banii, bata-i vina!), asa ca nu am apucat sa urmez tratamentul complet de 10 zile. Dupa cele 5 zile de antibiotice, am reluat tratamentul cu Macmiror si Fem. B numai ca acum am o senzatie intensa de mancarime in zona genitala. Din cauza ovulelor nu-mi dau seama daca am si vreo scurgere.
Ce ar trebui sa fac acum: sa stau linistita si sa-mi urmez restul tratamentului inca 2 luni, reactiile mele fiind datorate tratamentului sau sa ma duc din nou la medic pentru o reevaluare ? Poate am vreo infectie cu candida, sau altceva?
Si va intreb: testul papanicolau este de mai multe feluri? Adica poti face testul pentru a depista infectii cu diferite bacterii (ma refer la candida, trichomonas, etc.) sau pentru a depista cancerul de col uterin, sau testul in sine le face pe toate, pentru ca imprimatul pe care am rezultatul testului are rubrica cu "Infectii" (Trichomonas, cocobacili, chlamidia, etc.) dar nu are bifata niciuna din pozitii ci doar "Modificari reactive datorate inflamatiei". Ar trebui poate sa solicit inca un examen al mucoasei vaginale?
Multumesc.
1 comentarii
0
30-10-2009, ora 18:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este de loc exclus sa fie vorba de candidoza, fapt care ar fi paradoxal, deoarece Macmirror-ul ar trebui sa aiba actiune asupra Candidei. Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa mergeti la medic, sa-i spuneti ca nu e OK si sa-l intrebati daca nu cumva ar trebui facuta si o cultura microbiana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.