Ce anume se intampla?!

22-07-2015
catalina_ioana2282
Nu este medic/terapeut
catalina_ioana2282
Buna ziua. Am o problema. De cand ma stiu, de la 7-8, am avut o secretie vaginala dubioasa (din punctul meu de vedere) in sensul ca era abundenta si avea un miros straniu si deranjant, textura si culoarea din ce am citit pe internet erau normale. De la o varsta destul de mica( 15 ani) am apelat la sparaturile vaginale, dintr-o prostie imensa, am inteles ca nu sunt deloc ok, dar am crezut ca asa poate fi rezolvata problema cu mirosul si cantitatea. In fine, recent am inceput o relatie iar contactele sexuale au fost mult mult mai dese decat in mod normal. Si de la un moment dat au inceput sa apara dureri la contactul sexual, sa dispara si dupa sa reapara. In prima faza am crezut ca este vorba de neindemanare si m-am zgariat sau ceva de genul acesta. Despre ce credeti ca este vorba? Eu am inceput ieri sa folosesc Macmiror complex crema. Nu prea stiu daca este cazul sa fiu speriata sau nu.
5 comentarii
0
22-07-2015, ora 22:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test secretie ati facut ?
0
22-07-2015, ora 23:06
catalina_ioana2282
Nu este medic/terapeut
catalina_ioana2282
Acum 1 an sau 2 am avut prima oara niste dureri foarte mari in perioada de ovulatie si am fost la doctor crezand ca este apendicita si am aflat ca era vorba doar despre asta, atunci doamna doctor a observat ca am aceasta secretie abundenta si am facut atunci analize, dar de atunci intr-adevar nu le-am repetat. Pe mine ce ma tulbura este aparitia si disparitia durerii, imi e frica ca ma panichiez aiurea cand de fapt este doar o tramua, de genul unei zgarieturi sau ceva similar.
0
23-07-2015, ora 07:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie repetat controlul ginecologic. Doctorul trebuie sa verifice daca aveti rana pe col. Trebuie sa va faceti Testul Papanicolau anual. Mirosul urat denota ca poate fi o ciuperca. Partenerul trebuie sa faca si el tratament. Dar pt asta trebuie sa mai faceti o data testul secretiei ca sa stiti ce aveti.
Nu va recomand relatiile sexuale inainte de casatorie. Duc la probleme, sarcini nedorite, boli greu si costisitor de tratat, traume emotionale si alte consecinte nedorite. Atentie mare ca netratarea ciupercii pe termen lung poate duce la sterilitate atat
0
23-07-2015, ora 07:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Barbati, cat si la femei. Chiar daca la barbat de ex ciuperca nu are manifestari. Exista tineri de 20 de ani care din cauza faptului ca si-au inceput viata sexuala devreme, au avut mai multe partenere care la randul lor au avut alti parteneri, au contactat bts, nu au stiut, nu s-au tratat, au devenit infertili.
Fierbeti amandoi lenjeria intima, faceti tratament amandoi, dieta candida daca aveti candida (nu stiu ce boala aveti), interzise contactele sexuale in timpul tratamentului.
0
23-07-2015, ora 07:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Chiar daca barbatii nu au deloc manifestari, e posibil sa fi contactat o bts de la partener. De aceea este necesar si obligatoriu consultul la medicul ginecologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.