Ce analize sunt necesare ?- Imunitate scazuta

10-11-2009
irina57
Nu este medic/terapeut
irina57
Fiica mea de 21 de ani are raceli frecvente, face des herpes la buze si afte in gura, dismenoree severa, fiere lenesa, a avut helycobacter ( ultimele analize arata ce s-a tratat infectia ), maini si picioare reci, si ultima problema aparuta, o infectie genitala inflamatorie ( fara scurgeri suspecte ) foarte dureroasa cu balonare si dureri in tot abdomenul. A facut diverse tratamente pentru toate afectiunile descrise, are un regim alimentar dat de medici, mananca multe fructe si legume, un regim de viata ordonat cu 8 ore de somn pe noapte si totusi de 2-3 ani toate problemele descrise mai sus, se tin lant. A facut si tratamente alopate si naturiste ( extrem de scumpe ) care au ameliorat periodic dar care odata incheiate s-a dovedit ca nu au rezolvat nimic.
Fiecare medic a trimis-o sa-si faca analize strict pe afectiunea aparuta dar nici unul nu i-a data sa-si faca un set de analize care sa evidentieze cauza aparitiei tuturor acestor semne de boala. Mi se pare evident ca este o problema legata de imunitate dar nefiind medic pot doar sa banuiesc si nu stiu unde sa mai merg cu ea.Va rog dati-mi un sfat privind analizele care ar trebui facute sau numele unui medic care priveste problemele in ansamblu nu separat.
6 comentarii
0
10-11-2009, ora 13:12
geuta
Nu este medic/terapeut
geuta
buna!ai incercat sa-i faci un vaccin pt.intarirea sist.imunitar?
0
10-11-2009, ora 15:30
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
se cheama autovaccin, facut chiar din sangele pacientului, care intareste imunitatea.
Mergeti la medic si intrebati-l despre asta, ei trebuie sa stie mai bine ca mine.
sanatate fiicei!
0
10-11-2009, ora 15:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi necesar si foarte recomandabil un consult homeopatic.
0
12-11-2009, ora 09:20
geuta
Nu este medic/terapeut
geuta
scuze ca.m-am exprimat gresit!!!!!!!
Anastasia, eu am fost la un doct.alergolog si asa mi-a spus.
0
12-11-2009, ora 09:45
irina57
Nu este medic/terapeut
irina57
multumesc pentru raspunsuri, ideea consultului homeopatic este de retinut.
va merge intai sa-si mai faca un set de analize ( care or fi alea? )dupa un nou consult medical, pentru determinarea deficientelor, lipsei de ce-o fi, astfel incat sa faca tratamentul corect.
0
09-03-2011, ora 15:29
carmen dicu
Nu este medic/terapeut
carmen dicu
Draga mea, toate racelile repetate, herpesul la gura f des si diferitele inflamatii si focare de infectie care apar sunt toate in general legate de o infectie virala cu virusul citomegalic. Pentru a vedea daca fata este purtatoare se face o analiza de laborator(sange), pentru virusul citomegalic.Este destul de scumpa vreo 80 de lei dar banuiesc ca va iesi pozitiv. tratamentul il vei stabili dupa analiza si va trebui sa ia ACICLOVIR tablete.Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Stimularea imunității
  • Cancerul și sistemul imunitar
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Răceală sau gripă?
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  •