se intampla sa am in momentul respiratiei ca niste spasme sau gaze in partea inimii.. Ce am?

03-01-2011
Oana 91
Nu este medic/terapeut
Oana 91
Buna ziua!Am 19 ani si dupa o perioada cam stresanta am inceput sa am tot felul de simptome ciudata:tahicardie, lipsa aerului, frica de iesit neinsotita si frica sa nu fac infarct(asta poate si din cauza faptului ca bunica mea a suferit unul in urma cu ceva timp).Am facut EKG-ul de 3 ori in nici un an si nu a iesit nimic suspect, in schimb de cateva zile mi se intampla ca de 2-3 ori pe zi, in special seara, sa am in momentul respiratiei ca niste spasme sau gaze in partea inimii si imi dau senzatia ca aerul nu ajunge acolo unde trebuie, ceea ce imi creeaza panica.Avand in vedere ca in fiecare zi ma plang de cate ceva si ca de fiecare data cand merg la medic...nu am nimic, nici eu nu stiu ce sa mai cred.Ce pot fi aceste"gaze" sau spasme?Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
03-02-2011, ora 21:39
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
consulta si un medic psihiatru, s-ar
putea pe stresul de care vorbesti sa se instaleze acel ATAC DE PANICA.succes.
0
04-02-2011, ora 02:47
Dr. Greblescu Raluca
Alergologie si imunologie clinica, Bucuresti
Dr. Greblescu Raluca
Eu as zice psiholog...initial...
Probabil este vorba despre atacuri de panica. Psihologul le poate rezolva. Atunci cand apreciaza ca este nevoie de psihiatru, te va trimite...
0
04-02-2011, ora 14:51
Oana 91
Nu este medic/terapeut
Oana 91
Multumesc pt raspunsuri!
0
10-02-2011, ora 21:51
shhybba
Nu este medic/terapeut
shhybba
buna ziua..ce am? asta ee problema ce ma framanta de 3 sau 4 ani am probleme de respiratie severe in sensul k nu ma satur de aer atunci cand inspir simt k plamani nu se dilata atat cat ar trebui ceia ce da o senzatie de neplacut, agitatie, frica.Ce pot avea ? va multumesc
0
10-02-2011, ora 21:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
este dificil sa se puna diagnosticul aici pe forum.daca nu ai alte simptome te-as sfatui sa te adresezi medicului de familie, care te va indruma probabil spre un psiholog.mult noroc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicații, tratament
  •